israile vize almak

israile vize almak

israile vize almak

israile vize almak

israile vize almak
israile vize almak

dünyadaki en zor vizelerden biri.
turist olarak bile gitmek isteseniz bütün aileniz dahil herkesin detaylı bir güvenlik yoklamasından geçiyorsunuz.

eğer turizm acentasıyla gidecekseniz genelde tur vizenizi hallediyor. ben davetiye ile gittim.
oradaki bir türk avukat yanlarına gideceğim kişinin davetiyesini gönderdi. vize başvurumu direkt olarak israil baş konsolosluğuna yaptım.
hayatımdaki en ilginç deneyimlerden biriydi.

ön görüşme için bir alana geliyorsunuz ve bir memur ingilizce veya anlamıyorsanız türkçe başka bir kişinin yardımıyla neden gitmek istediğinizi soruyor. yalnız öyle bir sistematik içerisinde ve çapraz sorgu ile soruyor ki eğer doğru söylemiyorsanız mutlaka açık verirsiniz.
evirip çevirip neden gittiğimi neler yapacağımı en az 5 kez farklı kez sordular. bir süre sonra sıkıldım ve bu sefer ben sorular sormaya başladım ve aynı şekilde sistematik olarak ben soru sormaya başladım. adam soruların gereksizliğini anlayıp daha sohbet havasına oktu görüşmeyi. yalnız şunu söylemeliyim ki herkes ve her adım çok profesyonel kurgulanmış . takdir ettim.
bir de bir ara sorulardan dolayı içeriden memura içeriden kulağına talimat geldi ve benim sadece mailimi istedi ve 4-5 dk sonra geldi. tamam dedi.

ne şifrem ne başka bir şey değil sadece maili istedi ve muhtemelen bütün yazışmalarım dahil her şeyi gördüler. gizli saklım yok ama yine de rahatsız etmedi desem yalan olur.
zaten genel olarak rahatsız ederek karşıdaki kişiyi hataya zorlamak gibi bir tarzları var.

4 gün sonra vizemi onaylayıp verdiler.
vize bir damga vs değil. bir pul benzeri kağıt. israil'e girerken havaalanında belli alanlar var ve oradaki yerlere barkod okutarak giriyorsunuz . aynı işlemi çıkışta da yapıyorsunuz.

ülkeye girmek kadar çıkmak ta bir sorun.
(bkz:israilden çıkmak)

deneme