kocaya isimle seslenmek edepsizliktir

kocaya isimle seslenmek edepsizliktir

kocaya isimle seslenmek edepsizliktir

kocaya isimle seslenmek edepsizliktir

kocaya isimle seslenmek edepsizliktir
kocaya isimle seslenmek edepsizliktir

kendisi hoca imiş, kuran'a uygun olarak açıklıyor durumu. baktığın zaman bu kutsal kitapta koca karısından üstün tutulan kişi midir? evet öyledir. dolayısıyla adamın inandığı kitaba göre de yaptığı çıkarım gayet yerindedir. kuran da her zaman erkeğin kadından üstün olduğunun altı çizilmiştir, adam da ast üst ilişkisinden örnekle açıklıyor bu durumu.

yasalara baktığımızda kadını erkeğe göre 2. sınıf vatandaş olarak tanımlayan bir ibare yoktur oysa. fakat toplum olarak erkek ve kız çocuklarını yetiştirirken en başından bu ast üst ilişkisini kendimiz dolaylı yollarla ima ediyoruz zaten. kadın kocasına ister " efendim" diye hitap etsin ister " benim minnak tatlı aşkitom " diye hitap etsin işler sarpa sardığında hatta işler yolundayken bile içten içe mağdur olan hep kadındır. bu mağduriyeti de biz kendimiz çocuk yetiştirirken inşa ediyoruz. bunun da bilincinde olduğumuz için böyle adamlar çıkıp böyle laflar edince gülüp geçmek yerine endişe ediyoruz. çünkü bu toplumun inancı ve karakteri bu önermeyi rahatlıkla kabul eder, karşılık bulur.

böyle söylemleri dinlemek bile vakit kaybıdır.

tdk'nın tanımına göre edep kelimesinin birinci anlamı: "toplum töresine uygun davranma." demekmiş. yani çok da kafaya takılacak bir şey değil. edepsizlik güzel şey. sırf töre öyle emrediyor diye cinayet işlememek de edepsizlik bu tanıma göre.

bence mantıklı.
edepsizliği kötü bir şey olarak algılamak hata olabilir.

ne diyelim mahmut mu diyelim?

#527 nolu betimdeki çözüme katılarak, oyumu "mahmut"tan yana kullanmak istediğim bıdı.

hem mahmut dersek edepsiz değil, komik oluruz böylece eğlenceli bir evliliğimiz olur(!)

bu insanlar kendilerini allah ile aldatmak yöntemi ile iyi niyetli insanları kandırmaya çalışmak gibi yersiz bir çabaya sokmuşlardır. ancak sadece gülünç olmaktadırlar. gülüp geçiyorum.

ayrıca altını çizmekte fayda var ki kur-anı kerim'de erkek kadından üstün tutulmaz. hiç bir ayette böyle bir şeye rastlamazsınız.

"ey insanlar! biz sizi, bir erkek ile bir dişiden yarattık... hiç şüphesiz allah katında en değerliniz takvaca en ileri olanınızdır. allah, takva sahiplerini sever."

(bkz:Âl-i imrân suresi 76. ayet)

sanırım en büyük hata farklı olmak uğruna yapılıyor. fark alemi sadece bir değerin diğerine göre olanını anlamak üzere olmasıdır.

kuranda erkek veya kadını üstün veya eksik göstermez aksine her değerin diğerine göre üstünlüğü yoktur der ve üstüne basar.

bizim yaptığımız en büyük hata sanırım düşündüğümüz şeyin aslında allah indinde bir görüş olduğunu yoksa öyle olmayacağı konusunda bu kadar derin düşüncelere sahip olmamız.
oysa allah indinde veya allah a bir bakış açısından kula baktığınızda bir kulun diğerine farklılığı yoktur. kulun kuldan üstünlüğü olmadığı gibi eksikliği de yok.

gelelim adıyla hitap etme konusuna. yeterli bilginin olmadığı yerde kalan yerleri cehalet ve varsayım doldurur. varsayım ise olmayanı olmuş gibi düşünmekten başka birşey değildir.

kadın kendini eşit hissetmedikçe kimse bir şey yapamaz.

kadının kadına yaptığını kimse yapamaz. hem iyilik hem de kötülük bakımından

gün geçmiyor ki sözde hocalardan bir iddia daha duymayalım.

hmm lakabiyla da seslenebiliriz...

deneme