yataktan yorgun kalkmak

önceki günün çok tempolu geçtiğine işarettir. işte veya duygusal anlamda çok yorunulmuş olabilir. vücut bu durumlarda daha ağır gelir. insan yataktan kalkmak istemez. bir duş ve kahve insanı kendine getirebilir.(u: ukdeci: tunaqua)
gece boyunca rem uyku döneminin non-rem uyku dönemine göre daha az yer aldığının göstergesidir.
gece uykusuzca saatlerce yazı yazıp uyuyakaldıktan iki saat sonra sabah güneşin vurmasıyla uyanmak yüzünden meydana gelen olay. surat kalem ve defterin halkaları yüzünden garip şekillere bürünmüştür. defter kırışmış, son yazılanlar okunmaz haldedir. el hiç de ortopedik olmayan bir biçimde kıvrılmıştır. kalktıktan sonra aynada önce somurtur insan, sonra haline acı acı güler...


aysel'le edit keyfi: "hiç de" yi de "hiçde" diye yazar bünye sonra tabii. enkaz olur enkaz. (u: swh)
bütün gün oruçlu olarak uyuan üst kat komşunuz sahura kadar tepenizde gezinip, temizlik yaparsa, o vakte kadar uyuyamadığınız için olası durumdur.
psikolojik veya fiziksel sorunlar yüzünden bütün gece yatakta dönüp durmuş, sabaha karşı uykuya dalmayı başarmışken, güneşin doğmasıyla işe başlayan işçi kardeşlerimiz ve makineleri yüzünden uykusunun en güzel yerinde uyanan insanın yaşadığı şey.
solunum sorunları olanlar için mümkün olabilecek durumdur. ama etrafınızdaki insanlar tarafından "tembel" olmakla suçlanmanıza sebeptir.
bütün gece ağlayan ya da ateşi çıkan çocuğuyla ilgilenmek zorunda olan annelerin gerçeği
sabah 9 akşam 7 çalışan beyaz yakalı kölelerin her sabah yaşadıkları...
hipotroidinin belirtilerinden olabilecek durumdur.