@meseli

Admin

Durum: 728 - 66 - 8 - 1 - 23.01.2020 22:39

Puan: 4215 - rüya avcısı

8 ay önce kayıt oldu. 2.Nesil Yazar Admin.

Teknik Eğitmen, Anne, İnsan.
  • /
  • 37

betül kaçar

abd'deki arizona üniversitesi'nde astronomi ve moleküler hücre biyolojisi departmanında doçent olarak görev yapan türk bilim insanı betül kaçar, evrende yaşamın izlerini araştırmak için oluşturulan nasa ekibine geçen hafta kabul edildi. çok gurur duydum, duyuyorum.

akupresür

vücudun önemli noktalarına el ve parmaklarla yapılan basınç ile yapılan terapi. japon ve çin tıbbının önemli uzantılarından biridir. iğnesiz akupuntur.

(bkz:acupressure)
(bkz:asya bodywork terapisi)

araf

araf

iyi ya da kötünün (cennet ya da cehennemin) arasında olduğunuzu hissettiğiniz o ince çizgi.
iyiliğin sonunda, kötülüğün başındasınızdır.
seçimleriniz sizi tekrar doğuracaktır.

manipülasyon

kişinin başka birini kendi bilgileri dışında veya istemediği halde etkilemesi ya da etkilemeye çalışması.
bu genelde sizi ya da zaaflarınızı bilen (bildiğini sanan) insanlar tarafından yapılır (yapılmaya çalışılır).

hiç bir durumda etik değildir.

başlayamama hastalığı

genelde hayatın düzeni ile ilgili kontrolü kaybettiğim zamanlarda üzerime çullanan durum.
ipin ucu bir yerden kaçıyor ve yakalamak mümkün olmuyor. aslında gidişatın farkında oluyorum çünkü yolun sonu görünüyor ama mümkün değil elim kalkmıyor, bedenim hareket etmiyor. sonra bir nadas dönemi ve bitiş.

sonrasında ya daha iyi, daha güçlü ya da sıfırdan başlamak zorunda olacak şekilde tükenmiş oluyorum. bakalım hangisinde uyanacağız.

aritmi

hastalık belirtileri ile ilgili internette araştırma yaptığınızda kalp krizi geçiriyor olduğunuzu düşündüren kalpteki ritm bozukluğu.

sinüs aritmileri

diyanetin faiz açıklaması

anne olunca anlarsın

gerçekten sadece olduğunda anladığın şeydir.
mesela iki saat uykuyla nasıl ayakta kalınabileceğini, evladına bakım verebilmek için kendi vücudunun hasta olmasına bile izin vermeden en yüksek verimde çalışabileceğini, gerçek ve saf sevginin yüceliğini, evladının canı yandığında seninkinin nasılda ondan fazla yandığını, gelecek kaygısını, daha iyi bir insan olup örnek olabilmenin önemini.... ve bir çok şeyi.
sadece o anne olduğunda.

ayna

solistleri erhan güleryüz ve cemil özeren olan ve 1996 yılında kurulan rock grubu.

2002'de cemil gruptan ayrıldı ve aslında pek de tadı kalmadı grubun. zihnimde güzel şarkıları var... selam olsun o yıllara.not: cemil özeren 2012 yılında vefat etmişti.

oğlak burcu erkeği

ile evliyim.
işkolik, öz güveni yüksek, sessiz sakin ama güçlüdürler. her şeyi mantıkları ile çözselerde, duygusaldırlar. duygusal bir filmde birlikte ağlayabilirsiniz. aile kavramına önem verir, iyi bir partner ve iyi bir baba olurlar.
en kötü özellikleri ise tüm kararları kendilerinin alması gerektiği konusunda sabit fikirlidirler. hatta bayağı inat ederler. onlara bir fikri kabul ettirmeniz için çok çabalamanız gerekecektir. hele ki bir yengeç iseniz yorulacağınız kesindir.

wikipedia'nın erişime açılması

2017'de türkiye'yi terör örgütleri ile işbirliği,içinde gösteren paylaşımlar nedeniyle kapatılmıştı. aym kararı ile bugün 22:30'da açılacağı söylendi. ancak henüz giriş yapılamıyor. bekliyoruz.

annenin çocuğuna öğütleri

arkadaş seçimine dikkat et. iyi arkadaş, seni kötülüklerden uzak tutacaktır.

(bkz:anne olunca anlarsın) anladım.

aldatma

bir güveni korumak, ya da devam ettirmek konusunda sadakatsiz olmak.

her türlüsü kötüdür.

affetmek

duyguların tamamen bitiş hali. karşı taraftaki kişiye bir şey hissetmediğinizi anladığınız anda affetmenin hafifliğini yaşayabiliyorsunuz. kolay ve kısa sürede olmuyor evet. ama oluyor. sırtınızdaki yükten kurtulabiliyorsunuz.

beşiktaş

çocukluğumun geçtiği istanbul semti.
(bkz: ıhlamurdere)

uşak

doğu karadeniz bölge halkının erkek çocuklara hitap şeklidir.

(bkz: ha uşağum ha)

türk mutfağı

bir haftalık yurtdışı seyahatinde bile değerini anladığımız, beş saat kahvaltı yapmak istediğimiz, seçenekler arasında kaybolduğumuz mutfağımız.

başka bir ülkede yaşama fikrinin neden bu kadar uzak gelmesi bundan kaynaklanıyor olabilir.

filenin sultanları

yüreğimize coşkuyu veren kadınlar voleybol takımımızdır.
tokyo 2020 biletini aldık.
kanımızı kaynattığınız, gururlandırdığınız için çok teşekkürler.

aşk her şeyi affeder mi

aşkın birlikteliğe dönüp dönmediğine bağlı olarak değişebilen durumdur.

şöyle ki; bir insana platonik aşıksınızdır ve o size değildir. kişi yaptıklarından sorumlu tutulamaz. çünkü sizin onunla ondan habersiz kurduğunuz bağın bir geçerliliği olmaz.

eğer aşk birlikteliğe dönüşmüşse yani bu sevgililik ya da daha resmi bir durum ise bu noktada karşıdaki kişinin tutumu aşkı etkiler.
 spoiler!
yukarıdaki betimlerde "aldatma" örnek verildiği için buradan devam etmek istiyorum.

öyle ki birliktesiniz ya da evlisiniz. karşınızdaki kişinin sizi aldatması ya da tam tersi durum bu birlikteliği bozar. çünkü verilen bağa ihanet edilmiştir artık.
ben sanmıyorum ki karısının ya da kocasının kendisini aldatması durumunda hiç bir şey yokmuş gibi davranabilen insanların sayısı fazla olsun.

ama doğrudur ki karşı tarafın sizi aldatmış olması onu bağlayan bir durumdur. ayrılırsınız biter. ancak asıl soruya bağlar yine. aşk her şeyi affeder mi? affetmez.
  • /
  • 37

otizmli ünlüler

otizm bir farklılıktır. bir çok çeşidi bulunur. en önemlisi de her çocuk kadar önemlidirler fakat diğerlerine göre daha fazla özverili olmak gerekir.
tesla bu dahi ünlülerden sadece bir tanesidir.

anne olunca anlarsın

anne olunca anladığın herşey; en öncelikle anneni anlarsın, kendinden bile önce birini düşünmek nasıl bişey anlarsın, bi insanın kokusunun dünyada ki bütün kokulara bedel olduğunu anlarsın, şefkat kelimesinin dünyada nasıl varolduğunu anlarsın, canı acıdığında canın yanar ama yandığını hissedersin ciddi ciddi bunu anlarsın, küçücük bir bedenden bütün dünyaya yetecek bir sevgi çıkar şaşırırsın ve yetişkin oldukça nasıl da kirlendiğimizi anlarsın, masumiyeti anlarsın, daha bir sürü şey... kızım ve oğlum hayattaki farkındalıklarımı artırdığınız için size hep minnettar kalacağım.

annenin çocuğuna öğütleri

güzel yüzlü olmakla değil, iyi kalpli olmakla anıl. anne olunca daha iyi anladım. kalbi iyilik dolu çocuklarımın olması beyaz tenlerinden ya da renkli gözlerinden çok çok daha önemliymiş.

peynir

adaya düşersem yanıma alacağım 3 şey; beyaz peynir, ezine peyniri, kaşar peyniri.

türk mutfağı

kendimi bildim bileli diyet eşiğinde bir insan olmamın sebebi olan mutfak. yok muydu şöyle kahvaltılarda kruvasan yeseydik, bir iki yemeden sonra görmek bile istemeyeceğin lezzetler. kim buluyor bu kaymağı,balı, tereyağlı yumurtayı allah aşkına.

kadına şiddete karşı buradayım de

shell benzin istasyonunun asmış olduğu on numara pankart. on numara hareket. teşekkürler shell."nerede olursanız olun rahatsız edildiğinizi, takip edildiğinizi hissettiğiniz veya fark ettiğiniz an, hiç çekinmeden buraya koşun. gerisini biz hallederiz. gerekirse polise, gerekirse sizi evinize ulaştırmayı taahüt ediyoruz. hepimiz kötü değiliz, çürüklerden birlikte kurtulacağız.
#unutmayacağız #korkmabenvarım #yalnızdeğilsiniz"

kadın sözlüğü

çok değerli bir dostum sayesinde tanıştığım, sıkıcı hayatıma gerçekten renk katan, iki çocuk üzerine tam okumaktan ve yazmaktan uzaklaşmak üzereyken imdadıma yetişen sözlük gibi sözlük. ismi de ancak bu kadar güzel olabilirmiş. kadın sözlüğü.

atiye dizisi

bir bakayım nasılmış derken sezon finalinde buldum kendimi. açılan kapılarla stranger things i, konu itibariyle de dark ı anımsatsa da konu gayet iyi işlenmiş diye düşünüyorum. açıkçası muhafız gibi bir şey çıkmasından korkuyordum ama beni yanılttı. son sahne sonrasında gelecek sezonlardan beklentim arttı diyebilirim. bekleyelim bakalım...

the witcher

geralt, oyundaki görünüşünün aynısı. hatta ses tonu bile aynı denilebilir. ilk sezonu bitirdim ve dizi ile ilgili birkaç eleştirim var.

genel olarak çok başarılı görünüyor, kitabı okumadım fakat triss merigold'un oyundakine sadık kalınarak kızıl saçlı güzel bir ablamız tarafından canlandırılması daha hoş olurdu. açıkçası yennefer karakteri de beni pek tatmin etmedi. oyunculuğa diyecek bir şeyim yok gayet başarılılar ama işte alıştığımız görseller var.

tüm bunların dışında, diğer bir çok fantezi tutkunu gibi siyahi bir elf görmek beni üzdü. bu ırkçılık değil. beyaz insanlar da elf olamazlar sonuçta ama elf dediğin açık tenlidir. yani elf ırkı herkesin kafasına göre baştan yaratabileceği bir şey değil. bahsedilen karakter "dark elf" bile olsa ki witcher evreninde dark elf olduğunu sanmıyorum, basitçe siyahi bir insanı oynatarak bu işten sıyrılamazsınız. elf kulağı yapmayı biliyorsunuz. neden? çünkü elfler karakteristik bir kulağa sahip tıpkı karakteristik bir ten rengine sahip oldukları gibi. avatar'daki mavi yaratıkların yerine normal ten rengi insan koysanız olur mu? olmaz. neden? çünkü o yaratıklar mavi... yani şirinler mavi diye renklere haksızlık yapılmış olunmuyorsa, elfleri de beyaz yaparak kimseye haksızlık yapmış olmazsınız.

soyuna sopuna göre bir miktar değişiyor olsa bile elf dediğin en genel anlamda arwen gibi olur. ya da isterseniz siyahi bir "yarı elf" yaratabilirsiniz. siyahi elf olmaz. siyah elf = tüylü ejderha

filtre kahve

türk kahvesi gibi pişirilmek yerine çay gibi demlenerek içilen kahve. bence kahvenin demlenmesi pişirilmesinden daha iyi bir yöntem. kimyasını araştırmadım ama eminim yanıltmayacaktır. kahvenin lezzeti daha bir yoğun oluyor. türk kahvesi kadar ince çekilmiş kahveyi bile demleyerek içmek fark yaratacaktır. denendi onaylandı.

Toplam betim sayısı: 728

yeni yıla merhaba zirvesi

21 aralık 2019'da gerçekleşecek olan zirvedir.
karaköy'de güzel bir kafede toplanıyoruz. (mekan bilgisi hafta sonu)
toplanma saatimiz 17:00-17:30 arası.

yeni gelenler ile tanışma ve sohbet, muhabbet üzerine yoğunlaşacak olan zirvemizde ufak bir hediyeleşme etkinliğimiz olacak. o gün kura ile belirlenecek arkadaşınıza vermek üzere minik bir hediye edinebilirsiniz :)

çay, kahve, muhabbet sonrası güne devam etmek isteyenler ile tiyatro ya da sinema yapıp günü bitirmeyi planlıyoruz.

biz çok heyecanlıyız, hepinizi bekliyoruz.

köy yanar kahpe taranır

9 saatlik aktarmalı ibiza yolculuğu sonrası thy'ye seslenen şeyma subaşı'ya fatih altaylı'nın cevabı.

açıkcası altaylı'nın bu atasözünü köy yanar deli kız taranır olarak kullanmış olmasını tercih ederdim.
çünkü ne olursa olsun o bir anne. ve masum bir kız çocuğu gün gelecek bu saçmalıklarla boğuşacak. ki şeyma'nın altaylı'ya cevap videosununda da görebileceğiniz gibi kadın "benden bir şey beklemeyin" diyor. "beni önemli bir yere koymayın" diyor.
acun ılıcalı ile evlendi diye kusursuz bir kadın mı olması gerekiyordu? nedir şeyma'nın her yaptığını bu kadar olay yapmanız? görmezden gelin gitsin. bu altaylı'ya olan eleştirimdi.

gelelim şeyma'nın videodaki diğer sözlerine...
beni erkekler değil, kızlar, hatta küçük kızlar takip etsin diyor. pardon?
bu ülkenin kız çocuklarının doğru rol modellere ihtiyacı var. lütfen dileklerini doğru tut.

su içsem yarıyor

metabolizması yavaş olan kişilerin diğerlerinden daha az yemesine rağmen daha fazla kilo alması ya da verememesi sebebiyle yapılan mübalağa.

tıka basa yedikten sonra içmek zorunda kaldıkları suyun neden kilo aldırdığını sorgulayanlar için huni şart.

(bkz:nefes alsam yarıyor)

limon

zeytin ile birlikte eğlenceli diyaloglara imza atan, türk animasyon çizgi dizisinin ana karakterlerinden biri.

çizgi dizi şimdilerde çatlak yumurtalar ismi ile trt çocuk'da yayınlanıyor.

(bkz:limon ile zeytin)

naim süleymanoğlu

avrupa ve dünya şampiyonu milli haltercimiz.
ölümünün ikinci yılında anılıyor.
1967 yılında bulgaristan'ın kırcaali kentinde doğmuştur.
1985 ve 1986 yıllarında dünyadaki en iyi halterci seçiliyor ancak bulgaristan'daki türklere yapılan baskılara dayanamayarak dünya kupası sırasında türk büyükelçiliğıne sığınıyor ve iltica ediyor.

1988 yılında türkiye adına yarışlara katılabilmesi için türkiye bulgaristan'a ciddi bir meblağ para ödüyor.
ve başarılarının ardı kesilmiyor...
ancak henüz 50 yaşında iken karaciğer yetmezliği sonucu dünyaya gözlerini yumuyor.
22 kasım'da biyografi filmi beyaz perdede olacak, heyecanla bekliyorum.
buyrun bir fragman;

aksaray otizm eylemi

otizmli çocukları yuhalayarak onların ve çocuklarının ötekileşmesine izin vermemek için yüksek çaba sarf eden ailelerinin değerli psikolojilerini etkileyen utanç verici tablo.

ya o çocuk sizin çocuğunuz olsaydı? kınadığı şeyle sınanır insan.
değerler eğitimi veremediğiniz çocuğunuza zararı otizm değil böyle bir ailede büyümek verecek. çok yazık. bir anne olarak parçalandım, bir insan olarak utandım.

"hiç şiir okumamış gibi kötüsünüz,
bir köpeğin başını hiç okşamamış,
hiç bayram şekeri dağıtmamış,
çocukla çocuk olmamış gibi kötüsünüz!"

(bkz: otizm değil ama cehalet bulaşıdır)
(bkz: eğitim haktır, ayrımcılık suçtur)

10 kasım

bir kahramanın beşeri ömrünün sonsuz olduğu tarihtir.
bir nesle son iken tüm insanlığa başlangıçtır.
varol atam, cumhuriyet kadını olduğumuz için ve her şey için.
minnetle, teşekkürle anıyoruz seni.

(bkz: mustafa kemal atatürk)

yeni yıla merhaba zirvesi

21 aralık 2019'da gerçekleşecek olan zirvedir.
karaköy'de güzel bir kafede toplanıyoruz. (mekan bilgisi hafta sonu)
toplanma saatimiz 17:00-17:30 arası.

yeni gelenler ile tanışma ve sohbet, muhabbet üzerine yoğunlaşacak olan zirvemizde ufak bir hediyeleşme etkinliğimiz olacak. o gün kura ile belirlenecek arkadaşınıza vermek üzere minik bir hediye edinebilirsiniz :)

çay, kahve, muhabbet sonrası güne devam etmek isteyenler ile tiyatro ya da sinema yapıp günü bitirmeyi planlıyoruz.

biz çok heyecanlıyız, hepinizi bekliyoruz.

aldatan sevgiliye geri dönmek

çok yaralayıcı bir durumdur. genellikle ilk aşk mağdurları tarafından gerçekleştirilir. dönülse de ilişki yürümez ya da ancak bir süre yürür. fakat bunu "o olmazsa yaşayamam", "başka birini sevemem" şokunda olan aşığa anlatmak güçtür. öyle olmadığını zamanla, yaşayarak öğrenecektir.
aldatılma konusuna gelince, kesinlikle bir sebebi ya da hakkaniyeti olmayan eylemdir. kabul edilemezdir.

sadece kadınların olduğu bir dünya

düşüncesi bile ürkütücü gelen dünya hayalidir.
tespit ve deneyimlerime göre bu hayal gerçek olursa, kadınların birkaç gün içerisinde (ne yazık ki) birbirini yemekten soyları yüklenebilir.

erkeksiz kadın, kadınsız erkek tamlanamayan bir bütün olarak kalır.
iyi yetiştirilmiş insanların olduğu bir dünyaya rey veriyorum.

la casa de papel

bugünlerde 3. sezonu yayınlanan ispanyol yapımı netflix dizisi. soygun ve sonrasını ele alıyor. karakterler çok güçlü. kesinlikle izlenilmeli.
la-casa-de-papel : "kasadaki para" demek oluyor.

dangıl

lisanslı cad-cam programlarının eski versiyonlarında programın çalışabilmesi için bilgisayarın usb girişine takılan, bir şekilde bozulduğunda neredeyse yeni lisans parası kadar bir meblağ ödeyerek yenisini aldığınız aparat isminin türkçe okunuşudur. (bkz:dongle)

-alo. bizim dangıl bozuldu abi, yok mu bir çaresi.

homoseksüelliği övmeyi modernlik sanmak

gayrımeşru olanın meşru olmaya evrilme halidir.
bazı şeylerin meşrulaştırılmasının kötülüğe giden ilk adım olduğunu düşünüyorum.

edit: popüler kültür bağımlısı olan kaç gencin aldıkları psikolojik yardım ile eşcinsel olmadıkları hususunda bir dizi rapor bulunmakta. eğilimlerin, üniseks kimliklerin giderek çoğalmasının arkasında büyük ve planlı bir medya gücü mevcut. kastım kimsenin cinsel kimliğine laf etmek değil, kasti meşruluğun nelere sebebiyet vereceği. yakinen yaşadım, biliyorum.
 spoiler!
tanımının yetersiz olduğunu anladı

bayandan araba

kadına yapılan psikolojik şiddetin dillere pelesenk olmuş itici yakıştırmasıdır.

(bkz:bayan değil kadın)

yapılan kaza oranlarının %93'ünün erkek kullanıcılar tarafından yapıldığı göz önüne alınırsa, elbette değer yükseltici bir kriterdir.

kadının beyanı delile bakılmaksızın doğru kabul edilmesi