çanakkale zaferi

starz
yüzlerce kahramanlıkla kazanılan zaferdir. onlarca silahtan daha yürekli mehmetciklerimizi hesaba katmadılar. son sözü onlar söyledi; çanakkale geçilmez!!! aziz şehitlerimizin ruhu şad olsun.
osmangazi
çanakkale savaşında büyük başarılara imza atarak kurtuluş savaşının temellerini atan mustafa kemal atatürk'ün ağzından çanakkale zaferi;

"bombasırtı olayı ( 14 mayıs 1915 ) çok önemli ve dünya harp tarihinde eşine rastlanması mümkün olmayan bir hadisedir. karşılıklı siperler arasındaki mesafe 8 metre, yani ölüm muhakkak. birinci siperdekilerin hiç birisi kurtulamamacasına hepsi düşüyor. ikinci siperdekiler yıldırım gibi onların yerine gidiyor. fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz? bomba, şarapnel, kuşun yağmuru altında öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor. sarsılma yok. okuma bilenler kur’anı kerim okuyor ve cennete gitmeye hazırlanıyor. bilmeyenlerse kelimei şahadet getiriyor ve ezan okuyarak yürüyorlar. sıcak, cehennem gibi kaynıyor. 20 düşmana karşı her siperde bir nefer süngüyle çarpışıyor. ölüyor, öldürüyor. işte bu türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren dünyanın hiçbir askerinde bulunmayan tebriğe değer bir örnektir. emin olmalısınız ki çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur."

mustafa kemal
manimo
babaannnemin babasının gidipte dönemediği ve daha bir çok dede ve babaaennin babası gibi sadece çocukları rahat uyusun diye yavrularını kuzularından ayıran savaş.

yazmakla gerçekten anlatılamayacak savaş.

ilkokuldan itibaren hep okuduk çanakkale savaşı,çocuk aklın pek anlaşılmaz büyüklüğü genişliği.

sonra birgün gittim ve gördüm ve aklım almadı.

bukadar büyük bir toprak parçasında nasıl olur ayakta yok,başta yok,elde yok,avuçta yok.olan neydi de bu savaş kazanıldı.

evet mustafa kemal'in gerçekten deha olduğunu düşündüğüm durum ve emrindeki askerlerin iman gücüydü sanırım.
ab0rjin
dönemin başbakanı turgut özal zamanında gerçekleşmiş bir olay şöyle anlatılır:

japon eğitim uzmanları türkiye'ye gelmiş ve ülkemizin eğitim sistemini incelemiş, özal'ın bürokratlarının da hazır bulunduğu bir ortamda raporlarını sunmuş ve sonuç olarak şunu söylemişlerdi:

“sizin eğitim sisteminizde milli ruh yok!” turgut özal'ın “nasıl?” sorusu üzerine şunu anlatmışlardı:

“biz, japonya'da okula başlayacak çocuklarımıza milli ruh şoklaması yaparız. onları önce toplu halde hızlı trenlere bindirir, dev fabrikalarımızı, teknoloji merkezlerimizi gezdirir ülkemizin gücünü gösteririz. sonra da bu yavrularımızı alır hiroşima ve nagazagi'ye götürür, orada atom bombası atılan ve yıllardır ot dahi bitmeyen alanları gösterir deriz ki: eğer siz çalışmaz, bilinçlenmez ve az önce gördüğünüz teknolojiye sahip olmak için çalışmazsanız sonunuz böyle olur.”
bürokratlardan biri atılır: “ama bizim hiroşimamız yok ki!”
japon uzmanın cevabı tokat gibidir:

“sizin çanakkale'niz on hiroşima eder!”
kaligraf
ingilizlerin kendilerine olan güvenle birlikte beygir de getirdikleri savaş. şamarı yedikten sonra gece yarıları çekilmişler, olan hayvancıklara olmuştur bu arada. düşman kuvvetlerinin eline geçmesin düşüncesi.
( http://www.youtube.com/watch?v=m_yhuhp880s&feature=related)
biryokmuşbirvarmış
97'inci yıl dönümüdür.

tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun.

----
çanakkale içinde vurdular beni
ölmeden mezara koydular beni
of gençliğim eyvah

çanakkale köprüsü dardır geçilmez
al kan olmuş suları bir tas içilmez
of gençliğim eyvah

çanakkale içinde aynalı çarşı
anne ben gidiyorum düşmana karşı
of gençliğim eyvah

çanakkale içinde bir dolu testi
anneler babalar ümidi kesti
of gençliğim eyvah

çanakkale'den çıktım yan basa basa
ciğerlerim çürüdü kan kusa kusa
of gençliğim eyvah

çanakkale içinde sıra söğütler
altında yatıyor aslan yiğitler
of gençliğim eyvah

çanakkale'den çıktım başım selamet
anafarta'ya varmadan koptu kıyamet
of gençliğim eyvah
----