macbeth

william shakespeare 'in en önemli trajedilerinden biridir aynı zamanda yazdığı en kısa tarajedidir. tüm dünyada defalarca sahnelenmiş ve sahnelenmeyede devam etmektedir. macbeth'in hikâyesi, genellikle güç, erk düşkünlüğü ve ihanet konularında örnek bir hikâye olarak gösterilir.
"yarın,ardından yarın,ardından yine yarın, sürüklenir de böyle küçücük adımlarla, gün gün üstüne gelir yazgıdaki zamanın son hecesine kadar;geçmiş günlerimizse soytarılara,sersemlere ışık tutmuştur toprakla içli dışlı ölüme giden yolda. sön kısa mum,sön!yaşam,yürüyen bir gölgedir ancak,sahnede kendi süresince koşuşan, çırpınan sonra sesi kesilen bir zavallı oyuncu.bir aptalın anlattığı bir masal ki baştan sona kuru gürültü ve şamata - hiçbir anlamı da yok..."
kadın rezil de eder vezir de sözünü kanıtlayan bir shekespeare oyunu. ah be macbeth eşek kadar adamsın ladynin 2 sözüne gaza geldin hemen. (bkz: kraliyet oyununa rahat yorum)
iş bitip alkışlamana sıra gelinceye kadar haberin olmasın, sen günahsız kal yavrucuğum. gel, gözleri bağlayan gece, iyi yürekli gündüzün gözlerine perde ol, sonra o görünmez ve kanlı ellerinle, beni korkudan titreten o yazgıyı, o ulu antlaşmayı geçersiz kıl, yırt at! karanlık çöküyor, karga, kuzguni ormana doğru havalanıyor; gündüzün iyileri başlarını eğip uyuklamaya başlıyorlar, gecenin kara tazıları avlarına atılmak üzereler. sözlerime şaşırıyorsun, ama acele etme; kötü başlayan şeyler kötülükle güçlenirler. her okuduğumda boğazımdan yakalar beni üstadın eseri.
"yüzümüz,yüreğimizin maskesi olur,
orada ne olduğunu gizler dışardan"