ışıklarda uyumak

ışıklarda uyumak

ışıklarda uyumak

ışıklarda uyumak

ışıklarda uyumak
ışıklarda uyumak

vakti zamanında bir türk restoranı kurmak için israil 'e gittiğimde en çok dikkatimi çeken şeylerden biridir. bir akşam çevredeki rakipleri ve neler yaptıklarını görmek için gezerken bir mezarlığın yanından geçtik. bir kaç mezarın yanında ışıklandırma gördüm ve haliyle sordum, nedir? diye...
arkadaşım abdullah'ta; yahudi inanışında ölen kişinin gittiği yerde karanlıkta kalmaması için arkada kalanların mezarı ışıklandırdığını söyledi.
ışıklarda uyusun olayı buymuş.

betim sayesinde öğrendiğim kavramdır.

bizde buna benzer "mevla ışıklı yerlerine koysun" da sık kullanılır. öyle ki ben otomatik olarak mezarın ışıklandırılmasını değil de, cennete gidebilmeyi kurarım kafamda.
"allah cennetine koysun" gibi.
umarım gideceğimiz yer ışıklı bir yer olur.

bizde ki "nur içinde yatsın." deyimine denk olsa gerek.

karanlıkta uyumayı sevmeyen evlat nedeni ile iki senedir yaşadığım uyku ortamı.
bir zaman sonra alışıyor insan.

bu yıl üzülerek de olsa sıklıkla kullandığımız tabirdir. bknz: ayşen gruda, yıldız kenter, dilber ay, tarık ünlüoğlu, can bartu, ümit yesin... ve daha niceleri.

hal bu ki karanlıkta uyumanın insan vücuduna iyi geldiği söylenir.

akdeniz şehirlerinden biri, sanırım antalya'da trafik ışıklarında yapabilirsiniz. hayatımda oradaki kadar uzun kırmızı ışık süresi görmedim. biraz kestirmeye yetecek kadar vaktiniz oluyor.
trafik öyle aşırı yoğun da değil yani sebebi nedir bilmiyorum.

istanbul'da denemeyin kornayla uyandırırlar.

nur içinde yatsın çok varoş geldiği için hemen paralel dinden benzer bir dilek devşirilmiş... biz eskiler nur içinde yeni nesil ışıklar içinde uyusun.....
daaa zaten karanlıkta uyunmaz ki ben korkarım öyle.

deneme