@meseli

Admin

Durum: 611 - 133 - 31 - 11 - 09.12.2019 00:54

Puan: 3080 - elf

6 ay önce kayıt oldu. 2.Nesil Yazar Admin.

Teknik Eğitmen, Anne, İnsan.
  • /
  • 31

teori

doğruluğu henüz kanıtlan(a)mamış, kanunlaşmamış olan.
(bkz:kuram)

sağduyu

insanlık olarak eksikliğini derin bir şekilde hissettiğimiz, belki de bir çok sorunun yokluğu ile meydana geldiği pek kıymetli değer.

doğruyu ayırt edebilme, duyuların sağ kalması.

haslet

sosyoloji

auguste comte 'nin kurucusu kabul edildiği bilim.
latinceden gelen socio (socius) + logos etimolojik köklerinden türemiştir. insanın toplum yaşamının, insan grupları ile toplumlarının bilimsel incelemesidir.

(bkz:toplumbilim)

metropol

eski yunanca 'meter' ve 'polis' kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur.
ülkemizde istanbul, ankara ve izmir gibi şehirlerde metropol'e dahildir.

felsefe

insanlara soru sormayı öğreten disiplin.
"felsefe merakla başlamaz. kaygıyla, şeylerin olması gerektiği gibi ve göründükleri gibi olmadığı şüphesinin verdiği rahatsızlıkla başlar."

(bkz:hans abendroth)

haslet

arapça kökenli bir kelime olup, huy, tabiat ve yaradılıştan gelen özellikler anlamı taşımaktadır.

dilimizde üstün özellik ve meziyet manası taşımaktadır. ve ayrıca güzel bir isimdir.

anorexia nervosa

doğa için çal

ağaçlar.net'in doğa sorunlarının altını çizmek için müziğin evrenselliğini kullanarak insanlar ile ortak bir dil oluşturmaya çalıştığı proje.

fırat çavaş'ın önderliğini yaptığı projede doğduğu ve yaşadığı yerler farklı birçok gönüllü müzisyen bir araya gelerek anonim şarkıları doğanın kalbinde seslendirmesi konu alınıyor.

geçtiğimiz yaz ayında 11. şarkısı yayınlanan proje bana kalırsa amacına çoktan ulaştı. son şarkıları için buyrun;

en iyi biyografi filmleri

yazarların beğendiği tavsiye edeceği filmlerdir.

(bkz:umudunu kaybetme)
(bkz:zafere hücum)
(bkz:rush)
(bkz:the theory of everything)
(bkz:bohemian rhapsody)

spotify wrapped

iki senede hayatımın nasıl değiştiğinin ispatı olan liste.

you are my sunshine
hush, little baby
eşekli ninni- mircan kaya

(bkz:anayım ben ana)

cahil insanların ortak özellikleri

bilmiyorum demeyi, özür dilemeyi, hatasını kabul etmeyi, birine övgüde bulunmayı kendilerine yedirememeleri sayılabilir.

hülasa bu insanlar kibir hamuru ile yoğrulmuştur.

not: buradaki cehalet kişisel cehalettir. diploma ile alakalı değildir.

eti cin

bir zamanlar tedavülden kaldırılan ve sonrasında çoklu paketinde yeniden piyasaya sunulan abur cubur kategorisindeki yiyecek.

birçoğuna göre lezzetinde eskiye nazaran görece fark yok. eskiden de severdim hala seviyorum. belki de eskiye özlem kaynaklıdır bilemiyorum.

ilişkinizde bu günahları işlemeyin

tedx konuşmasına denk gelip, beğenip takibe aldığım psikiyatr.
(bkz: gülcan özer)

ilişkiler ve evlilik üzerine güzel tespitleri var.

çok beğendiğim konuşmasını dinleyebilmeniz için buyrun lütfen;

ceren özdemir

bayan kadın çelişkisi

kadın sözlüğü için önemli bir konudur.
“kadın”, “erkeğin” dilsel karşılığıdır. erkeğe erkek denilen durumlarda kadına "kadın" denilmelidir.
bayan ise cinsiyet belirtmek için kullanılmaz. yalnızca bir hitap şeklidir.

mesele aslında toplumsal bilinçaltı. bu bilinçaltında "kadın" kelimesi kirlenmiş durumda ve insanlar "bayan" kelimesini kullanarak nezaketli olmaya çalışıyor.

neden?
çünkü kadın kişisine "kadın" denildiğinde, onun cinsel kimliğinin vurgulandığı düşünülüyor. ve nazik olmak adına belki de iyi niyetle "bayan" kelimesi kullanılıyor...

konuşulacak çok şey var ama tanımlar net.
erkeğe erkek denen yerde kadına kadın denilir. ha hitap ise amaç bayan olabilir ama "hanımefendiyi" tercih ederim.

dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu

eskilerde yaramaz olarak değerlendirilen çocukların yeni nesil sıfatı.
sürekli bir aktif olma ve kendini verememe problemleri izlenir. genellikle erken okul yıllarında, çocuğun dikkatini çekmekte zorlanıldığında fark edilir.
üzerine düşülmezse okul ve sosyal hayatlarındaki performans azalabilir ve ilerleyen dönemlerde dehb'li yetişkinler zaman yönetimi, organize olma, hedef belirleme ve bir işi sürdürme konusunda zorluk çekebilirler. ayrıca ilişkiler, benlik saygısı ve bağımlılık ile ilgili problemleri olabilir.

(bkz:dehb)

bağlılık mı bağımlılık mı

dibe vurmak

insanın görebileceği en alt seviyeleri görmesi durumuna karşılık söylenen kelime öbeğidir.

sağlam dağılma garantilidir ancak fırsata çevirilebilir. dipteki insanın kaybedecek bir şeyi yoktur ve bu nedenle risk alabilir. küllerinden doğması muhtemeldir.

(bkz: hayat devam ediyor)
(bkz: dibi görmek)

kendine acımaktan vazgeçmek

mümkün olduğunda bir kaç seviye atlatan yaşam kalitesidir.

bir insanı acı değil, kendine acımak bitirir diye bir söz okumuştum bir yerde. çok özümsediğim bir yol oldu bana bu söz. kendine acıma, asla çıkamayacağın bir kuyuya düşmek gibi çünkü.
kendine acıdıkça düştüğün bir boşluk.

hayatımızın belli dönemlerinde acılar yaşayabiliriz, her şey ters gidebilir, çok sevdiğimiz birini kaybedebiliriz, dibe vurabiliriz. ama zamanı gelince ayaklanır, baştan başlayabiliriz.

insan kendine acıma hastalığına tutuldu ise ve bunun farkında değil ise işi çok zordur. sürekli yaşadıklarından sorumlu birileri vardır, her şeyin ondan bağımsız sebebi ve suçlusu.
annesidir mesela suçlu, babası, emek verdiği bir arkadaşı ya da başka bir şey. geriye dönük yaşar. orada kalır. mutsuzlukta beraberinde gelir.
işte eğer durumun farkına varabilirsek, geçmişi affedip, kendimize acımaktan vazgeçebilirsek tamamlanırız.

devam etmek ve hafiflemek için içimizdeki yükleri bir yerde bırakabilmeliyiz. işte o zaman iyileşeceğiz.
  • /
  • 31

bak ne söylicem

birden aklımıza birşeyler geldiğinde ve paylaşmak istediğimizde kullandığımız bi sözcük grubu. bak ne söylicem, bu sözlük beni baya sardı.

bayan kadın çelişkisi

kesinlikle kadın olarak kullanılması gerekiyor. ilk duyduğum zamanlar ben de buna takılan insanlara tepki göstermiştim.

üzerinde ciddi anlamda uzun bir süre düşündükten sonra haklı oldukları kanısına vardım.

önemli olan ne maksatla kullanıldığı, ne anlamda kullanıldığı... diye düşünüyodum doğal olarak çünkü önemli olan hep anlamdı benim için. ancak nedenleri sorgulamaya başlayınca insan şoka uğruyor. mesela neden erkeklere 'bay' diye hitap edilmiyor?

bayan kelimesinin niçin kullanılmaya başlandığını bilmiyorum. ancak kadın kelimesinin, kadınların bekareti hakkında yargı bildiren bir kelimeye dönüşmüş olması incelenmeli.

mesela bir çocuğun erkekliğe ilk adımının sünnet olmak olması(!), ki bu çok saçmadır, kadınların kadınlığa ilk adımının cinsel ilişkiye girmiş ve bekaretini kaybetmiş olması(!) olarak düşünülmüş olsa gerek ki kadın kelimesi, bir kızın(!) bekaretini kaybettikten sonra(!) kazandığı bir ünvan haline gelmiş.

"kadın kelimesi çok kaba, o yüzden kibar olmak için bayan kelimesini kullanıyorum." diyen bir insan, kadın kelimesinin niçin kaba bir kelime olduğunu açıklamak zorundadır. açıklayabilir mi? hayır. dönüp dolaşıp varacağı yer kızlık mevzusudur.

bu konu şöyle dursun. bir cinsiyet belirten kadın kelimesi bir hitap sözü olan "bayan" kelimesi ile ikame edilmeye çalışılıyor. bu neresinden baksanız saçmadır. hitap şekli olarak birisine "bay" demiyorsanız "bayan" da demeyiniz. "bayım" kelimesi bile sayılmaz çünkü hiçkimsenin "bayanım" dediğini duymadım.

bayan; kendi başına zararlı bir kelime değil, hakaret içermez, baymak kökünden türemez. kullanım biçimi ve hangi anlamda kullanıldığı ise zarar verici ve yıpratıcıdır. bir cinsiyeti baskılamaya ve yok etmeye çalışır. zararlı olabilir.

hepsinin ötesinde dil, çok önemli bir toplumsal kültür aracıdır. bir toplumun diline bazı kelimeleri ekleyerek ya da dilinden bazı kelimeleri çıkararak o toplumun kültürünü, hayata bakışını değiştirebilirsiniz. george orwell'in 1984 aldı romanını tavsiye ederim.

tarihte belli mecralarda kullanımı yasaklanan ve kullanılmayan kelimelere, onların yerine sonradan üretilen ya da başka dillerden devşirilen kelimelere bakın ne demek istediğimi anlayacaksınızdır.

eğer bir toplumu baskılamak istiyorsan onların jargonunu ortadan kaldırmaya çabalamak iyi bir başlangıç olacaktır. kadın kimliğini baskılamak için uydurulan "bayan" kelimesine karşıyım.

sığırın dişisine inek derken kaba olmuyorsak, insanın dişisine kadın derken de kaba olmuyoruzdur. insan türünün dişisine kadın denir. eğer bayan denilseydi çocuklarınız dünyaya kız olarak değil bayan olarak gelebilirdi çünkü bayan kelimesi yaş, bekaret, vb kavramlar içermeyen gayet kibar bir kelime değil mi?

bir çocuk doğduğunda, oğlan ya da kız denilebilir. insan yavrusunun isimleri olabilir bunlar gayet tabii. eğer birine erkek, diğerine kız diyorsanız yanlış yoldasınız demektir. o erkekse, öteki de kadındır.

meseli

sıcak, samimi ve bir o kadar zengin yazıları ile sözlüğe neden yönetici olduğunu anladığım yazarımızdır. güncel yazılarını takip etmek isteyenler tatlibirtelas.com’u ziyaret edebilir.

meseli

sözlüğümüzün adminlerinden.
geriye dönük yazılarını okudum. anne olmasının vermiş olduğu şefkati buradan hissettim. yazılanları okuyunca da netleşti.
yapılacak ilk zirvede tanışmayı planlıyorum.
ama bu sıra az yazıyor.
(bkz:yazsa da okusak)

kadınları savunmak için erkeklere saldırmak

başlığın aslı: "kadın hakları savunuculuğu adı altında erkeklere saldırmak" olacaktı.


bir erkek olmadan önce bir insan olarak yazıyorum:

bana göre doğru bir davranış değildir. hatta ileri giderek, kadın düşmanlığı yapan erkeklerinkinden daha kötü bir davranıştır diyeceğim.

eğer biri size kötü davranıyor diye siz de ona kötü davranıyorsanız, bu ona savaş açtığınız ve size kötü davranmasını meşrulaştırdığınız anlamına gelir.

kan davasından hiçbir farkı olmayan bu davranışı kınıyorum ve asla hoşgörmüyorum. belki savaşarak problemlerinizi ortadan kaldıracağınızı düşünüyor olabilirsiniz hatta belki çözersiniz de... ancak bunun bir savaş olduğunu ve savaşta kaybetmenin de olduğunu unutmayın.

kadın - erkek düzleminden alıp başka heryere taşıyabilirsiniz bunu.

siz bir saldırıya yine bir saldırı ile karşılık verirseniz, karşınızdakinin size saldırmasını meşrulaştırırsınız. sonrasında savaşı kaybettiğinizde:" ...ama insan hakları vs." diye zırlama hakkınız kalmamış olur. o noktadan sonrası savaş hukukuna girer.

lütfen bilinçli tepkilerle haksızlıkların karşısında birlikte duralım.

kadınlara karşı işlenen suçların farkında olan, elinden geldiğince bunlarla mücadele etmeye çalışan erkekleri de karşınıza almaya çalışmayın lütfen. insanların hemcinsleri yüzünden hedef tahtasına koyulması etik bir davranış değil. bu davranış çözüm arayışından ziyade kavga arayışıdır.

yanlış anlaşılma olabilir diye edit:

ben burada yalnızca düşündüklerimi yazmadım. hislerimi yazdım. sonuç olarak bir topluluğa destek olmak isterken o toplumun sizi sürekli olarak taşlaması sizin o topluma olan bakışınızı sorgulatabilir. saldırıdan kastım, saldırgan bir dil. sırf karşınızdaki kişinin cinsiytine bakarak, kadına yönelik şiddet konusunda sizden daha hassas olmadığı çıkarımı yapamazsınız. ben sizin ya da başka insanların yaptığı gibi cinsiyet gözeterek savunmuyorum kadınların haklarını. eğer siz de temelinize kadın haklarından önce insan haklarını koyarsanız zaten sorun çözülmüş olur. kadınların ayrı erkeklerin ayrı hakları olduğu bir yanılgıdır. siz şiddet gören kadınları destekliyor olabilirsiniz fakat şiddet gören her insanı savunmak isteyenlere de saygı duyulmalı. her ne kadar kadınlar kadar fazla olmasa da sırf iftira yüzünden linç edilen erkekleri de unutmamalısınız ki eşine şiddet uygulayan kadınlar da var. ben bunu söylerken, kadınların da şiddet uygulamaması gerektiğini söylüyorum ama birileri yine, "kadınlar uygularsa erkekler de uygular" diyorum sanarak tepki gösterecektir. mühim olan kadın olmak ya da erkek olmak değil insan olmak. hatta hayvanları da ayrı tutmak istemiyorum. canlıların özgürce yaşayabilmesi için çabalamak çok daha doğru bir hareket olur. bu problemi birilerine şiddet uygulayarak çözemeyiz. fiziksel bir mücadelede sizden daha güçlü bir erkekle yumruk yumruğa kavgaya girerseniz kaybetmeniz kaçınılmaz. bunu görmek zor olmamalı. savaşlarda çoğunluğa karşı koyabilmenin tek yolu niteliktir ki niteliğin de hatırı sayılır olması gerekir. aksi halde nicelik her zaman galip gelir. eğer "kadına şiddet" ile savaşmak istiyorsanız, bu savaşı şiddet ile değil akıl ile vermeniz gerekiyor.

analizsimulasyon.com

makine mühendisliği anabilim dalında simülasyon ve analiz teknolojileri üzerine yazıların ve güncel olayların paylaşıldığı, her makina mühendisinin takip etmesi gereken web sitesidir.

http://analizsimulasyon.com/

fazla yemek yemek

vicdan azabıdır.
ama şöyle bir savunmam var;
" hayat bir nutella kavanozu gibidir. yersen mutlu ve şişman, yemezsen mutsuz ve pişman".
seçim sizin.

teenage mutant ninja turtles

kevin eastman ve peter laird tarafından yapılmış, 1984 yılında kendi imkanları ile yayınladıkları çizgi roman. ninjutsu ustası bir fare ve dört kaplumbağanın hikayesini anlatmaktadır. konu ile ilgili ilginç bir video mevcut mutlaka izleyin derim.

interstellar

türkçe ismi yıldızlararası olan, christopher nolan tarafından yönetilen efsanevi bilim kurgu türündeki 2014 yılında yapılmış abd filmidir. başroll oyuncuları matthew mcconaughey, anne hathaway, jessica chastain ve michael caine' dir. gelecekte dünyanın yetersiz hale geldiği bir zaman diliminde geçer. kimi için konusu biraz ağır, film yavaş akıcılıkta gelebilir. aksiyonu az bilimkurgu adına güzel bir eserdir. fizik kurallarını bolca içerir. aksiyon hiç yok değil tabi.
 spoiler!
matt damon' ın kurtarılmaya çalışması bu filmde de var. hollywood bütçesi bu adamı kurtarmaya harcıyor gibi.

çocuk hakları günü

birleşmiş milletler tarafından 20 kasım 1986 tarihinde "çocuklara, çocukça yaşama hakkını tanıyan" maddelerin kabul edildiği gün.
detayları araştırırken bir isim dikkatimi çekti. çocuk hakları konusunda öncülüğü "çocuk nasıl sevilmeli" isimli kitabıyla janusz kosacz yapıyor. başlık açsam, dikkat çekmeyebilir, bu başlık altında yazmak istiyorum.
kosacz polonyalı bir yahudi, eğitimci ve yazar.kitabında çocuk haklarından bahseden ilk yazar. nazilerin polonya'ya girdiği 1942 tarihinde bir yetimhanede çocukların bakımı ve eğitimi ile ilgileniyor. dostlarının onu kaçırma taleplerini geri çevirip, çocukları bırakmıyor. bir sabah yetimhane basılıyor, kosacz çocukları sakinleştiriyor. dörderli sıra yapıp, bahçeye çıkarıyor. nazi askerleri arasında yapılan yürüyüşte, çocuklara kitaplardan ve oyuncaklardan söz ederek, çocukları korkunç sona, korkmadan yürütüyor. 192 çocuk, yardımcıları ve kosacz hemen gaz odasına sokuluyor ve bir daha kimse onlardan haber alamıyor. yıllar sonra kosacz 'e "iyi insan" ödülü veriliyor.
çocuklar iyi şeylere layıktır. bu değerli ve "iyi insan" hem yazıp, hem canıyla ödeyerek, fazlasıyla ispatlamış bu gerçeği.
peki, bizler ne yapıyoruz?

Toplam betim sayısı: 611

su içsem yarıyor

metabolizması yavaş olan kişilerin diğerlerinden daha az yemesine rağmen daha fazla kilo alması ya da verememesi sebebiyle yapılan mübalağa.

tıka basa yedikten sonra içmek zorunda kaldıkları suyun neden kilo aldırdığını sorgulayanlar için huni şart.

(bkz:nefes alsam yarıyor)

limon

zeytin ile birlikte eğlenceli diyaloglara imza atan, türk animasyon çizgi dizisinin ana karakterlerinden biri.

çizgi dizi şimdilerde çatlak yumurtalar ismi ile trt çocuk'da yayınlanıyor.

(bkz:limon ile zeytin)

naim süleymanoğlu

avrupa ve dünya şampiyonu milli haltercimiz.
ölümünün ikinci yılında anılıyor.
1967 yılında bulgaristan'ın kırcaali kentinde doğmuştur.
1985 ve 1986 yıllarında dünyadaki en iyi halterci seçiliyor ancak bulgaristan'daki türklere yapılan baskılara dayanamayarak dünya kupası sırasında türk büyükelçiliğıne sığınıyor ve iltica ediyor.

1988 yılında türkiye adına yarışlara katılabilmesi için türkiye bulgaristan'a ciddi bir meblağ para ödüyor.
ve başarılarının ardı kesilmiyor...
ancak henüz 50 yaşında iken karaciğer yetmezliği sonucu dünyaya gözlerini yumuyor.
22 kasım'da biyografi filmi beyaz perdede olacak, heyecanla bekliyorum.
buyrun bir fragman;

ateş böcekleri projesi

10 aralık'a kadar sürecek olan küresel bir aktivizm hareketi.
kadınlar yaşadıkları kentte kendilerini güvende hissetmedikleri yerleri site üzerinden işaretleyecek ve bu sayede belirlenen yerler yerel birimlere iletilecek.

harekete ateş böceği isminin konulması ise ateş böceklerinin gecenin karanlığında ışıklarını yakarak birbirlerine yardımcı olmalarından geliyor.

https://www.atesbocekleri.info/

öğretmenler gününde altın almak

kanımca alınması ve kabul edilmesi yanlış olan durumdur.
altın burada genellemedir ve pahalı hediye olarak nitelenmiştir.

son zamanlarda öğretmenler gününde velilerin toplanarak öğretmene bu tip hediyeler aldığını ve öğretmenlerin de bunları kabul ettiğini gözlemliyorum.
öğretmen öğrenci ilişkisi devam ettiği sürece bu tip bir alış-veriş kabul edilemez.
bu sisteme dahil olan ya da dahil olamayan, olmak istemeyen velilerin arasına nifak giriyor. veli, öğrenci, öğretmen ilişkisi zarar görüyor.
öğretmenlerimiz elbette bizim için çok kıymetli, evlatlarımızı onlara emanet ediyoruz en başta. ancak velilerin öğretmeni tavlama maksadı ile yapmış olduğu bu tip davranışın sonucunu öngörmek çok da zor olmasa gerek?
bir bakın ardınıza, ne hatırladınız?

aksaray otizm eylemi

otizmli çocukları yuhalayarak onların ve çocuklarının ötekileşmesine izin vermemek için yüksek çaba sarf eden ailelerinin değerli psikolojilerini etkileyen utanç verici tablo.

ya o çocuk sizin çocuğunuz olsaydı? kınadığı şeyle sınanır insan.
değerler eğitimi veremediğiniz çocuğunuza zararı otizm değil böyle bir ailede büyümek verecek. çok yazık. bir anne olarak parçalandım, bir insan olarak utandım.

"hiç şiir okumamış gibi kötüsünüz,
bir köpeğin başını hiç okşamamış,
hiç bayram şekeri dağıtmamış,
çocukla çocuk olmamış gibi kötüsünüz!"

(bkz: otizm değil ama cehalet bulaşıdır)
(bkz: eğitim haktır, ayrımcılık suçtur)

10 kasım

bir kahramanın beşeri ömrünün sonsuz olduğu tarihtir.
bir nesle son iken tüm insanlığa başlangıçtır.
varol atam, cumhuriyet kadını olduğumuz için ve her şey için.
minnetle, teşekkürle anıyoruz seni.

(bkz: mustafa kemal atatürk)

sadece kadınların olduğu bir dünya

düşüncesi bile ürkütücü gelen dünya hayalidir.
tespit ve deneyimlerime göre bu hayal gerçek olursa, kadınların birkaç gün içerisinde (ne yazık ki) birbirini yemekten soyları yüklenebilir.

erkeksiz kadın, kadınsız erkek tamlanamayan bir bütün olarak kalır.
iyi yetiştirilmiş insanların olduğu bir dünyaya rey veriyorum.

bindallı

osmanlı döneminde gelinin kendi düğününde ve daha sonra da başka düğünlerde giydiği işlemeli kıyafet. şimdilerde kına gecesi kıyafeti olarak da biliniyor.

bir kesim güruh kına gecesinde bindallı giyenlere kezban yakıştırması yapsa da ben kültürümüzün nesilden nesile aktarılıyor olmasından memnuniyet duyuyorum.

beklenen zirve

sözlüğün beklenen toplantısıdır. heyecanla bekliyoruz efendim.

la casa de papel

bugünlerde 3. sezonu yayınlanan ispanyol yapımı netflix dizisi. soygun ve sonrasını ele alıyor. karakterler çok güçlü. kesinlikle izlenilmeli.
la-casa-de-papel : "kasadaki para" demek oluyor.

dangıl

lisanslı cad-cam programlarının eski versiyonlarında programın çalışabilmesi için bilgisayarın usb girişine takılan, bir şekilde bozulduğunda neredeyse yeni lisans parası kadar bir meblağ ödeyerek yenisini aldığınız aparat isminin türkçe okunuşudur. (bkz:dongle)

-alo. bizim dangıl bozuldu abi, yok mu bir çaresi.

homoseksüelliği övmeyi modernlik sanmak

gayrımeşru olanın meşru olmaya evrilme halidir.
bazı şeylerin meşrulaştırılmasının kötülüğe giden ilk adım olduğunu düşünüyorum.

edit: popüler kültür bağımlısı olan kaç gencin aldıkları psikolojik yardım ile eşcinsel olmadıkları hususunda bir dizi rapor bulunmakta. eğilimlerin, üniseks kimliklerin giderek çoğalmasının arkasında büyük ve planlı bir medya gücü mevcut. kastım kimsenin cinsel kimliğine laf etmek değil, kasti meşruluğun nelere sebebiyet vereceği. yakinen yaşadım, biliyorum.
 spoiler!
tanımının yetersiz olduğunu anladı

bayandan araba

kadına yapılan psikolojik şiddetin dillere pelesenk olmuş itici yakıştırmasıdır.

(bkz:bayan değil kadın)

yapılan kaza oranlarının %93'ünün erkek kullanıcılar tarafından yapıldığı göz önüne alınırsa, elbette değer yükseltici bir kriterdir.