kadın sözlüğü

kadın sözlüğü

kadın sözlüğü

kadın sözlüğü

kadın sözlüğü
kadın sözlüğü

toplumun kadınlara roller verip, rollerini tam ve eksiksiz oynamalarını istediği bir ortamda kadının hiçbir baskı ve yönlendirme olmadan kim olduğunu ancak kendi bileceği, istediği her konuda duygusunu, düşüncesini yazabileceği ve en önemlisi her türlü yakıştırma, sıfattan özgür olacak şekilde kendini yeniden tanımlayabileceği sözlük sitesidir. kadın sözlüğü; kadının kendini özgürce tanımladığı ve kendi olabileceği web sitesidir.

kapılarını yeniden açmış sözlük. edepsiz başlıklara merhaba demek lazım. *

ufuk açan, vizyon genişleten, bakış açısı kazandıran sözlük. gençliğim, emeğim (malum 9 yıl olmuş) , vazgeçemediğim, sevgilim gibi yıllardır dönmesini beklediğim... senden sonra çok şey değişti be sözlük. ama bak, ben burdayım hala...

biraz önce, ınstagramda denk geldiğim ve "dur bakalim neymiş bu" diyerek geldiğim sözlük.
yolumuz açık olsun.

sözlükçülüğü kadın gözüyle yeniden yapılandırma gayretinde olan ve kadın bakış açısına odaklanan sözlük.

dili daha güzel, laf atışmalarının olmadığı, boş bilgilerden ziyade dolu bilgiler içeren, içerisinde var olmaktan keyif aldığım sözlük.

3 saatten bu yana eski betimlerini okuduğum sözlük. çok matrak entryler okudum eski yazarlardan, güldüm. yazarları tek, tek hatırladım, nickleriyle değil hatırlamam,
yazdıklarını okuduğumda o an hissettirdikleri duyguları, düşündürdüklerini anımsadım.

kendi yazdıklarımı okumak da iyi hissettirdi, öyle çok fazla yazmamışım ama yine de anı defteri gibi geldi. duygulandım. ne salakmışım dedim, - çünkü pek akıllıyım ya artık - vay be iyi laf etmişim dedim. ben o zamanlar daha mı mutlu bir insan mıymışım diye sordum?

kaçınılmaz olarak tabi merak ediyor insan " nerede tüm o yazarlar ? niye yoklar ? "

bir de insanın aklı karışıyor, o sözlük bu sözlük mü ? bu sözlük aynı mı, eski yeni diye ayırmalı mı?

bonus: şairlerden de bahsetmeli kadın sözlüğü, bu yeni versiyonunda ne büyük eksikmiş eski betimleri okuyunca fark ettim.

burayı neden seviyorum biliyor musunuz?

kendim olabiliyorum. istediğimi yazabiliyorum. elbette kuralları var ama rahat ve düzgün bir yer.
bu kadar pisliğin aktığı, ne olduğu belli olmayan kişilerin her gün saldırdığı popüler olmak adına her türlü şeyin yapıldığı sitelerden çok farklı ve güzel.

(bkz:seviyorum seni sözlük)

kadınsözlüğü topluluğuna katılmış olmaktan çok müteşekkirim. başta yöneticiler olmak üzere herkese teşekkür ederim. gerçekten seviyeli, bilgili ve eğlenceli bir topluluk. 1999 yılından beri aktif internet kullanmaktayım. zaman zaman bazı topluluklarda bulundum özellikle 2008 yılından sonra internetin aşırı kirlenmesi nedeniyle oluşan çöp toplulukları yığını arasında böyle cevherler olması sevindirici.

adı ve mottosunda ki pozitif çağrışıma tezat ( pozitif kelimesinden rahatsız olan epey yazar da barındıran ) giderek kadına ve haklarına saldırmaktan zevk aldıkları, kadın yazarların dahi kadını aşağıladıkları ve kadına dair çoğu konuda sığ erkek bakış açısına taraf oldukları bir platforma dönüyor.

erkek şiddetine kurban giden kadınların adı altına " yüreğim kan ağlıyor, allah kahretsin, yeter artık " sızlanmalarıyla betim girip ardından kadına dair yasalarda pozitif gelişen bir iyileşmede " ama erkekler bundan çok zarar görecek " minvalinde sözler etmek eleştiri değil riyakarlıktır.

her gün yer gök istismar haberleriyle dolu bu ülkede ama bir kadın sözlüğü yazarı bokunda boncuk bulmuş gibi kalkıp " abazan kadın" başlığı açmayı daha elzem buluyor kadın sözlüğünde mesela.

şiddete uğradığınızda neler yapmalısınız başlığını açan kadın sözlüğü kurucusu " erkeğin süpürgeye değil de kadına ihtiyacı olabilir, bunu bir düşün derim " betimi giriyor kadın sözlüğüne.

"biz bütün kadınlar paçozuz ve iyi hiç bir şeyi haketmiyoruz " diyor bir başka kadın yazar.

özellikle bazı kadın yazarlar, doğduğunuz andan itibaren aileniz içinde pamuklara sarılıp sarmalanıp büyütülmüş dahi olsanız, evinizin dışına tek başınıza adım attığınız andan bu güne, sırf kadın olduğunuz için hangi taciz ve şiddete maruz kaldınız diye sorulsa hepinizin anlatacakları inanıyorum ki buradan köye yol olur. peki hal böyle iken, sizin yaşadıklarınızı yarın başka kadınlar, çocuklar yaşamasın diye atılan o minicik pozitif adımlardan nasıl rahatsız olabiliyorsunuz? neyini sorguluyorsunuz? her gün en az 1 kadın cinayete kurban gidiyor, her gün onlarca istismar kurbanından haberdar oluyorsunuz, bu kurbanları mevcut yasaların koruyamadığına şahit oluyorsunuz, tüm bunlar hayatın olağan akışına uygun ama kadına, çocuğa yönelik yasalarda pozitif ayrımcılık mazalah erkeklerin hayatını bitirir öyle mi? siz neye dönüştünüz böyle?

kadın sözlüğü neye dönüşüyor böyle ?

kadın hakları sözlüğü ya da "biz o acımasız erkeklerden değiliz" sözlüğü değil, kadın sözlüğüdür.
kadın ne istiyorsa yazar. illa diğerinin bahsetmek istediği şey hakkında yazmak zorunda değildir. yazmadı diye de tü kaka hiç değildir.
her girdiğimde bir olay, vay arkadaş vay.

türkiye cumhuriyeti yasa ve kanunlarına aykırı olmadığı, hakaret içermediği, bir yazarın başka bir yazara dinsel, cinsel, ırkçı saldırıda bulunmadığı sürece her yazarın fikirlerine saygı duyan, kimseye dikte yöntemi ile fikir aşılamak niyetinde olmayan, kadınların olduğu kadar erkeklere de yer veren sözlüktür.

dostlukta kalalım.

çok değerli bir dostum sayesinde tanıştığım, sıkıcı hayatıma gerçekten renk katan, iki çocuk üzerine tam okumaktan ve yazmaktan uzaklaşmak üzereyken imdadıma yetişen sözlük gibi sözlük. ismi de ancak bu kadar güzel olabilirmiş. kadın sözlüğü.

deneme