nazım hikmet

28 Entry Daha
yargılanma sürecine bakıldığında bugün ergenekon davalarında şikayet edilen uygulamaların temelini açık bir şekilde görebileceğiniz kişi.
ama kim bakar kim görmek ister orası muamma. çünkü enteresan bir şekilde nazım hikmet'in hayranları aynı zamanda nazım hikmetin yargılandığı 1925-1938 arası döneme ve o dönemdeki uygulamalara da hayrandır.

nazım hikmet 1925-1938 arası 11 kere yargılanmış ve 34 yıl ağır hapis cezası (o dönem kürek cezası deniyor) almış ve 13'ü aralıksız 15 yıl hapis yatmıştır.
genel olarak suçlandığı konu ise "komünistliğe tahrik" (evet atatürk döneminde komünistlik ağır bir suçtu, özellikle 1931'de resmen suç olarak tanımlandı)
üstelik kanuna göre suç sayılmayan sebeplerle de istiklal mahkemesinde yargılanmış ve suçlu bulunmuştur (hani bazı nazım hikmet hayranlarının özlemle andığı istiklal mahkemeleri)
tabi bir sivil olan nazım hikmet'in askeri mahkemelerde, orduyu isyana teşvik suçlamasıyla yargılanmıştır.

zaten nazım hikmet'in yargılanma sürecine bakıldığında daima önce suç olmayan bir nedenle yargılanıp ceza aldığını, ardında da ilk fırsatta o eylemin suç kapsamına alınıp kanunlara eklendiği görülebiliyor.
en son 1950'de chp'nin iktidardan düşmesi ile çıkan afla serbest kalmıştır. ama 50 yaşında olan nazım hikmet yıllar önce askerlik yaparken aldığı çürük raporuna rağmen askere alınmak istenmiştir. kalbinden ve ciğerlerinden rahatsızlığını belgelemesine rağmen ısrarla askere alınmak istenince askeriyenin geçmiş davaların hesabını sormak istediğini düşünerek ve canından endişe ederek yurtdışına kaçmıştır.

bugün nazım hikmet hayranlarının çoğunluğu malesef bunların çoğunu (belki tamamını) bilmez, kimlerin neden bilmelerini istemediklerini de bilmez, merak etmez sormaz.
ama onlara sorsan en kral nazım hikmetçi kendileridir, en çok araştıran, sorgulayan, bilen, düşünen de kendileridir. kendilerinden başka herkes cahildir, düşünmez, sorgulamaz, bilmezler.
onlara şunu söylemek istiyorum "inanmadığın bir şeyi sorgulamak marifet değildir bunu herkes yapar yapıyor, gerçek sorgulama inandığın şeyleri sorgulamaktır sorgulayabilmektir"
13 Entry Daha