ofsayt

ingilizcesi kapalı alan. yani takımın en son oyuncusun olduğu nokta ile kalecisi ile olan aranın rakip takım oyuncusu için kapalı olmasını anlatır. mesela top oynanırken hücum eden takımın oyuncusu savunmadaki takımın en son oyuncusunun kapattığı alanı geçemez. geçerse "off side"a düşer. burada en önemli nokta topun oyun içinde nerede olduğudur. bu da erkeklere kapak olsun, kaç erkek bu şekilde açıklayabilir diye düşünüyorum. birebir kendi tanımım.
rakip sahadaki bir oyuncunun ileri doğru yapılan bir pası alabilmesi için ilerisinde en az 2 rakip oyuncu olması kuralıdır.

bu iki rakip genelde kaleci+bir defans oyuncusu olur, ama olmayabilir de. kaleci ekseriyetle elde var bir olduğu için son defansa dikkat edilir.

ayrıca erkeklerin kadınların futbol konusundaki bilgisizliği ile dalga geçmek için kullandıkları kavramdır. ama ironik şekilde pek pek pek az erkek tam olarak ofsayt kuralını bilir. yukardaki tanıma çalışıp tam olarak öğrenip sevgilinizi kocanızı şoke edebilirsiniz. bunu gören erkek sevgiliniz ise size evlenme teklif edecek, kocanızsa metresini terk edecektir, metresi olduğunuz erkek karısını boşayıp sizle evlenecektir.
futbolda 10-0 11-0 gibi skorları minimuma indirgeyen kural. zira eskiden her takım 1 kaleci 2 defans gerisi forvetle oynarmış. bekle-al-at düşüncesini de minimuma indirmiştir. ps. beşiktaş gibi kardeş takımlarımız da bundan epey mutludur. (bkz: 8-0'ın 15-0 olması) ps2. ayrıca son oyuncunun kaleci olması gerekmez. bütün defans hücuma çıkmış (kaleci de dahil) 2 forvet geride kalmış olabilir. aynı şekilde geçerlidir. ps3. eğer takım kendi sahasından hücuma kalkıyorsa ve bütün oyuncular kendi yarı sahasındaysa ofsayt alanı yoktur. (bkz: 26/9/2009 fenerbahçe antalya maçı)
bir kadın bir erkek adlı dizide özetle "alışveriş yaptıktan sonra kasa kuyruğunda sıranın sana gelmesini beklerken, en arkadaki kadının alışveriş çantasını en öndeki arkadaşına atması" olarak açıklanan kusurlu hareket.
kadın ve futbol ilişkisinden bahsederken, erkeklerin kadının zekasına yönelik geyik çevirmelerine sebebiyet veren futbol terimi. birincisi efenim; futboldan hoşlanan kadınlar için ofsayt, gayet anlaşılır bir şeydir. ikincisi; erkeklerin hiçbir zaman ciddiye almadıkları dikiş-nakış, örgü gibi faaliyetler ofsayttan çok daha fazla zeka gerektirir. ve de kadınlar, şabalak bir pozisyon için ofsayttı, diildi diye birbirlerine tekme tokat girecek kadar şuurlarını yitirmezler. dolayısıyla neymiş; zeka ile ofsaytı algılamak arasında hiçbir bağlantı yokmuş.
hic futbol izleyemen birisi ofsayti ogrenmek isterse tabi ki anlamaz, neden? futbol terimlerinin hic birini bilmez de ondan. once defans gibi forvet gibi daha kolay terimler ogrenilirse ofsayti ogrenmek daha kolay olur.
erkeklerin ilgi alanı gibi görünen, bir çoğu toplumsal öğretilmişliklerden dolayı sevmek zorunda kalır futbolu, spor olan futbolun herhangi bir terimini kadınların ilgisini çekmediği için bilmemelerini hep yadırgar erkekler. ilginçtir. futbolla ilgilenmeyen her hangi bir erkekte yapamayabilir bu tanımı. illa ki bilmek zorundayımız bu terimi? bilenler neden "vayy beee, laan erkek gibi kız, helal olsun" diye nitelendirilirken, bilmeyen kadınlar "kadın işte lan, nerden bilecek!" gibi sözlere maruz kalırlar. bunun neden ilgi alanlarıyla değil de, zeka ile açıklarlar?
oynananı futbol sanan ahmakları yanıltan terim: ofsayt (u: swh)
çok komplike bir olaydır. hele yeni yeni şeyler eklediler buna, yok aktif alandır şudur budur. ben anlamakta zorluk çekiyorum bazen, o yüzden burada açıklamaya çalışmak gibi bir işe kalkışmayacağım.
fifa genel sekreteri urs lins imzasıyla ülke federasyonlarına gönderilen 968 nolu sirkülere göre kafasının, vücudunun veya ayağının herhangi bir bölümünün rakibin kale çizgisine toptan ve son rakipten daha yakın olduğu anlamına gelmektedir. kollar bu tanıma katılmamıştır. futbol baş, vücut ve ayaklarla oynanır. eğer bunlar rakibin kale çizgisine yakınsa orda potansiyel bir avantaj vardır. yalnızca kollar rakibin ilerisindeyse, kazanılacak bir avantaj yoktur şeklinde yapıldı.


oyuncu şu pozisyondayken ofsayttadır:

* karşı takımın kale çizgisine top ve rakipten daha yakın olursa.

oyuncu şu pozisyonlarda ise ofsayt değildir:

* kendi yarı sahasındaysa ya da
* kaleci hariç bir diğer oyuncuyla aynı hizadaysa ya da
* diğer iki rakip oyuncuyla aynı hizadaysa


atakta iken

oyuncu ofsayttayken topa dokunur veya ona top gelir ve dokunursa aktif duruma düşer, aşağıdaki durumlarda oyuncu ofsayt verilerek cezalandırılır:

* oyunu engellerse ya da
* rakibini engellerse ya da
* bu pozisyonla kazanç sağlarsa

atakta değilken

şu şekillerde ofsayt olmaz:

* taç atışı
* korner

kural ihlali nedeniyle verilen ceza

* hücum yapan takımın bir oyuncusu ofsayttaysa karşı takıma endirek serbest vuruş verilir ve vuruş ofsaytın olduğu noktadan kullanılır.

(u: vikipedi)
kızların hiç bilmediği sanılan ve bu konu hakkında doğru yorum yaparsa alkışlanan,sırtı sıvazlanan,aslında erkekler doğru dürüst anlatmayı becerirlerse kesinlikle anlaşılmayacak herhangi birşeyi olmayan futbol terimi..
ucuzluktaki super cantayi almak icin mango'ya girdiniz.

sadece bir tane kalmis, o da kasanin (kale) hemen yaninda.

ama bu cantanin tek taliplisi siz degilsiniz!

çantayi gözune kestiren diger bir musteri (rakip oyuncu) de sizin hemen
yaninizda bitiveriyor.

ikiniz de durumun farkindasiniz ve hizla kasaya (kaleye) yöneliyorsunuz.

tam o esnada; biraz önce bluz aldiginiz zara'da ödemeyi yaptiktan hemen
sonra calan cebinizi cevaplamak icin cuzdaninizi cantaniza koymadan
arkadasiniza verdiginizi ve onda unuttugunuzu fark ediyorsunuz.

bir yandan kasaya dogru kosarken diger yandan da elinizi havaya kaldirarak
arkanizda kalan arkadasinizdan cuzdani (topu) istiyorsunuz.

öyle bir durumdasiniz ki, rakibinizin gerisinde kalirsaniz kasaya daha
uzak kalacaginiz icin avantajinizi kaybedeceksiniz ama eger arkaya
gecmezsiniz arkadasinizdan uzak kaliyorsunuz ve arkadasiniz da o
kalabalikta size cuzdaninizi firlatamiyor, hersey bir an meselesi.

bu durumda yapmaniz gereken rakibinizin arkasina gecip cuzdani (topu)
almaniz ve cuzdani ele gecirdikten sonra rakibinizi gecmeye calismaniz.

iste ofsayt bu.

top sana atildigi anda kaleye rakibinden daha yakin olamazsin.


(bkz: kadınlar icin kolay bilgiler)
geçenlerde sözlüğümüzün güzide yazarlarından birinin hevesle anladığını iddia ettiği kural. yazarımızın ismini vermeyeceğim.

yazarımız: msk biliyo musun ben ofsight'ı anladım.
msk: bravo bacım çok güzel anlamışsın.
geçenlerde sözlüğümüzün güzide yazarlarından birinini hevesle anladığını iddia ettiği kural. yazarımızın ismini vermeyeceğim.

yazarımız: msk biliyo musun ben ofsight'ı anladım.
msk: brawo ofsight'ı çok güzel anlamışsın zekisin de. (u: yazar burada üstteki entry den bayağa bi esinlenmiştir.)
kadınların pek çoğunun anlamamasının, erkeklerin egosunun tavan yaptırdığı futbol olayı. <br />lan her boku biliyorum. senden iyi araba kullanıyorum, iş hayatında senden öndeyim, hem ev hanımı hem iş kadınıyım, bir bilmediğim ofsayt. sen önce kirli donun ile temiz donun arasındaki temel farkı, kirli çorabını, sepete tek hamlede isabet ettirmeyi öğren.