11 ekim kız çocukları günü

11 ekim kız çocukları günü

11 ekim kız çocukları günü

11 ekim kız çocukları günü

11 ekim kız çocukları günü
11 ekim kız çocukları günü

dünyada kız çocuklarının önemini anlaşılması için gibi sözlerle anlatılabilecek bir gün olmasının yanında bir tanım yapılmasına bile gerek olmayan gün.

bir baba olarak kız çocuğu olan babalara naçizane bir kaç tavsiyede bulunmak istiyorum.

her şeyden önce üç prensibi benimsemelisiniz. sev, samimi ol ve güven.

-kızınızı öyle sevin ki sevgi boşluğunu sadece sevdiğini söyleyen biriyle doldurmasın. o kadar sevin ki başka birinin onu sevip sevmediğini sizin sevginize bakarak karar versin. eşini ailesini buna göre seçsin.

-kızınızla öyle samimi olun ki size anlatamayacağı veya sizden saklayacağı bir şey olmasın. erkek arkadaşı olduğunda veya bir hata yaptığında size gelebilsin, size hiç çekinmeden her şeyi anlatabilsin. sırdaşı olun.

kızınıza öyle güvenin ki hayatta dik dursun.kimse olmaya çalışmasın, kimse olmak zorunda kalmasın. sadece kendi olabileceği öz güveni sadece sizin ona olan güveninizden kazanabileceğini bilin.

bütün bunları oluşturmak için de; kızınızla mümkün olduğu kadar oyun oynayın, evcilik oynayın, zaman geçirin. aranızda kimsenin giremeyeceği bir alan olsun, kimsenin anlayamayacağı sadece ikinizin konuştuğu bir dil olsun mesela sadece ikinizin anlayacağı espriler felan.
bir bakışından içindeki mutluluğu da fırtınayı da anlayın. ona değer verdiğinizi, ne olursa olsun bileceği bir iletişiminiz olsun.

ben geç baba olanlardanım. insan kız babası olunca daha iyi anlıyor aslında kadının değerini.
ona yüklediği değerlerin aslında ne kadar samimi, candan, ve özden olması gerektiğini.
aslında kız çocuğu yetiştirmek demek koskoca bir aile yetiştirmek demek.

2012 yılında birleşmiş milletler genel kurulu tarafından ilan edilip her sene 11 ekim'de kutlanan, kız çocuklarına karşı yapılan ayrımcılığın önlenmesi,
onların insan hakları karşısında kendilerini tam ve etkili ifade edebilmesi adına dünya genelinde kutlanan gündür.

sosyal medyada gördüğüm kadarı ile kız anne/babaları tarafından kutlanıyor. mesajın doğru alınmadığından şüphe ediyorum.

en anlaşılması, yaygınlaşması, içeriğinin doğru anlatılması gereken özel günlerden.
kız çocuğunu kölelikten, alınıp satılmaktan, ikinci sınıf insan statüsünden çıkarabildiğimiz, her erkek çocuk kadar yaşama, beslenme, eğitim öğretim, hukuk karşısında eşit haklara (ülkemizde, eşitsiniz diyor yasalar) sahip olma hakkı tanındığı gün dünya daha güzel bir yer olacak.
kadın, toplumun mimarıdır. gelecek nesilleri doğurur, büyütür, eğitir. düzgün yaşam koşullarında büyümüş, eğitimli annelerin büyüttüğü bireylerden oluşan toplumlar, daha refah, daha mutlu, daha gelişmiş toplumlar olacaktır.

bir farkındalık yaratılmaya çalışılırken yeni bir ayrıma düşülmüş gün.
sosyal mecraların tamamının kusana kadar ebeveyn/kız evlat resimleriyle şoklandığı yeni bir akım. yakında pastalar kesilip hediyeler alınmaya başlanırsa şaşırmayacağım.

deneme