the witcher

the witcher

the witcher

the witcher

the witcher
the witcher

henry cavill'in rivyalı geralt karakterine hayat verdiği netflix dizisi.
20 aralık 2019'da ilk sezonu yayınlandı.
kitabından ve oyunlarından bihaber olduğumdan ötürü ilk bir kaç bölüm akışı çözmek için biraz kafa patlattım ama zaten takipte olanlar bu sıkıntıyı çekmeyecektir.
henry cavill'i zaten beğenirdim ama geralt rolü ile efsaneye ulaşmış olabilir. hatta bence bir süre böyle takılabilir.
dizi yeni olduğu ve spoiler vermemek için her şeyi yazamıyorum ama izlemenizi tavsiye ederim.
özellikle benim gibi fantastik dizi/film izleyicisi iseniz muhtemelen beğeneceksinizdir.

geralt, oyundaki görünüşünün aynısı. hatta ses tonu bile aynı denilebilir. ilk sezonu bitirdim ve dizi ile ilgili birkaç eleştirim var.

genel olarak çok başarılı görünüyor, kitabı okumadım fakat triss merigold'un oyundakine sadık kalınarak kızıl saçlı güzel bir ablamız tarafından canlandırılması daha hoş olurdu. açıkçası yennefer karakteri de beni pek tatmin etmedi. oyunculuğa diyecek bir şeyim yok gayet başarılılar ama işte alıştığımız görseller var.

tüm bunların dışında, diğer bir çok fantezi tutkunu gibi siyahi bir elf görmek beni üzdü. bu ırkçılık değil. beyaz insanlar da elf olamazlar sonuçta ama elf dediğin açık tenlidir. yani elf ırkı herkesin kafasına göre baştan yaratabileceği bir şey değil. bahsedilen karakter "dark elf" bile olsa ki witcher evreninde dark elf olduğunu sanmıyorum, basitçe siyahi bir insanı oynatarak bu işten sıyrılamazsınız. elf kulağı yapmayı biliyorsunuz. neden? çünkü elfler karakteristik bir kulağa sahip tıpkı karakteristik bir ten rengine sahip oldukları gibi. avatar'daki mavi yaratıkların yerine normal ten rengi insan koysanız olur mu? olmaz. neden? çünkü o yaratıklar mavi... yani şirinler mavi diye renklere haksızlık yapılmış olunmuyorsa, elfleri de beyaz yaparak kimseye haksızlık yapmış olmazsınız.

soyuna sopuna göre bir miktar değişiyor olsa bile elf dediğin en genel anlamda arwen gibi olur. ya da isterseniz siyahi bir "yarı elf" yaratabilirsiniz. siyahi elf olmaz. siyah elf = tüylü ejderha

deneme