kadını döven erkeği de bir kadın yetiştirdi

kadını döven erkeği de bir kadın yetiştirdi

kadını döven erkeği de bir kadın yetiştirdi

kadını döven erkeği de bir kadın yetiştirdi

kadını döven erkeği de bir kadın yetiştirdi
kadını döven erkeği de bir kadın yetiştirdi

çınar ağacı kendi kurdun kendi oluşturur derler.
son dönemde kadına şiddet ayyuka çıktı. sanki bira pembe fil deneyi gibi bir durum yaşıyoruz.
şiddet gösterene bakıyorum onu da yetiştiren bir kadın. şiddet girene bakıyorum onu da yetiştiren bir kadın. işin başı sonu kadına ve kadının kendini yetiştirmesine bakıyor.
kadın kendinden kendine olan bu döngüyü anlamadıkça daha çok şiddet görüp dayak yiyecek gibi görünüyor.

bir çocuğu yalnız başına bir kadının değil, anne ve babanın yetiştirmesi gerektiğinden mantık hatası olan önermedir. ve kadının kendini yetiştirebilmesi de bunlara bağlıdır.
ne yazık ki doğruluk payı var, ama belki kocası tarafından sürekli fiziksel ya da duygusal şiddet gören, aşağılanan, kendine ait alanı olmayan ya da gerçekten tek başına büyütmek zorunda olan kadın yetiştirdi.
tek başına suçlu olan kadın mı, anne mi? erkek kişi yani baba nerede?

erkek egemen toplumun nimetlerinden(!) fazlasıyla yararlanmış kadındır.
babası doğumuna sevinmemiş, erkek çocuk istemiştir. kendinden küçük erkek kardeşlerine hizmet ettirilmiş, yine erkek kardeşleri okula devam ederken, ev bahçe hayvan işçisi olmuştur. babasının beğendiği biriyle evlendirilmiş, başka bir eve işçi, aşçı, hizmetçi olarak gönderilmiştir.
kendisi çocuk yaştayken anne olur. eziyet çekse, dayak yese de koca yanında kalacaktır. baba evinden istenmez. gelinlikle çıkan, kefenle döner ancak. hikayemiz başa sarmıştır. o da istenmeyen kız çocukları doğuracaktır.
bir garip çarktır bu döner gider. nice kadını öğütür, yutar. gelenek, görenek, töre, namus diye diye kurban veriyoruz kadınları. döveni de dövüleni de o büyütüyor çaresizce. istenmeyen kızı da, beklenen kıymetliyi dünyaya getirdiği gibi.
kadınlar, doğurduğu çocuğun cinsiyetinden bile sorumlu tutulan kadınlar, dövülüyorlar, sakat kalıyorlar, ruhları yaralanıyor, ölüyorlar birer birer ve kimse bir şey yapmıyor!
not:düzeltme

kadınların erkek çocuklarını çoğunluk olarak doğru yetiştirmedikleri su götürmez bir gerçektir maalesef. onlara paşa gibi davranırlar. gak diyince et, guk diyince su verirler tabiri cazise. bunun sonucunda kendine yetmeyi bilmeyen, pek de bir şey değilken her şey olduğunu sanan, kendilerini kadınlardan üstün gören zihniyette erkekler yetiştirirler. fakat şiddet çok farklı. şiddet görmeyen veya ev içinde şiddete tanık olmayan bir çocuk, kadın olsun erkek olsun ileride şiddet uygulama ihtimali yok denecek kadar azdır. özetle, kadına şiddet uygulayan erkek şiddeti muhtemelen annesinden değil babasından öğreniyordur.

erkeklerin kadınlara yapmış olduğu fiziksel olmayan ancak ağır psikolojik şiddetin mazeretidir.
dayak yiyorsun çünkü kendini geliştiremedin. evet senin suçun.

(bkz:psikolojik şiddet)

aklı olan, karakteri olan kendinden güçsüze eziyet etmez bi kere, olsa olsa kılıftır o. anan 20 yaşında totoş olacaksın dese olacak mısın, insanın içinde olacak insanlıkdediğinşey

deneme