kocaya isimle seslenmek edepsizliktir

sabır sabır sabır! yine bir yerlerden, bir ulema fırlamış ve başlıktaki gibi buyurmuştur efendim.
annesi, babası bu insana bir isim vermiş, ben de o isimle tanımışım, ismiyle sesleniyorum. neresi edepsizlik anlayamıyorum.
hey, hop, hişt, bir bakar mısın?
böyle mi seslenelim?
yoksa sosyal medya ağzıyla :kociş, aşkileta, aşkilotom (yazarken içim kalktı) diyelim mi?
haberi okudum, üstad ne diyeceğimiz konusunda aydınlatmamış. konunun devamı karanlık. efendi beye bağlarız gibi geliyor bana.
nede olsa kadınlar ikinci sınıf vatandaştı değil mi?
kendisi hoca imiş, kuran'a uygun olarak açıklıyor durumu. baktığın zaman bu kutsal kitapta koca karısından üstün tutulan kişi midir? evet öyledir. dolayısıyla adamın inandığı kitaba göre de yaptığı çıkarım gayet yerindedir. kuran da her zaman erkeğin kadından üstün olduğunun altı çizilmiştir, adam da ast üst ilişkisinden örnekle açıklıyor bu durumu.

yasalara baktığımızda kadını erkeğe göre 2. sınıf vatandaş olarak tanımlayan bir ibare yoktur oysa. fakat toplum olarak erkek ve kız çocuklarını yetiştirirken en başından bu ast üst ilişkisini kendimiz dolaylı yollarla ima ediyoruz zaten. kadın kocasına ister " efendim" diye hitap etsin ister " benim minnak tatlı aşkitom " diye hitap etsin işler sarpa sardığında hatta işler yolundayken bile içten içe mağdur olan hep kadındır. bu mağduriyeti de biz kendimiz çocuk yetiştirirken inşa ediyoruz. bunun da bilincinde olduğumuz için böyle adamlar çıkıp böyle laflar edince gülüp geçmek yerine endişe ediyoruz. çünkü bu toplumun inancı ve karakteri bu önermeyi rahatlıkla kabul eder, karşılık bulur.
böyle söylemleri dinlemek bile vakit kaybıdır.
tdk'nın tanımına göre edep kelimesinin birinci anlamı: "toplum töresine uygun davranma." demekmiş. yani çok da kafaya takılacak bir şey değil. edepsizlik güzel şey. sırf töre öyle emrediyor diye cinayet işlememek de edepsizlik bu tanıma göre.

bence mantıklı.
edepsizliği kötü bir şey olarak algılamak hata olabilir.
ne diyelim mahmut mu diyelim?