american horror story

korku klişelerini, özgün bir hikaye ve iyi oyunculuklarla harmanlamış güzel bir korku dizisi. kesinlikle geriyor, onca klişeye rağmen hem de. kesinlikle yadsınamaz bir şekilde rosemary's baby'yi anımsatıyor. henüz yeni başladım, olay örgüsü ne gibi değişiklikler gösterecek bilmiyorum ama umarım daha da güzelleşir. bu tür diziler o kadar az ki, bu haliyle devam etmesine bile razıyım.

eğer korku-gerilim seviyorsanız kaçırmayın derim.
az önce ilk bölümüyle müşerref olduğum dizi. the shining'i anımsattı doğal olarak.
korku üzerine her şey olacak gibi gözüküyor tamamında da.
fısıldayan sesler, lanetli bir ev, insan kılığında dolaşan hayaletler. vivien ilk bölümden hamile kaldı, oğlan olacak belli ki. artık nasıl bir şey doğuracak bilmiyorum.
jessica lange zaten başlı başına bir korku öğesi.
casting süper olmuş. dylan mc dermott çok sevdiğim bir oyuncu diildir aslında ama dizideki karakteri de yeterince itici, cuk oturmuş.
--- spoiler ---

çocuk sahibi olmanın en iyi yanlarından biri gençliğinin uçup gitmediğini, yeni bir nesle aktarıldığını bilmektir.

anne ya da baba öldüğünde çocuk ölümlü olduğunu anlar derler. ama bir çocuk öldüğünde; anne-babasının ölümsüzlüğü uçup gider...

--- spoiler ---
--- tate langdon ---

you know why i'll leave you alone? because i care about your feelings more than mine. i love you. there i said it. and i didn't write it on a chalkboard.


--- tate langdon ---
2. sezon kaldığı yerden devam etmeyecek dizi. zaten kaldığı bir yer yok, bitirdiler ilk sezon konuyu, peki ben niye öyle yazdım, çünkü bir sürü insan bunu soruyor, o yüzden açıklama olsun diye. 2. sezon bambaşka bir konuyla karşımıza çıkacaklarmış, ilginç olan ilk sezon izlediğimiz kişileri farklı rollerde görecekmişiz, bu bana saçma geldi tabii, neyse göreceğiz nasıl olacak.

o kızıl saçlı abla, valla lezbiyen falan olursam böyle kadınlar yüzünden, bu kadar güzel, seksi olunmaz, olunmamalı. öhm, neyse işte ben o kızıl saçlı kadını yeniden izlemek isterim, hiç yadırgamam kötü söz söylemem, izlerim. o olsun 2. sezon, yine seksi seksi dolansın...
matruşka gibin dizi. arkadaş o onun içinden o onun dışından derken bir günde bir sezon bitti. 2. sezonu sabırsızlıkla bekliyorum

--- şahsi spoiler ---

ancak ikinci sezonda mümkünde aynı evde geçmesin yani artık öğk gelebilir. yeni gelenleri kaçırma hikayelerini izlemekten

--- şahsi spoiler ---
klasik bir perili ev hikayesini, eski amerikan korku öğeleri olan gıcırtılı müzik, donuk karakterler, poltergeistvari hareket eden hayaletlerle harmanlaması fikir aşamasında güzelken, bambaşka bir türde benzer bir hataya düşüp bir çuval inciri berbat eden "terra nova" gibi, sırtını derinliği olmayan bir aile dramasına dayayınca akamamış akamıyor. evin geçmişinde yaşananlar gerekli korku öğelerine sahipken bunları sadece şimdiki zamanda ailenin kavgalarının sosu yapmak, o korku hissini yok edip yerini gereğinden uzun süren bir dizinin sıkıcılığına bırakıyor.
eğer onbeş dakika daha kısa ya da biraz carpentervari(u: john carpenter) bir korku olsa çok daha iyi olabilirmiş.
--- spoiler ---

and they lived happily dead ever after.

--- spoiler ---