karavan

karavan

karavan

karavan

karavan
karavan

kaplumbağa ya da salyangoz gibi doğada evlerini yanında taşıyan canlılara özenen insanoğlunun özgürlük arayışı gereği sahip olmak istediği araç.

karavanlar çekme karavan ve moto karavan olarak iki gruba ayrılır. ancak günümüzde karavan maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı üçüncü olarak da korsan karavanın varlığından söz edebiliriz. moto karavanlar da kendi içinde alkoven ve camper olarak ikiye ayrılır. alkoven, şase üzerine sıfırdan karavanın yapılmasıdır. camperda hazır bir arabanın içi dizayn edilir. korsan karavan ise ticari bir aracın amatörce karavanımsı olarak kullanılması diyebiliriz.

evet aşırı keyifli, her yeni güne farklı bir manzarada uyanmak paha biçilemez ama bir gerçek de var ki çok fazla kişinin hayali olan karavan sahibi olmak sanıldığı kadar kolay ve ucuz değil.(en azından ülkemizde)
kara yolları yönetmeliğine göre ambulans, itfaiye gibi yüksek risk grubunda olan araçlar ile aynı kategoride bulunduğundan özellikle sigortası bir hayli yüksek. üzerine muayene+mtv+bakım eklendiğinde evin önünde durması bile yıllık 5000 tl masraf demek.

edit: eklemek isterim ki 2019 karavan fuarı güncel fiyatlarına göre; sıfır alınmak istenirse 150.000-200.000 tl'yi gözden çıkarmak gerekiyor, ikinci elde ise 100.000-150.000 tl gibi bir piyasası bulunmakta.

herkesin başını alıp istediği yere gidebilmesi sağlayan, gönlünün arzu ettiği manzara ve mekanda konaklayabileceği araç.
ama ne yazık ki ülkemizde karavanla hayat kolay değil. hem maddi açıdan hemde karavan parkları yurtdışındaki kadar gelişmiş değil.

her evli çiftin hayali olduğunu düşündüğüm, eğer hayalim değil diyorsa da bence çok düşünmemiştir ondandır, istediğin vakit nerede kalacağını düşünmeden yollara atılabileceğin harika bir icat. bi deniz kenarına akşam üstü çekersiniz arabayı ve sandalyenizi masanızı çıkarır hafif esintili hava da çayınızı yudumlarsınız. paha biçilemez bir lezzet. bir gün karavan sahibi olabilmek için can atan yazarlardanım.

rahmetli dedem bütün çocuklarını alıp ülkeyi karış karış gezmek isterdi. ondan bilinç altıma yerleşen hayallerimin seyahati için ihtiyaç duyduğum gezen ev.

deneme