dayak yiyen kadına yardım eden adam

dayak yiyen kadına yardım eden adam

dayak yiyen kadına yardım eden adam

dayak yiyen kadına yardım eden adam

dayak yiyen kadına yardım eden adam
dayak yiyen kadına yardım eden adam

kadının gördüğü şiddete kayıtsız kalmayarak müdahele eden adamdır.
kadir şeker adındaki genç geçen günlerde konyada bir parkta dayak yiyen kadını kurtarmak için yanlarına gider ve müdahele eder. sonra yanlarından uzaklaşır fakat dayak atan adam kadir'in peşinden gider ve sataşır. nasıl olduysa kadir'le itişip kakışırken adam kadirin bıçağıyla yaralanır ve ölür.

 spoiler!
kadir meşru müdafa etmiştir veya etmemiştir bilemem tamamen yargının işi.

bu olay duyulduktan sonra kadına şiddet karşıtı kim varsa kadirin yanında durduğunu açıklayan bir sürü söylem çıktı. daha önceden kadın dayak yerken veya öldürülürken kimsenin müdahele etmemesine herkes hayıflanıyordu. kadir bu anlamda herkesin kahramanı oldu.
tam herkes ne güzel kadın ölümden kurtuldu derken dayak yiyen kadından açıklama geldi. eşim beni dövmüyordu, kadir yanlış anlamış vs diye.

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/kadir-sekerin-tutukluluga-itiraz-etti-41444985

hep söylenir kadının kadına yaptığını kimse yapamaz. elbette adam ölmese iyiydi. geçenlerde bir istatistik okudum. eşinden şiddet gören kadınların yarısından çoğu vermiş oldukları ifadeyi sonradan geri almış. asıl şiddet burada.
bundan sonra dışarıda dayak yiyen, öldürülen kadın gören kişi sizce müdahele eder mi? pek sanmıyorum. dayak yiyen kadın doğru söylüyordur veya değildir bilemem ama bu haberlerden sonra şiddet gören kadına müdahele edecek kişi sayısında büyük düşüş olacaktır diye tahmin ediyorum

naçizane bir şey daha söylemek istiyorum. aynı senaryonun bir başkası sözlüğü açtığımızdan bu yana hem bana hem de sözlükteki erkek yazarların zaman zaman başına geldi. kendi adıma, eş cinsel olup olmadığımdan tutun , sözlüğü kız tavlamak için açtığıma hatta benim alt bir amaçla insanları yönlendirmeye çalıştığımı bile söyleyenler oldu. hal bu ki tek amacımız klasik kadın anlayışının dışına çıkıp başka düşüncelerin de olduğunu, kadının öğrenilmiş ve öğretilmiş kadınlığın dışına çıkabilmesi ve kendini özgürce ifade etmesini istemekten başka bir amacımız olmadı.
 spoiler!
şahsım adıma söylüyorum haddimi aşacak veya karşımdaki kadının-insanın kendini rahatsız hissedeceği veya ahlak sınırını aşacak bir imada dahi bulunduysam buyurun gelin.


kadın; hadi boş verelim kadını ... insanoğlu özgürlüğü başkasının yaptığı ama kendi yapamadığı şey olarak düşünüyor. yapamadığı şeyi özgürlük sanıyor. yaşadığı ortamı aslında kendi davranış ve düşünce sistemi yaratıyor. kendi elleriyle kendi cehennemini yaratıyor.
 spoiler!
her neyse yine birilerine göre haddimizi aşmış olacağız muhtemelen.


umarım özgürlük denen şeyin ağaca kuşa buluta benzemediğini anlarız.

deneme