@tvviks

Yazar

Durum: 148 - 33 - 13 - 1 - 21.01.2020 16:37

Puan: 788 -

3 ay önce kayıt oldu. 2.Nesil Yazar Yazar.

Fizyoterapist, iki bebekli çaylak anne
  • /
  • 8

kadınlar için söylenen sözler

biri kurbağa öper, biri yüzyıllarca uyur,biri 7 cüceyle yaşar,biri kuleye kapatılır. bir masal prensesi olsan bile kadınlık zor.
turgut uyar

kanser

kalbimde yara bırakan hastalık.

istanbul'da park yeri

istanbulun lanet sorunu. her yaşadığım da sahibinden.com’a girer başka şehirlerden ev bakarım bi alışkanlık haline dönüştü artık. ama inanıyorum bir gün istanbuldan sevdiklerimle beraber göç edeceğim.

anne olunca anlarsın

anne olunca anladığın herşey; en öncelikle anneni anlarsın, kendinden bile önce birini düşünmek nasıl bişey anlarsın, bi insanın kokusunun dünyada ki bütün kokulara bedel olduğunu anlarsın, şefkat kelimesinin dünyada nasıl varolduğunu anlarsın, canı acıdığında canın yanar ama yandığını hissedersin ciddi ciddi bunu anlarsın, küçücük bir bedenden bütün dünyaya yetecek bir sevgi çıkar şaşırırsın ve yetişkin oldukça nasıl da kirlendiğimizi anlarsın, masumiyeti anlarsın, daha bir sürü şey... kızım ve oğlum hayattaki farkındalıklarımı artırdığınız için size hep minnettar kalacağım.

annenin çocuğuna öğütleri

güzel yüzlü olmakla değil, iyi kalpli olmakla anıl. anne olunca daha iyi anladım. kalbi iyilik dolu çocuklarımın olması beyaz tenlerinden ya da renkli gözlerinden çok çok daha önemliymiş.

gizemabla

sanıyorum ki sözlükte yeni bir dönem başlatmaya çalışan yazar. kelimeden tasarruf etmeye çalışıyor ama dil bilgimizi katletmese iyiydi. bu arada çok yaratıcı betimler girilmiş harikasınız.

peynir

adaya düşersem yanıma alacağım 3 şey; beyaz peynir, ezine peyniri, kaşar peyniri.

oğlak burcu erkeği

oğlak burcu bi oğlum olmasıyla haşır neşir olduğum bir oğlan tipi. bir yaşına girdi kendisi. inanılmaz eğlenceli ve samimi bi tip gibi. içi içine sığmıyor. bakalım ilerisi ne gösterecek.

en güzel siyah çay

genelde doğuluların deyimiyle kaçak çaydır. diğerleri teferruat.

makarna

çocuklu evin itirazsız yemeği. öğrenci evi yemeğiyle kesin yarışır. annenin hali yoksa vazgeçilmez menüdür yoğurtlu makarna. çocuklar iştahla yer anne de bir oh çeker ama hafif iç sızlamalı. şimdi bir köfte bir sebze yapsaydım gibi sızlanmalar. ama annelik zaten baştan aşağı iç sızlaması.

para

alışveriş kelimesinde ki verişin manasıdır. ülkemiz ekonomisinde nasıl bittiğini bir türlü anlayamadığımız kazancımız.

yoğurt

bebekli bir evin olmazsa olmaz kalsiyum kaynağı. iştahı olmazsa en kötü yoğurt yer.

kuaför

girerken başın önde, çıkarken sana bişeyler içiriyorlarmış gibi özgüvenin tavan yaptığı mekan.

türk mutfağı

kendimi bildim bileli diyet eşiğinde bir insan olmamın sebebi olan mutfak. yok muydu şöyle kahvaltılarda kruvasan yeseydik, bir iki yemeden sonra görmek bile istemeyeceğin lezzetler. kim buluyor bu kaymağı,balı, tereyağlı yumurtayı allah aşkına.

köfteci yusuf

çatal bıçak seslerinden bir türlü köftesinin lezzetini hissedemediğim köfteci. belki de hissedebileceğim bir lezzet olmayabilir.
uzun yol üzeri idare eder bir yemek alternatifi.

aşk her şeyi affeder mi

aşk affetmemeli herşeyi. bu sefer aşk da basitleşir. kendine öz saygısını kaybeder.

uşak

karadenizli bir tanıdığınız varsa sık duyduğunuz kelimelerdendir. ha bu uşağımm ne diyusun ?

beşiktaş

herkesin bir gün taraftarı olmak istediği takım. aileden gelen bir takım geleneği olduğu için fenerbahçeliydik. sonra büyüdük, aklımızı başımıza aldık ve dedim ki bir takımın gerçek manada taraftarı olmak istesen hangi takımın olurdun ?
cevabım bayağı net oldu. beşiktaş. işin garip tarafı eşim de benimle aynı fikirdeymiş. ama bi yandan da küçüklükten aşılanmamışsa tam da olamıyorsun. çünkü dönek der bizim milletimiz.
özetle samimi takımdır. çoğu kişi gönülden taraftarı olmak ister beşiktaşın.

kocaya isimle seslenmek edepsizliktir

gün geçmiyor ki sözde hocalardan bir iddia daha duymayalım.

benimle evlenir misin

hımm güzel cümle. evlenmek için söylenmesine çok gerek duymadığım soru cümlesi. bu cümleyi çok üstün körü duyduğumdan olsa gerek.
  • /
  • 8

yaşlanmak

yaş almaktır. tecrübe kazanmak, büyümektir.
ancak yaşlanmak; kadınlar ve erkekler üzerinde ayrı seyreder. öyle ki erkekler yaş alır ve olgunlaşır, kadınlar ise yaşlanır, eskir.

ne yazık ki biz kadınların savaşı dünyaya gelir gelmez başlıyor. bir birey olduğumuzu ispat etmek, ödevimiz olsa da kardeşimize bakmak, okuldan alınır mıyım korkusu yaşamak, eşit haklara sahip olabilmek için savaşmak, aynı pozisyonda olduğumuz erkek arkadaşımızdan daha az maaş almak, istemediğimiz biri ile evlendirilir miyiz telaşı yaşamak, hamile olduğumuzu iş verene söyleyebilmek için bin takla atmak, anne haklarını kullanmak zorunda olduğumuz için yetersiz elaman olarak görülmek, ev, iş, yemek, çocuk ve bunlarla birlikte kendi bedenimize dikkat etmek zorundayız(!), fazlayken hala eksik. olgunlaşanlar yanında yaşlananlarız.
neden?
çünkü biz sadece kadınız.

anne olunca anlarsın

gerçekten sadece olduğunda anladığın şeydir.
mesela iki saat uykuyla nasıl ayakta kalınabileceğini, evladına bakım verebilmek için kendi vücudunun hasta olmasına bile izin vermeden en yüksek verimde çalışabileceğini, gerçek ve saf sevginin yüceliğini, evladının canı yandığında seninkinin nasılda ondan fazla yandığını, gelecek kaygısını, daha iyi bir insan olup örnek olabilmenin önemini.... ve bir çok şeyi.
sadece o anne olduğunda.

annenin çocuğuna öğütleri

-kimse göründüğü kadar iyi, kimse söylendiği kadar da kötü değildir.

aldatma

bir güveni korumak, ya da devam ettirmek konusunda sadakatsiz olmak.

her türlüsü kötüdür.

annenin çocuğuna öğütleri

arkadaş seçimine dikkat et. iyi arkadaş, seni kötülüklerden uzak tutacaktır.

(bkz:anne olunca anlarsın) anladım.

çocuk sevmeye korkmak

son zamanların yeni moda korkusudur.
çocuklara yapılan taciz, tecavüz benzeri olayların artması, sanıkların cezasız kalması, bazı olayların, bir takım kılıflara sokulmaya çalışılması ve kendini ulema zanneden tuhaf tiplerin çıkıp, "6 yaşındaki kızla evlenilir", vb. beyanlarda bulunmaları, anne babaların gergin bir biçimde dolaşmalarına neden olduğu için, kafeteryada yan masada oturan, dünyalar tatlısı bebeğe bile yan gözle bakamaz, göz kırpamaz, el sallayamaz hale geldik. çocuk sevemiyoruz sayenizde, çocuk! sevgisiz bir toplumuz zaten, sevgi göstermeyi bilmiyoruz, anlamıyoruz. artık yeryüzünün en masum varlıklarını bile sevemiyoruz sizin yüzünüzden.
bu ortamı hazırlayanlara neler sayıp, döksem acaba?

kocaya isimle seslenmek edepsizliktir

#527 nolu betimdeki çözüme katılarak, oyumu "mahmut"tan yana kullanmak istediğim bıdı.

hem mahmut dersek edepsiz değil, komik oluruz böylece eğlenceli bir evliliğimiz olur(!)

bu insanlar kendilerini allah ile aldatmak yöntemi ile iyi niyetli insanları kandırmaya çalışmak gibi yersiz bir çabaya sokmuşlardır. ancak sadece gülünç olmaktadırlar. gülüp geçiyorum.

ayrıca altını çizmekte fayda var ki kur-anı kerim'de erkek kadından üstün tutulmaz. hiç bir ayette böyle bir şeye rastlamazsınız.

"ey insanlar! biz sizi, bir erkek ile bir dişiden yarattık... hiç şüphesiz allah katında en değerliniz takvaca en ileri olanınızdır. allah, takva sahiplerini sever."

(bkz:Âl-i imrân suresi 76. ayet)

bokuna muhalefet olmak

ülkemizin siyaset anlayışıdır.
asla düşünmez, tartmaz, anlamaya çalışmazlar. kim ne yapsa öteki tü kaka der. işin kötüsü bu siyasettir, içeriğinde bunların olduğu bilinir ancak insanımız bunu kabul etmek istemez.

iki çocuk arasına girmek

genelde çocuklarının kavga ediyor olmasını kendi hatası sayan ebeveynler tarafından gerçekleştirilen eylemdir.
keşke çocuklarımız arkadaşları ile kavga etmese değil mi? ama bu doğal bir süreç ve illa kavga edecekler. öncelikle bunu kabullenmek gerek. bu durum birbirleriyle nasıl iletişim kuracaklarını anlamak ya da yaşıtları tarafından nelerin kabul edilebilir olduğunu görmek için uyguladıkları bir yöntem aslında.
ebeveyn olarak çocuklarımızın amaçlarına ulaşabilmeleri ve rahatsız oldukları şeyleri çözüp çözemediklerini görmemiz gerektiği için özellikle hır gür çıkardıkları belli bazı kavgalara göz yummak zorundayız. ( elbette fiziksel şiddet durumlarında ve kontrolü kaybetmemek koşuluyla)
sorunu çözmek için müdahale etmemiz gerekiyorsa iki tarafa da eşit uzaklıkta durup kimin haklı olduğu hikayesinden uzak durmalı ve sorunun çözümüne odaklanmalıyız.

bunlar belki olması gerekenler ama iki buçuk senelik ebeveynlik tecrübemde şunu anlamak zorunda kaldım ki, bir tek sizin çabanız ile olmuyor bazı şeyler.
siz çocuğunuza doğru yönlendirme yapmaya çalışırken başka bir anne gelip tam tersini yapabiliyor. çocuğunuza problemli muamelesi yapabiliyor hatta ve hatta gelip daha bebek sayılacak çocuğa kızabiliyor. yani anlayacağınız bazen işler çığırından çıkabiliyor.

(bkz:bir deniz yıldızını kurtarmak)

kadınları zeki kadınları sevmemesi

eğer doğruysa bir insanlık k-ayıbıdır. böyle olmadığını düşünüyorum...
hayatım boyunca yanımdaki kadınları hep fayda göreceğim, fikirlerinden yararlanacağım, tecrübelerinden ders alacağım kişiler arasından seçtim. bu kulağa biraz bencilce geliyor olabilir ama aslına bakarsanız çok insani.

bence büyük hassasiyet eşiği olan kadın, ancak ve ancak karşısındaki zeki olmayan kadına tahammül edemez. kıskançlık denen şey başarmaya duyulan itici güce destek oluyorsa pek de kötü sayılmayabilir...

Toplam betim sayısı: 148

fırsatını bulan erkek aldatır

erkeklerin fırsat kolluyor olmasını düşünmek bile istemediğim, doğru bulmadığım bir söz. bir erkek fırsat kovalıyorsa zaten çoktan o ilişkinin helvasını kavurmalı.

2.5 aylık kardeşini camdan atan çocuk

okuduğumda tüylerimin ürperdiği, gözlerimin yaşardığı olay. umarım hiç bir ailenin başına gelmez.

emzirme

yaşları yakın çocuklu bir anne için uzun uzun süren bir serüven. sürekli şikayet ettiğin ama kesmeye gelince kendini bir türlü hazır hissedemediğin, değişik duyguların bütünü. başlı başına bir mucize

kesintisiz uyumak

gece hiç uyanmadan uyumak.
benim son 3 senedir bir gece bile yaşayamadığım, duyunca gözlerimin dolduğu mucizevi olay.
ah şöyle bir uyusam hiç kıpırdamadan aynı şekilde sabah uyansam. ama sanırım istesemde yapamam artık kesintili uyumak vücudumun heryerini sardı, kendimi onsuz düşünemiyorum.

anne olmak

başlığı gördüğümde bile içimi derin hislerin kapladığı tarif etmesi çok çok zor bir duygu.
bir balık kadını olarak daha fazla yazamayacağım siz anladınız.

fırsatını bulan erkek aldatır

erkeklerin fırsat kolluyor olmasını düşünmek bile istemediğim, doğru bulmadığım bir söz. bir erkek fırsat kovalıyorsa zaten çoktan o ilişkinin helvasını kavurmalı.

adamına göre muamele

karşı tarafa göre şekil alarak davranmaya denir. bence insan kendine yakışan muameleyi herkese yapmalı. herkes, herkese göre şekil alırsa ne anladık bu işten. insanın kendi olması lazım. anlamayanlar mutlaka olucaktır ama kendileri bilir. bir bakarsınız anlamaz dediklerimizden anlayanlar çıkar.

zaar

muhtemelen manasında kullanılan kelime. bir şanlıurfalı olarak duyduğum en sık kelimelerdendir. biri beni bilgilendirmeseydi yöresel olduğunu farkedemeyebilirdim.

iki çocuk arasına girmek

iki küçük yaşta insanın arkadaş olmaya çalışırken deneyimlediği iyi ya da kötü davranışlara fazla müdahaleci insanlar.
büyük bir ihtimalle de bana aman ne vurdum duymaz kadın- anne diye baksa da çocuklar birbirlerine ciddi zarar verme boyutuna gelmedilerse karışmıyorum.
benim gibi annelerin üzerinden rica ediyorum garip bakışlarınızı çekin. herkesin çocuğu ve yetiştirme tarzı kendinedir. ama eğer çocuğunuz çok şikayetçi ve her sorun olduğuna size gelip ağlıyorsa bilin ki fazla müdahale ediyosunuz. çocuk dediklerimiz de birer bireydir. onların da deneyip yanılarak bi anlaşma stilleri vardır. çocukların kendi alanlarına girmek onlara saygısızlıktır ama tabi gene de siz bilirsiniz.

hamile olduğunuzu söylediğinizde ilk tepki

çok isteyerek beklediğin bir haber bile olsa o an ki şaşkınlık olmazsa olmazdır. içinizden bi eyvahh sesi yükselir, ama dışınız mutluluktan havalara uçar.