türkiye

sunshine
yalnız ve güzel ülke diye tanımlamıştı bir yönetmen. en güzel tanımıdır sanki. yüzde 50 -50 bölünmüş, zengini, fakiri, çalanı, çarpanı, dindarı, din tüccarı bol ülkedir. hala güzeldir.

işyeri

sunshine
her türlü onursuzluğa şahit olabileceğiniz, yaşına, pozisyonuna asla yakışmayacak insanların ne dolaplar çevirebildiğini hayretle izlediğiniz, zemini kaygan yerdir. ayağı sıkı basmanız, mesafeli olmanız önerilir. taraflar sıklıkla yer değiştirir. baş döndürücü hıza yetişemezsiniz.

düğün

sunshine
herkesin eğleniyor göründüğü, kız tarafı ne taktı, oğlan tarafı ne yaptı dedikodusunun su gibi aktığı, zavallı gelinle, damadın yorgunluktan perişan olduğu, en mükemmel organizasyonu yapmış olsanız bile, mutlaka kusur bulunan masraflı kutlamadır.

en güzeli sünnet düğünüdür. tarafı tektir. taraflar arası çekişme minimum da kalır. anneanne-babaanne koltuğun iki tarafında oturtulur olur, biter.

fal

sunshine
kapatılmış fincanların fotoğraflarının çekilerek, internet üzerinde türlü sitelere yollanarak yorum alınan, teknolojik boyuta taşınmış sözde kader-kısmet habercisi.

fukuşima

sunshine
11.mart.2011 tarihinde 9 şiddetindeki deprem ve tsunaminin arkasından yaşanan nükleer felaketin merkezi. yedibin ilçe boşaltılmış, topraklarına ancak 30 yıl sonra dönebileceklermiş. 30 yıllık zorunlu sürgün.

ms hastalığı

sunshine
Multipl skleroz beyin ve omurilikte iltihabın izlendiği bir nörolojik hastalıktır. MS'te hastalığa neden olan yanlış çalışan bağışıklık sistemi hücreleri, beyin ve omurilikteki hücrelerin sinir kılıflarının hasar görmesine neden olmaktadır.
15-55 yaş hastalığıdır. Kadınlarda daha sık görülür. Sinsi bir hastalıktır. Asla dilemem ama böyle bir tanı konulursa hemen Çapa Tıp Fakültesinin yolunu tutun. Özel bir MS birimleri var. Çok ilgili ve çok başarılılar.

tecavüz mübah

sunshine
Tokat Halil Rıfat Paşa Ortaokulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Hocası Hanımefendi (!) nin, başlarını örtmeyen öğrencilerine sarfettiği sözdür. Hızını alamayan, hoca hanım ; " sizin sonunuz da özgecan gibi olur " diyerek, güzelce sıvamıştır.
sadece korkutun, tehdit edin, karalayın, yasaklayın, ayıplayın. bakın zihnıyetınız ne kadar başarılı, yoldan çıkmış bir toplum olduk olduk kurallarınızla .

berkin elvan

sunshine
kartal kaşlı çocuk. gezi olayları sırasında kaybedilen fidanlardan en küçüğüdür. onlarca şey anlatılmıştır hakkında. sapanı vardır, demir bilyeleri vardır, eyleme gidiyordur, hayır! ekmek almaya gidiyordur, annesi yuhalatılır, babası tehdit edilir.oysa sadece çocuktur. küçücük bir çocuktur. yoktur artık. umarım özgürlüğün tadını çıkaracağı bir yerlerdedir.