@tunaqua

Admin

Durum: 365 - 107 - 31 - 8 - 14.11.2019 23:06

Puan: 1347 - geyik avcısı

11 yıl önce kayıt oldu. 1. Nesil Yazar Admin.

daha çok şey değişecek.
  • /
  • 19

kaktüs

neredeyse meksika ile adını duyurmuş dikenli çöl ve kurak iklim bitkisi-ağacı.
bizde de genelde güney sahil kasabalarında bazı çeşitleri görülür.

dışı sert olmasına rağmen içinde kendine has bir usare bulunur. belli bir yerinden kestiğinizde içindeki süngerimsi yapıdan suyu çıkar. çöl veya kurak yerlerde bulunduğu için su kaynağı olarak görülür ama siz yine de içmeyin derim. çünkü içindeki yüksek kalori bir süre sonra şekerlenerek alkole dönüşür ve vücudunuzu zehirler.
tekila da bu şekilde elde edilir. tabi ki adamlar çölde kaktüs kaktüs dolaşıp yapmıyorlar. tarlalarını kurmuşlar oradan hallediyorlar.
bir de kurak iklime yakın yerlerde bataklıkların kurutulması için kullanıldığını okumuştum. topraktaki suyu çekip kendinde saklıyormuş.

mikro kredi

küçük ve ödenebilir miktarlarda yoksul bölgeleri kalkındırmak için verilen kredi türü.
70’li yılların başında bangladeşli ekonomist, muhammed yunus, abd’den v bangladeş’e döndüğünde ülke açlıktan kırılıyormuş yunus, chittagong üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başlamış ve kendini ve kendini yoksullukla mücadeleye adamış. aslında hikaye buradan başlıyor.
yunus, jobra köyünde sufiya begum adlı bir kadınla karşılaşır. begum, 3 çocukla küçük bir teneke barakada yaşıyor ve bambu ağacından sandalye yaparak geçinmeye çalışıyormuş ve çok çalışmasına rağmen sufiya hala çok yoksul ve istediği yerde değilmiş. bambu ağacı için tüccardan borç alması ve tekrar bu borcu ödemesi gerekiyormuş.
işte burada bir fikir gelmiş ve bu krediyi banka verse ve aldığı bambuyu daha ucuza alsa, yüksek maliyetten kurtulsa ve kalkınsa diye düşünmüş ve fikri ortaya çıkarmış.
köyde sufiya gibi 41 kişi daha varmış ve herkesi n ortalama tüccara 40 dolar kadar borcu varmış. yunus herkese bu borcu faizsiz vermeyi teklif etmiş ve kabul edenlerin ana parayı bir yl içerisinde ödemelerini teklif etmiş . sufiya 1983 yılında teneklerden güzel bir barınak yapmış ve diğer kişiler de katılınca köy birden güzelleşmiş.
ve n’olmuş biliyor musunuz? köydeki bütün üreticiler güçlerini birleştirmiş ve bütün maliyetlerini düşürmüş.
bu yapılan bir işmodeline dönmüş ve yunus ise, grameen bank‘ı kurmuş ve 2006’da, tarihte ilk kez bir bankacı yani yunus nobel barış ödülü aldı.

türkiye’de ise buna benzer hikayeler var aslında., kocasından, kardeşinden borç para alarak evde yemek, sarma yapan, el işi yaparak satan ve ailesinin geçimine katkıda bulunan bir çok kadın var.
hatta bir çok kadın bir araya gelip kadın kooperatifi kurup bölgesel bütün kadınları örgütleyip hem kendi gelişmelerine hem de bölgenin kalkınmasına katkıda bulunuyorlar. bu gerçekten takdir edilesi bir şey.
bir bilgi daha var paylaşmak istediğim. türkiye’de ilk mikro kredi çalışması yapılırken bankalar hiçbir geliri olmayan, bırakın geliri hiçbir kaydı dahi olmayan kadınlara verecekleri kredinin derdine düşmüşler . soru ise ya ödemezlerse???
ne olmuş biliyor musunuz? bankalara %99.90 oranında herkes parasını ödemiş. bu dünya ortalamasının çok üzerinde bir rakam. ilk verilen rakam ne kadar biliyor musunuz?
500tl. (yazıyla beş yüz).
bu 500 tl ile orta ölçekli işletmelere dönüşen o kadar çok kadın girişimci var ki inanamazsınız.

son dönemde gerçekten ilgi ve hayranlıkla izlediğim bir kooperatif var. belki bu betimi okuyan kişilere de bir ilham kaynağı olur ve karar verdikten sonra aslında herkesin bir şeyler yapabileceğini anlatır.
(bkz:soma kadın atölyesi )
 spoiler!
sözlüğe baktım başlık varmış bu arada. sevindim. fox tv ile tanıdım ben de ama çok sevdim.

organicasa

anadolu hisarından kavacığa çıkarken bulunan organik ürünler satan dükkan.
organik diyorum çünkü her organik satan yer organik ürün satmıyor. doğal olanla organik karıştırılıyor. organicasa'da bu iki ürün grubu tamamen ayrı ve bu ayrıma göre tavsiyede bulunuluyor ve satılıyor.

işini düzgün, güvenilir ve taze yapıyorlar.
http://www.organicasa.com.tr/

altıncı hastalık

bir gün eve geldiğinizde çocuğunuzun halsiz olduğunu ve hastaneye gittiğinizde öğrendiğiniz hastalık.
ani başlayan ve 39- 40 dereceye kadar yükselen ateş altıncı hastalığın en önemli belirtisidir. çocukta ateş, hafif burun akıntısı, baş ağrısı ve mide bulantısı diğer belirtilerdir. boynun yan kıvrımlarında, kulak arkalarında ve başın arka kısımlarındaki lenf bezleri şişebilir. bu hastalıkta ateş düştükten hemen sonra vücutta kırmızı renkli kaşıntısız deri döküntüsü oluşur.

çözümü çok basit; bol su. bol su , bol su...
bu hastlaık isimleri çok ilginç son 20 senenin getirmiş olduğu modern beslenme alışkanlıklarının sonucu oluşan bir sürü hastalıktan biri.

stigmatizasyon

romalı kölelerin belirlenmesi için kullanılan etiketlenme. genel olarak doğum lekesi ve vücutta görülen olağan dışı damgalar, işaretler vs için de kullanılıyor.

böyle olmakla beraber vücutta aslında bu gibi işaretler bir dönem belki hala tanrıdan bir işaret olarak görülüyor. hastaların, akıl hastalarının işaretlenmesi tecrit edilmesi için de kullanılan işaretlerin geneli. toparlarsak aslında toplum anlayamadığı her şeyi işaretleyip etiketliyor ve bu böyledir diyor ve kendinden tecrit ediyor. bunu da sadece ve sadece kendi konfor alanının dışına çıkmamak için yapar ve artık kendi gibi olana ama kendi olmayan bir düşman yaratır. bunun adı sitimatizasyondur.

(bkz:konfor alanı)

nidapark küçükyalı

küçükyalı kavşağını geçtikten sonra eski karayolları arazisinde yükselen heyula. ana yola yakın olmasından başka bir özelliği olmayan bir yapı gurubu. baktığınızda eminim bizim çin herşeyi düşünmüşlerdir. çocuğu nasıl gezdireceğimizi evimizin mutluluğunu, her şeyi ama her şeyi... bir tek o kadar parayı nasıl ödeyeceğimizi düsünmemişlerdir. mutlaka iyi faiz oranlar vs vardır ...

sunshine

nazlı mı nazlı; gururlu mu gururlu ama çok sevgi dolu yazar. olmasa aileden olur muydu?

bu betim cevap hakkı doğurur

adamına göre muamele

köprüden geçerken ayıya dayı demek her meşrebe şerbet vermektir.
adamına göre muamele aslında kişinin savunma sisteminin bir parçasıdır. adamına göre muamele yaparak kendine karşıdan gelecek tehlike veya iyi birşey için savunma duvarı oluşturur.
(bkz:kel başa şimşir tarak)

intelligence quotient

(bkz:iq)
endüstiryelleşen dünyanın işlerin belli bir seviyede sürdürülebilir hale gelmesi için belli soru cevap teknikleriyle belli zeka seviyelerini genel olarak tahmin etme kalitesi.

zeka seviyesi de denebilir. çok göreceli ve sonuca götürmeyecek halde olabileceği gibi bir çok eğitim kurumu ve kurumsal yer tarafından kabul edilir.

zekayı tanımlayan çok güzel bir benzetme var sevdiğim. bir balığa ve maymuna ağaca çıkma konusunda test yapıyorsanız maymun birinci balık sonuncu olacaktır. aynı testi yüzme konusunda yaparsanız balık birinci olur.

zeka bunun neresinde?

her zeka ve durum kendi içerisinde değerlendirilmelidir diye düşünüyorum.

(bkz:eq)

sinopsis

bir senaryo ve yapım için hazırlanan ön sunum. senaryo nasıl akacak karakterler ve genel senaryonun olduğu kısa senaryodur. genelde bir sponsora sunumdan önce veya oyuncuya, yapım ekibine genel senaryoyu anlatmak için kullanılıyor.

3 farklı şekline rastladım daha önce
kısa senaryo halinde olanı: oyuncu, yapım ekibi, makyözden tutun bumcuya kadar herkese gösterebileceğiniz şekli. genelde herkese verilmez.

video anime veya sunum halinde olanı; genelde dvd arkasında genel senaryoyu özetleyen 1-2 sayfayı geçmeyen sinopsis.

sunum halinde olan: genelde sponsorlara gönderilen bu şekilde oluyor. içerisinde sponsora özel alanların neler olacağı, markanın nasıl kullanılacağı vs gibi konularda görsel yerleştirmeler bulunuyor.

solucan deliği

zaman-mekan arası yolculuklarda kullanılması teorik olarak kanıtlanan delik-tünel.
basit anlatalım; einstein'in görecelilik kuramının bir farklı bakışıdır. teorem uzayda farklı mekan ve zamanda bulunan iki noktayı birleştiren aralık.
uzayı uzay boşluğu olarak düşünmeyin. şu an için yaşadığımız ortam da aslında uzay.

biraz komik olacak ama basit ve anlaşılır olması için bu örnek cuk olur diye düşünüyorum.

mesela sevgilinizle akşam nereye gidileceği konusunda konuşurken konu bir anda sizin 3 sene öncesi sinemaya gittiğinizde yanınızda oturan kıza mısır patlağı vermenize geliyorsa solucan deliğinden geçip o zamana ve mekana gitmişsinizdir. burada aslında o mekana ve zamana gidilip orada o olayı yaşamaya devam ediyorsunuz ama hala bu mekanda akşam nereye gideceğinizi konuşuyorsunuz. olan şey ise zaman ve mekan algısı kırılıyor ve sizi başka bir mekan ve zamana götürüyor demektir.

teoriye göre siz solucan deliğinden geçerken farklı elektromanyetik alanlardan geçebilir ve burada farklı ani çöküşleri, yüksek radyasyonu ve egzotik madde ile tehlikeli karşılaşmaları da beraberinde getirir.

solucan deliği teorisi; 1935 yılında, fizikçiler albert einstein venathan rosen, genel görelilik kuramını kullanarak uzay-zaman içerisinde köprülerin var olduğu önermesinde bulundu. uzay-zamanda iki farklı noktayı birbirine bağlayan ve teorik olarak kısa geçişler oluşturarak mesafe ve yolculuk süresini azaltabilen bu -kısa- yolları, einstein-rosen ikilisi köprüler ya da solucan delikleri olarak isimlendirdi.
aslında uzayda bir yerlerde olduğunu tahmin eden ikili zaman-uzay gözlemi yaparken teoremi geliştirdi.

her ne kadar bilim kurgu dizileri bu gibi bir çok şeyi göstermesine rağmen bilimsel olarak kanıtlanmış bir şey yok .

yalnız kuantsal olarak baktığınızda olay aslında tayyi mekan; dolayısıyla zaman kavramının olmadığı ve beyinde oluşan bir görüntü-mekan atlaması olarak düşünülebilir.
hani sevgililer kendini yalnız hissettiğinde beni düşün beni hayal et derler ya bu tamamen tayyi mekan olayıdır. beyni bir kuantsal potansiyelde bir decoder olarak düşünürseniz aslında beyin mekan ve zaman atlaması yapıyordur. siz bu dünyada olduğunuz halde (bu çok göreceli bir durum) zihniniz aslında başka bir mekan ve zamanda bulunuyor demektir.
görecelilik burada başlıyor. siz burada olsanız da eğer zihnen başka bir yerde iseniz aslında oradaki mekana göre siz buradasınızdır ve arada bir solucan deliğiyle bağlantı kurulmuştur.
 spoiler!
kızım dersi dinle yine gittin bir yerlere der ya hani öğretmenler


sonuç olarak beyin aslında zaman ve mekan kavramı olmayan bir kuantum yapıdır. et beyin yani başımızın üstünde durduğunu hayal ettiğimiz beyin ise bu kuantum yapı içinde decoder görevi yapıp bize mekan ve zaman algısı oluşturur.
reenkarnasyon ve benzeri durumlar kısmen beyindeki zamansız ve mekansız olan yayının kırılması ve sizi orada olduğunuzu sandırmasında ibarettir.
burada bir gerçek daha var ki o da aslında sizin bir beyninizin olduğu yanılsamasıdır. aslında beynin bir sizi vardır.

(bkz:ışınla beni scotty)

kadın sözlüğü yazarlarının hayalindeki erkek

yurdum erkeklerine yön gösterecek bilgilerdir.
zurnanın zırt dediği yer

fark yaratanlar

sabancı holding 'in toplumun her düzeyinde fark yaratan projeleri desteklediği platform.
projelere destek ve sponsorluklar veriyorlar.

https://www.farkyaratanlar.org/default

woman tv

kadın temalı televizyon kanalı. gün içerisinde tüm işi gücü kadın içeriği olan programlar ve haberler sunuyorlar. kadın algısını besleyen güzel bir tv.

http://www.womantv.com.tr/

zafuli

sözlüğe geldiğinden beri betimleriyle sözlüğü feth etmiş yazar.

bu gidişle hızla takip edilecek yazarlar arasına girecek gibi.

kadın ruhu

geldiysen üç kere kapıya vur, kafama değil! repliği ile hayatımızda yer alan ruhlar aleminin assolisti

kardeş payı

ıki kardeşin bir şeyi pay ederken yarı yarıya bölüşmesi.

bigudi

nefis yemek tarifleri

bigudi

kadının kuaförde saçını yaptırırken kullanılan solucan deliği.
kadının bütün aklını aldığını düşünüyorum o açıdan.
  • /
  • 19
Henüz bir favori betim yok.

Toplam betim sayısı: 365

pambık gibi bulutlar

ceyhun zeynalov'un reggie parçası. hem güzeldir hem de komik.
dilinize pelesenk olur

sözlükteki yenilikler

sözlüğün yeni yazılımındaki değişikliklerdir.
her yazarın kendi adına açılmış başlığı kendi profili haline geldi.
cover photo ve profil bilgileri
kategoriler geldi her başlığın kategorisi girilierek betim yazılabiliyor.
video paylaşımı geldi.
resim ve müzik paylaşımı yapılabiliyor.
eksi ve artı oy kullanılabiliyor.

karadut

bildiğiniz dut'un karası. lekesi çıkmaz, tadından yenmez, şerbeti, reçeli pek düzel meyve.
yazar olan hali de bu özellikleri taşır. yazılarında karadut tadını alırsınız

sözlüğün sadece sözlük olmaması

kadın sözlüğünün tanımıdır. yazarlar burada betim yazarken kendilerini yazarlar.
yıllardır hiç eskimeyen dostluklar kurarlar, birbirlerini desteklerler.. sözlük sadece gelip bir şeyler yazılan bir yer değil anlayacağınız.

diğerlerini bilmem ama bu sözlük sadece bir sözlük değil.

bir ticaret biçimi olarak annnelik ve babalık

başlık absürd gelmiştir mutlaka. annelik duygusunun nasıl bir ticarethane haline gelip sadece gelir gider dengesine dönüştüğünü anlatayım.

bana göre annelik ve babalık dünyaya getirdiğin çocuğu ipotekleyip hayatının sonuna kadar bütün kararları da dahil olmak üzere onun adına düşünüp istenilen şekilde karar verdirmek veya buna çalışmak değil, aksine dünyaya gelen çocuğa kendi olabilmesi için elinden gelenin, şartların elverdiği ölçüde ve en mükemmel ortamı sağlamaktır. tabi ki iyinin ve kötünün sonu yok ve ana fikir samimiyetle yapılabileceklerin üzerinden konuşuyorum.

elbette bir çocuk ne emeklerle ne zorluklarla büyütülüyor. bunu kimse yadsıyamaz ama çocuk anne babasına bağımlı hale gelmesi de tamamen hastalıklı bir durum . hatta bundan medet umup annelik veya babalık adı altında kendi isteklerine uygun davranmasını istemek
 spoiler!
kimse kusura bakmasın
tamamen çocuğun içine etmektir.
hele çocukluğunda daha hayata hazırlanırken veya güçsüzken çocuğa yaptıklarını çocuğun yüzüne vurup psikolojik olarak çocuğu zorlamak bırakın anneliği veya babalığı tamamen duygu tüccarlığıdır.

-ben sana iki kilo elma verdim sen de bana 3 kilo mandalina ver.
-neden ben öyle olmasını istemiyorum. bana göre öyle olmamalı
-sen 2 kilo elma nasıl yetiştiriliyor, ne zorluklarla toplanıyor biliyor musun? senin de elman olsun anlarsın o elmaların nasıl kızardığını.
- ya hu anne ne alakası var. sen benden 3 mandalina istemek için mi elmaları verdin?
-ama ben senin annenim.
-ben yapmak istemiyorum. benim anladığım annelik böyle bir şey değil.
-ama ben senin annenim.
-benim de çocuklarım var şimdi ben onlara elma veriyorum diye bir şey mi istemem gerekiyor karşılığında ?
-ama ben senin annenim.
-sana olan saygımı, sevgimi ve düygularımı bana karşı kullanman hoşuma gitmiyor. lütfen kullanma anne
-ama ben senin annenim.
-seni senin istediğin şekilde sevmek veya istediğin gibi davranmak zorunda hissetmiyorum. bu seni sevmediğim veya saygı duymadığım anlamına gelmiyor. sadece senin istediğin gibi değil. elimde çilek var. çilek gibi seviyorum seni. mandalina gibi değil.
-ama ben senin annenim. sen beni sevmiyorsun.
- tamam anne seni senin istediğin gibi sevmiyorum. ama çilek gibi seviyorum.
-ama ben senin annenim.

uzar gider.

ticarethanenin sloganıdır ama ben senin annenim- babanım.

bu ticaret değil de nedir?

yeni yetmelere öğütler

bir üstteki betime cevaben yazılmış edi-büdü kıvamındaki betimlerdir. sadece fikrini yaz çık . burası ne podyum ne de savaş sahnesi .. eğleniyoruz ve kendimizi yazıyoruz. ya hu.
kimseye cevap hakkı doğmuyor burada...

11 ekim kız çocukları günü

dünyada kız çocuklarının önemini anlaşılması için gibi sözlerle anlatılabilecek bir gün olmasının yanında bir tanım yapılmasına bile gerek olmayan gün.

bir baba olarak kız çocuğu olan babalara naçizane bir kaç tavsiyede bulunmak istiyorum.

her şeyden önce üç prensibi benimsemelisiniz. sev, samimi ol ve güven.

-kızınızı öyle sevin ki sevgi boşluğunu sadece sevdiğini söyleyen biriyle doldurmasın. o kadar sevin ki başka birinin onu sevip sevmediğini sizin sevginize bakarak karar versin. eşini ailesini buna göre seçsin.

-kızınızla öyle samimi olun ki size anlatamayacağı veya sizden saklayacağı bir şey olmasın. erkek arkadaşı olduğunda veya bir hata yaptığında size gelebilsin, size hiç çekinmeden her şeyi anlatabilsin. sırdaşı olun.

kızınıza öyle güvenin ki hayatta dik dursun.kimse olmaya çalışmasın, kimse olmak zorunda kalmasın. sadece kendi olabileceği öz güveni sadece sizin ona olan güveninizden kazanabileceğini bilin.

bütün bunları oluşturmak için de; kızınızla mümkün olduğu kadar oyun oynayın, evcilik oynayın, zaman geçirin. aranızda kimsenin giremeyeceği bir alan olsun, kimsenin anlayamayacağı sadece ikinizin konuştuğu bir dil olsun mesela sadece ikinizin anlayacağı espriler felan.
bir bakışından içindeki mutluluğu da fırtınayı da anlayın. ona değer verdiğinizi, ne olursa olsun bileceği bir iletişiminiz olsun.

ben geç baba olanlardanım. insan kız babası olunca daha iyi anlıyor aslında kadının değerini.
ona yüklediği değerlerin aslında ne kadar samimi, candan, ve özden olması gerektiğini.
aslında kız çocuğu yetiştirmek demek koskoca bir aile yetiştirmek demek.

donald trump

şaşkın bakkal. dünyadaki mahalle bakkalıdır. mahallenin bakkalı olduğu için herkese çemkirir. kapıcılara kök söktürür. istediği apartmana malzeme vermez. sokağın haylaz çocuklarını organize eder evlerin camlarını kırdırır, adam dövdürür.
aileler kendi aralarına görüşünce veya pişirdikleri yemeği birbirlerine götürdüğünde malzemesi kendi bakkalından mı alınmış ona bakar.

bildiğiniz şaşkın bakkaldır.

sözlüğün sadece sözlük olmaması

kadın sözlüğünün tanımıdır. yazarlar burada betim yazarken kendilerini yazarlar.
yıllardır hiç eskimeyen dostluklar kurarlar, birbirlerini desteklerler.. sözlük sadece gelip bir şeyler yazılan bir yer değil anlayacağınız.

diğerlerini bilmem ama bu sözlük sadece bir sözlük değil.

şiddete uğradığınızda neler yapabilirsiniz

şiddete uğradığınızda...
şiddete uğradığınızda neler yapabilirsiniz?

şiddete uğradığınızda, size en yakın karakola, jandarma komutanlığına, şiddet önleme ve izleme merkezi’ne (şönim), aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğü’ne, cumhuriyet başsavcılığına, kaymakamlığa/valiliğe, aile mahkemesine, belediyelere ve kadın örgütlerine başvurabilirsiniz.
bunun yanı sıra, evden çıkamadığınız durumlarda ise, günün her saatinde alo 183 aile, kadın, çocuk, özürlü ve sosyal hizmet danışma hattı’nı ve 155 polis imdat’ı arayabilirsiniz.
6284 sayılı ailenin korunmasına ve kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair kanun’dan yararlanarak şiddet uygulayana karşı, evden uzaklaştırmak, iletişim araçlarıyla rahatsız etmesini engellemek, evinize, işinize veya diğer adreslerinize yaklaşmasını engellemek, kişisel bilgilerinizi gizletmek, şiddet uygulayıcının silahına el koydurtmak, kişiden korunmak amacıyla yakın koruma talep etmek, tedbir nafakası talep etmek, geçici maddi yardım talep etmek, geçici velayet talep etmek, geçici genel sağlık sigortasına başvurmak, müşterek konuta şerh koydurtmak gibi bazı önlemler alabilirsiniz. 6284 sayılı kanun’dan nasıl faydalanacağınıza ilişkin ayrıntılı bilgiye ve 6284 dilekçe örneğine buradan ulaşabilirsiniz.
http://www.magdur.adalet.gov.tr/images/aile-mahkemesi.pdf
ihtiyaç duyduğunuz desteklere ve ne yapmak istediğinize göre öncelikli başvuracağınız kurumlar ve atmanız gereken adımlar değişebilmektedir.
şikayetçi olmak isterseniz
unutmayın !
eğer fiziksel şiddette maruz kaldıysanız, öncelikle karakola/jandarma komutanlığına, savcılığa ya da hastanelerin acil bölümlerine başvurmalısınız.
başvurduğunuz yer karakol ya da jandarma komutanlığıysa;
yaşadıklarınızı ayrıntılı şekilde anlatın ve anlattığınız şekilde tutanağa geçmesini sağlayın. tutanağı imzalamadan önce mutlaka okuyun; tutanakta eksik ya da yanlış ifadeler varsa değiştirilmesini isteyin. ifadeniz eksiksiz ve doğru şekilde tutanakta yer aldığından eminseniz, tutanağı imzaladıktan sonra, tutanağın imzalı bir örneğini mutlaka kendiniz için alın ve saklayın.
polis tutanak tutmak istemezse, kendisine mutlaka tutanak tutması gerektiğini, bunu yapmaması halinde cezai işlem uygulanacağını hatırlatın ve görevini ihmal ettiğini söyleyin.
karakola/jandarma komutanlığına başvurduğunuzda, polisin/jandarmanın sizi doğrudan hastaneye sevk ederek, darp raporu almanızı sağlaması gerek. eğer polis/jandarma sizi hastaneye sevk etmezse, tutanak yazılmadan önce mutlaka hastaneye sevkinizi talep edin ve bunun yapılması konusunda ısrarcı olun.
darp raporu almak isterseniz;
hastanelerin acil bölümüne başvurabilir, sizi muayene eden doktora yaşadıklarınızı anlatarak darp raporu alabilir ve eğer istiyorsanız hastane polisine şikayetinizi iletebilirsiniz. vücudunuzdaki izler kaybolmadan, muayene olmak ve darp raporu almak, yaşadığınız şiddeti kanıtlayabilmek için önemlidir.
unutmayın !
darp izlerini raporlamak amacıyla hastaneye gitmek için kendinizi hazır hissetmiyorsanız, vücudunuzdaki darp izlerinin size ait olduğu ve çekim tarihi belli olacak şekilde video çekebilir ve fotoğraflayabilirsiniz.
savcılığa başvuru süreci
türk ceza kanunu’nda (tck) tanımlanan bir suçun mağduru iseniz, yani size karşı tehdit, hakaret, fiziksel şiddet söz konusu ise (şiddet uygulayan kişi, kocanız, komşunuz, mahallenizdeki bakkal ya da sokaktan geçen herhangi biri olabilir), karakol/jandarma komutanlığı yerine doğrudan bir şikayet dilekçesi ile savcılığa da başvurabilirsiniz. şikayet dilekçenizden en az dört adet kopya alın, hepsini imzalayın, bir tanesi de mutlaka sizde kalsın. sizde kalacak kopyaya memurun, dilekçeyi aldığını göstermesi için kaşe basmasını; tarih, imza ve soruşturma numarasını eklemesini isteyin.
şikayet dilekçenize olayın nerede, ne zaman, nasıl gerçekleştiğini, varsa tanıkların isim ve adreslerini yazarak olayı ispatlamaya yarayacak delillerle birlikte dilekçenizi savcılığa vermelisiniz.
savcı dilekçenizi aldıktan sonra ifadenizi alacak, delilleri toplayacak, varsa tanıklarınızı dinleyecek ve ardından şikayetçi olduğunuz kişinin ifadesini alacaktır. bu işlemlerin ardından, eğer savcı dava açmayı gerektirecek koşullar olduğunu düşünürse bir iddianame düzenleyerek dosyayı mahkemeye gönderecektir. mahkeme iddianameyi kabul edip davanın açılmasına karar verdiğinde, size mahkemeden duruşma günü ve saatini bildiren bir tebligat (yazılı haber kağıdı) gelecektir. belirtilen günde ve saatte duruşmaya gitmeniz, gidemeyecek durumda iseniz yazılı mazeret dilekçesi vermeniz ve söz konusu şikayetinizi mahkemede anlatmanız gerekir.
savcı dava açmak için gerekli koşulların oluşmadığını düşünürse, kovuşturmaya yer olmadığına, yani davanın açılmamasına karar verir. bu karar da size yazılı şekilde bildirilecektir. bu kararın elinize ulaştığı tarihten itibaren 15 gün içinde sulh ceza hakimliğine itiraz etmeniz gerekir. bu itiraz üzerine sulh ceza hakimliği ya itirazı kabul edip dava açılmasına karar verecektir ya da itirazınızı reddedecektir. hakimin bu süreç sonunda vereceği karar kesindir, bir daha itiraz edemezsiniz.
unutmayın!
eğer maruz kaldığınız suç, öldürmeye teşebbüs, kaçırma, tecavüz, uzun süreye yayılan kötü muamele gibi bir fiilse öncelikle bir avukatla görüşmenizde büyük fayda var. eğer avukat tutacak maddi gücünüz yoksa ücretsiz avukat atanmasında nasıl bir yol izleyebileceğinizi öğrenmek için ilinizde bulunan baroya başvurabilirsiniz. devlet size cmuk kapsamında avukat atayacaktır.
sığınak desteğine ihtiyacınız varsa;
bulunduğunuz yerdeki şiddet önleme ve izleme merkezi’ne, aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğü’ne, karakola/jandarma komutanlığına, belediyelere/belediyelerin kadın danışma merkezlerine, kadın örgütlerine sığınak desteği için başvurabilirsiniz. adli bir süreç başlatmak istemeseniz de, bu kurumlara başvurarak sığınak ve danışma desteklerinden faydalanabilirsiniz. ayrıca yapacağınız görüşme sizi güçlendirecektir. yalnız olmadığınızı fark edip, alabileceğiniz desteklerle ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
sığınak desteği için türkiye’nin herhangi bir yerindeki karakola başvurabilirsiniz; başvuracağınız karakolun ikametgahınızın olduğu karakol olması gerekmez. başvurduğunuzda, karakoldaki memurlar sizi ve çocuklarınızı bir sığınağa yönlendirmekle yükümlüdürler. bunun için herhangi bir delil ya da tanığa ihtiyacınız yoktur, sığınağa yerleşmek istediğinizi sözel olarak ifade etmeniz yeterlidir.
sığınaklar, erkek şiddetine maruz kalan kadınların, çocuklarıyla birlikte kalabilecekleri, şiddetten uzak ve bağımsız bir yaşam kurmak için ihtiyaç duydukları desteği alabilecekleri yerlerdir.
eğer 12 yaşından büyük erkek çocuğunuz varsa, sığınak desteğini çocuğunuz ile birlikte almanız uygulamada mümkün olmayabilir. 6284 sayılı kanuna göre, devlet bu durumda olan kadın ve çocuklara ev tahsis etmekle yükümlüdür fakat uygulamada ne yazık ki bu mümkün olmamaktadır. çocuğunuzu bırakabileceğiniz güvenli bir yer yok ise devlet, çocuğunuzu koruma altına alarak aile ve sosyal politikalar bakanlığı çocuk hizmetleri genel müdürlüğü’ne bağlı bir kuruluşa yerleştirebilir. sığınakta kaldığınız süre içinde çocuğunuzu düzenli olarak görebilir, sığınaktan ayrıldıktan sonra ise çocuğunuzu yerleştirildiği kurumdan alıp birlikte yaşayabilirsiniz.

boşanma davası açmadan kocanızdan ayrı yaşamak isterseniz;
medeni kanun’daki düzenlemeye göre, ortak hayat sebebiyle kişiliği, ekonomik güvenliği veya ailenin huzuru ciddi biçimde tehlikeye düştüğü sürece ayrı yaşama hakkına sahipsinizdir. ayrı yaşamaya karar verdiğinizde aile mahkemesi’ne başvurarak aile konutuna şerh konulması, ev eşyalarının sizde kalması, velayetin düzenlenmesi, size ve çocuklarınıza nafaka bağlanması gibi taleplerde bulunabilirsiniz. yani boşanma davası açmadan da kocanızın evliliğe ilişkin özellikle parasal yükümlülüklerini yerine getirmesini istemeniz mümkündür.
aynı durum, örneğin kocanızın sebepsiz yere ya da haklı olmayan bir nedenle evi terk etmesi, ortak hayatın başka bir sebeple sürdürülmesinin olanaksız hale gelmesi durumunda da söz konusudur. bu durumda da boşanma davası açmadan kendiniz ve varsa çocuklarınız için nafaka, müşterek evin size tahsis edilmesi ve yukarıda bahsedilen diğer önlemleri talep etmeniz mümkündür.
unutmayın !
fiili ayrılık durumu söz konusu olduğu durumlarda, velayetin ve çocuklarla kişisel ilişkinin düzenlenmesini, çocuklar ve kendiniz için nafakaya hükmedilmesini mahkemeden talep edilebilirsiniz.
nafaka almak isterseniz;
fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik şiddete uğradığınızda 6284 sayılı kanun’dan yararlanarak, şiddettin önlenmesi için uzaklaştırma, iletişim araçlarıyla rahatsız etmeme gibi tedbir kararlarının verilmesini isteyebilir, kendiniz ve varsa çocuklarınız için tedbir nafakası talep edebilirsiniz.
boşanma davası açmak istemeyip ayrı yaşamak istediğinizde veya kocanız tarafından terk edildiğinizde, kendiniz ve yanınızda kalan ortak çocuklarınız için tedbir nafakası davası açma hakkınız bulunmaktadır. boşanma davası açıldığında da, dava sonuçlanıncaya kadar kendiniz ve çocuklarınız için nafaka talep edebilirsiniz; dava süresince hakim tedbiren velayete ve nafakaya karar vermekle yükümlüdür. dava sonunda boşanmaya karar verildiği takdirde, 18 yaşından küçük çocuklarınızın velayeti size verilmişse, babanın da çocuklara bakma yükümlülüğü bulunduğundan, gelirinizin olup olmamasına bakılmaksızın, çocuklar lehine iştirak nafakası verilmesine karar verilecektir. size nafaka bağlanabilmesi içinse, boşandıktan sonra yoksullaşacağınızı belgelerle ispatlamanız gerekmektedir. genellikle herhangi bir işyerinde çalışmayan veya asgari ücretle çalışan kadınlara nafaka bağlanmakta, kocaları ile eşdeğer ücrette çalışan kadınlar lehine ise nafaka bağlanmamaktadır.

boşanmak isterseniz;
boşanma, ayrılık, nafaka, velayet gibi konularda dava açmak istiyorsanız ve avukat tutacak maddi gücünüz yoksa bulunduğunuz yerdeki barodan, adli yardım kapsamında, ücretsiz avukat talep edebilirsiniz [daha fazla bilgi için tıklayın: avukat ihtiyacınız varsa].
eğer bir avukatınız yoksa davanızı, mahkeme başvuru harcı ve asgari gider avansını (bilirkişi ücreti, tebligat gideri, tanıklık ücreti vb.) ödeyerek kendiniz de açabilirsiniz. bu giderler bugün için yaklaşık 600 tl’yi bulmaktadır (bu rakam her yıl belirlenen mahkeme harçları tarifesine göre değişiklik göstermektedir). boşanma davası ile birlikte talep edilen nafakayla maddi ve manevi tazminat davaları için harç ödemeniz gerekmiyor. ayrıca boşanma dilekçenizde herhangi bir geliriniz olmadığını ve adli yardımdan yararlanmak istediğinizi belirtirseniz, mahkemenin adli yardımdan yararlanmanıza karar vermesi durumunda, gider avansını ödemekten de muaf olursunuz.

çocukların velayetini almak isterseniz;
velayet çocuğun adının belirlenmesi, eğitimi, yetiştirilmesi ile ilgili kararları kapsar. evlilik devam ettiği sürece anne ve baba velayeti birlikte kullanırlar. bu süreçte eşler çocuğun menfaatine aykırı olmayacak şekilde çocukla ilgili bu tür kararları birlikte alırlar. velayet hakkı ortak olduğu için şiddete maruz kaldığınızda evi terk ederken çocuklarınızı yanına almanız suç değildir.
eşlerden birinin boşanma davası açması halinde hakim çocuğun yaşı, ihtiyacı, menfaati gözeterek, geçici velayeti dava süresi boyunca eşlerden birine verebilir. hakimin geçici velayet konusundaki kararı değişmez ve boşanma kararı kesinleşirse, velayet hakkı kalıcı hale gelir.
uygulamada mahkemeler, genellikle çocukların velayetini anneye vermektedirler. özellikle ilkokul çağına gelmemiş çocukların velayeti, annenin çocuğa bakmasını engelleyecek önemli bir durumu olmadıkça (ağır ve sürekli hastalık, engellilik vb.) çoğunlukla anneye verilmektedir. velayetin verildiği taraf, diğer taraftan çocuk için nafaka isteme hakkına sahiptir.

velayeti kaldırmak isterseniz;
velayetin verildiği taraf, çocuğa ilişkin sorumluluklarını ağır biçimde ihmal ediyorsa (çocuğu okula göndermemek, temel ihtiyaçlarını karşılamamak vb.), çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişimine zarar veriyorsa ya da velayet hakkı olan kişi sonradan çocuğa bakamayacak derecede ağır hasta olmuşsa, engellilik nedeniyle çocuğun bakımını üstlenemeyecek duruma gelmişse, velayet hakkı olmayan taraf mahkemeye başvurarak velayetin kaldırılması ya da değiştirilmesi için dava açabilir.
velayete sahip anne veya baba başka biriyle yeniden evlense dahi velayet hakkını kaybetmez. ancak çocuğun menfaati gerektirdiğinde velayet sahibi değiştirilebileceği gibi, durum ve koşullara göre anne ve babaya velayet hakkı verilmeyerek çocuğa vasi (yasal temsilci) de atanabilir.

avukat ihtiyacınız varsa;
kanuni haklarınızı elde etmek için bir avukatınızın olması gerekmiyor, ancak bir avukattan yardım almak süreç içerisinde hatalı işlem yapmanızı önleyebileceği gibi sonuç almanızı da kolaylaştırabilir. eğer bir avukatınız yoksa, hukuk davaları için (boşanma, 6284 sayılı kanun gereği tedbirler, tazminat davaları vb.) yaşadığınız ildeki baronun adli yardım servisi’ne ikametgah belgesi, fakirlik belgesi ve kimlik fotokopisiyle başvurarak ücretsiz avukat ataması yapılmasını talep edebilirsiniz. baro, ihtiyaç dahilinde size ücretsiz bir avukat tayin edecektir.
cinsel saldırı suçu ile öldürmeye teşebbüs gibi alt sınırı 5 yıldan fazla hapis cezasını gerektiren suçların mağduruysanız, karakol, savcılık, mahkeme aşamalarının her birinde baro’nun ceza muhakemesi kanunu (cmk) servisinden size avukat görevlendirilmesini isteyebilirsiniz.
eğer herhangi bir suç nedeniyle şüpheli/sanık konumunda iseniz karakol, savcılık, mahkeme aşamalarının her birinde suçun niteliğine bakılmaksızın cmk servisinden size avukat atanmasını isteyebilirsiniz. bunun için karakolda/savcılıkta/mahkemede sözlü olarak avukat talep edebileceğiniz gibi yazılı olarak da talepte bulunabilirsiniz. böylelikle, yaşadığınız zorlu süreçte hem kendinizi yalnız hissetmezsiniz, hem de işlemlerinizin usulüne uygun ve eksiksiz yapılması mümkün olur.
adli yardım servisi’nden veya cmk servisi’nden atanan avukatınızdan memnun değilseniz, neden memnun olmadığınızı anlatan bir dilekçe ile baroya başvurabilir ve başka bir avukat ataması yapılmasını talep edebilirsiniz.

unutmayın !
t.c. kimlik numaranızın bulunduğu fotoğraflı bir kimlik ile ptt merkez müdürlükleri’nden veya yetkili şubelerden e-devlet şifresi alarak, internet ortamında sizin açtığınız veya hakkınızda açılan davaların ve icra takiplerinin ne aşamada olduğunu bizzat takip edebilirsiniz.

ekonomik desteğe ihtiyacınız varsa;
maruz kaldığınız şiddetten uzaklaşmak ve tek başına bir hayat kurabilmek için bazı sosyal yardımlardan yararlanabilirsiniz.
şiddete maruz kaldığınızda, 6284 sayılı kanun kapsamında, kaymakamlıklardan “geçici maddi yardım” talep edebilirsiniz. kanunda, geçici maddi yardım yapılmasına karar verilmesi halinde, 16 yaşından büyükler için her yıl belirlenen aylık net asgari ücret tutarının otuzda birine kadar günlük ödeme yapılır, denmektedir.
eğer geçiminizi sağlamakta zorlanıyorsanız, bulunduğunuz ilçe kaymakamlığına bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı’na sosyal yardım alabilmek için başvurabilirsiniz. başvuru sonrası ekonomik durumunuzu tespit etmek için yapılacak sosyal incelemeden sonra, bir defaya mahsus ya da düzenli para, kira, yakacak, eğitim, gıda yardımları alabilirsiniz.
eğer bakmakla yükümlü olduğunuz çocuklarınız varsa ve ekonomik zorluklar nedeniyle zorluk yaşıyorsanız, aile ve sosyal politikalar bakanlığı’ndan ayni (gıda, eşya vb.) ve nakdi destek talep edebilirsiniz. bunun için aile ve sosyal politikalar bakanlığı il veya ilçe müdürlüklerine bir dilekçeyle başvuruda bulunmanız gerekir. başvuru sonrası yapılacak sosyal incelemenin ardından, sosyal ve ekonomik destekten yararlanmanıza karar verilip verilmeyeceği belli olur.

unutmayın !
başvurularınızı iki nüsha halinde ve bir dilekçeyle yazılı olarak yapmanız faydalı olacaktır. dilekçenin bir nüshasını ilgili kuruma verdiğinizde size bir evrak kayıt numarası verilecektir; sizde kalan dilekçe nüshasına evrakı aldıklarına ilişkin kaşe, imza, tarih ve evrak kayıt numarasını işlemelerini isteyin.

başvurabileceğiniz kuruluşlar

polis merkezleri, jandarma karakolları
aile mahkemeleri
sağlık kuruluşları
cumhuriyet savcılığı
şiddet önleme ve izleme merkezleri (şönim)
aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlükleri
belediyelerin kadın danışma merkezleri
baroların adli yardım büroları
kadın örgütlenmeleri
acil telefonlar

polis imdat - 155
jandarma - 156
ambulans – 112
alo 183 (aile, kadın, çocuk ve özürlü sosyal hizmet danışma hattı)
alo baro – 444 26 18


bir güvenlik planı yapmalısınız!
eğer evden ayrılmaya karar verirsem gidebileceğim yerler şunlardır: ___________.
eğer evden hızlı bir şekilde ayrılmam gerekirse, hazırda bir çanta bekletebilir ve onu gizleyebilirim. (bu çantanın içinde para, önemli belge, fazla giysi, anahtarlar olmalıdır.)
şiddetten ___________’a bahsedebilirim ve şiddet başlayacak olursa polisi aramalarını sağlayabilirim.
çocuklarımın, arkadaşlarımın veya ailemin yardım çağırması için onlarla aramda şu parolayı kullanabilirim: _____________.
tartışma başladığında daha güvenli olan şu odaya gidebilirim: ____________.
daha rahat olabilmek için ______________ tarihinde ayrı bir hesap açtıracağım.
gerekli telefonları _____________'ya kaydedeceğim.
borç para alabileceğim kişiler: _________________________.
telefon görüşmeleri için bir telefon kartı ya da bozuk para bulunduracağım. faturalı cep telefonundan arama yapmayacağım, çünkü bir sonraki ay gelen faturada aradığım numaralar görünecektir.
sosyal medya hesaplarımdan beni takip etmesi olasılığına karşı hesaplarıma ulaşmasını engelleyeceğim, gizlilik için konum bildirme gibi özellikleri kaldıracağım.
çocuklarımla birlikte kaçış planının provasını yapacağım.
yanıma almam gereken eşyaları bir arada ve kolayca ulaşabileceğim bir yerde tutacağım.

bu eşyalar:
nüfus cüzdanım
çocukların nüfus cüzdanları
sağlık karnesi / yeşil kart
kira sözleşmesi
tapu
ehliyet
para
banka cüzdanları
pasaport
ev ve araba anahtarları
sigorta belgeleri/poliçeleri
ilaçlar
adres defteri
aile üyelerinin sağlık kayıtları
çocukların sevdiği oyuncaklar
küçük satılabilir eşyalar
resimler
şiddet kanıtları (rapor, fotoğraf, günlük, mektup vs.)
kendim ve çocuklar için birer kat yedek giysi
benim için önemli olan diğer eşyalar
https://www.morcati.org.tr/tr/neler-yapiyoruz/dayanisma-merkezi/8-mor-cati-kadin-siginagi-vakfi/3-siddete-ugradiginizda

elektronik sigara

en az sigara ve nargile kadar zararlı olduğu ispatlanan keyif verisi madde. kimyasal bir sıvının bir alet tarafından dumana çevrilmesi den başka bir şey değil. kimyasal olması ve vücuda zararı yönüyle henüz bilinmeyen ama acısı sonradan çıkacak olan bıdı.