@500t

Erkek Yazar

Durum: 78 - 78 - 16 - 2 - 23.10.2019 11:00

Puan: 301 -

3 hafta önce kayıt oldu. 2.Nesil Yazar Erkek Yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 4

irtifak hakkı

bir taşınmazdaki kullanım hakkını diğer bir kullanıcıya dönemsel devri yani taşınmasın kiralanmasıdır. tamamen aynı olmasa da devletin yap işlet devret modeliyle de anılır.

prematüre bebek

pre-mature yani olgunluk seviyesine gelmeden önceki evre. sperm ve yumurta belli bir olgunluk seviyesine geldiğinde doğum gerçekleşiyor, yani olduğu ortamdan başka bir ortama çıkıyor.
doğum eğer fiziki anlamda beklenenden daha erken oluşmuşsa bu prematüre olarak adlandırılıyor.
bu arada bebek her ne kadar fiziki anlamda olgunlaşmamış olsa da genelde rahim ortamı olgunlaştığını hissettiği için doğum başlıyor.

kusip.gov.tr

kamu-üniversite-sanayi işbirliği portalı (küsip) ile; kamu, üniversite ve sanayi kuruluşları, girişimciler, yatırımcılar arasında ortak işbirliği ve etkileşiminin sağlanacağı sanal bir platform hazırlanarak, paydaşlarının tek bir nokta üzerinden, ar-ge fonlarına, araştırmacılara, yatırımcılara, bilgi kaynaklarına kolay ve hızlı erişimini sağlanması amaçlanmaktadır.

https://kusip.gov.tr/kusip/views/portal

chobani yoğurdu

hamdi ulukaya'nin yıllar önce amerika'ya gittiğinde çalıştığı firma.

sonra finansal zorluklarına rağmen firmayı satın almış ve piyasanın %30 gibi bir bölümüne hakim olmuş. vay be demek az gelebilir ama çalışınca oluyor demek ki.
şimdilerde ise hamdinulukaya girişimcilere burs veriyor.

homoseksüelliği övmeyi modernlik sanmak

son dönemin yükselen aydın görüşün dayanılmaz modernliği.
gün geçmiyor ki aydın olmak modern gözükmek için bir tarafımızı açmayalım sayın seyirciler. yükselen trend olan aydınlığı ahkam kesmekle karıştıran genişleme eğilimi gösteren mikrobik kesim şimdi de modern gözükmek için elinden geleni yapıyor. şimdinin trendi homoseksüelliği övmek. hem de bunu cinsler arası eşitlik vs gibi bir kılıfla yapıyorlar. bu eşitlik denen şey aslında bir balığı kedi gibi davranmasını, koşmasını atlayıp zıplamasını beklemek gibi bir şey. cinsler birbirini tamamlamak için varlar. bir kadın ve erkeğin eşit olduğunu söylemek abes. kabin karşısında kesinlikle eşitler buna kimse bir şey söyleyemez.

yalnız cinsiyetler arasındaki birbirini tamamlayacak özellikleri ortadan kaldırırsanız bütün deneyle oynarsınız.

neyse modern kişiler öyle ki, rahatı bozulmasın, twitter 'dan öğrendiği 160 karakter bilgiyi instagram postuyla harmanlayıp modernitenin dibini bize yaşatıyor. adnan menderes' in her mahalleye bir zengin parolası şimdilerde her aileye bir modern, hatta bir modern alana salaklık bedava şeklinde devam ediyor.

kendini özel hissetmek veya biraz olsun farklılaşma uğruna olmadık saçmalıkları gösteren tek hücreli amipler türedi. bir de hızlıca bölünüp çoğalıyorlar.

ne için nelerden vazgeçtiklerini bilseler???

duman odası

evdeki balkonların pimapenle kapatıyorduk aynı durumun kurumsal mavisi.

sosyal medya yıkılıyor, vay efendim özgürlükler kısıtlanıyormuş vs gibi şeylerle.
ben anneme içtiği sigaranın alerji ve nefes darlığı yaptığını ancak ben hasta olunca anlatabildim.
öncesinde hep ona saygısızlık yaptığımı veya ona karşı gelmek için bu şekilde direnç gösterdiğimi düşündü. aksine sadece zarar veriyordu ve bunu anlamıyordu.

sonradan anladı ama çok geç kaldı. sigara ve sigara ile ilgili her hastalık evde yaşamaya başladı.

bir de bu yapılan çalışma tamamen modern gelişmiş ülkelerden alınmış bir çalışma sanırım. yani gerilik veya gelişmemiş ülke olmanın, iktidarın veya muhalefetin bir suçu yok. sigara zararlı sadece.

bilimsel manda

manda yönetimi sadece silahla veya kolluk kuvvetiyle yapılmaz, kullandığınız teknolojinin size verdiği sınırlar da bir manda örneğidir.

manda biizm dilimizde bir hayvan olarak geçtiği gibi temsilci ve bir şeyin bir hakkın kullanıcısı anlamında kullanılan ingilizce mandate kelimsinden gelir.

mesela google'ın artık huawei marka telefonlara destek vermemesi veya kullandığınız programların ülkelere göre kısıtlı versiyonlarının kullanımına sunulması bilimsel veya teknolojik mandacılıktır.

ülkeler artık savaşların sadece top tüfekle olmadığını farkındalar ve insanları teknolojik olarak kısıtlayarak istediklerini hem bilinç altı hem de gündelik hayatta kullanıyorlar.

geleceği yazan kadınlar

turkcell'in yazılım yapan kadınlar için yapmış olduğu program. yazılım bilenleri, bilmeyenler veya kendini geliştirmek isteyenleri de daha iyi hale getirmek için tonn ile yapılan proje.

kadınların kendi yazılımlarını oluşturmasını ve girişimci olmalarını hedefliyor.

https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/gelecegiyazankadinlar

ciz.io

eğer girişimciyseniz mutlaka bilmeniz gereken sitelerden biridir. iş modeli kanvası, yalın kanvas gibi iş modelinizi maliyetine ve zaman planına kadar dökmenizi sağlayan bir site.
iş modelinizi anlatabilmek demek yatırım alabilmeniz için ilk adımı attınız demektir.

yararlı bir site.
https://ciz.io/

a. b. d. başkanı'nın mektubu

cevabı operasyonla verilmiş ve sonucu masada alınmış mektup.

ne yani sen bir eşeklik ettin, o eşeklik öyle yapılmaz böyle yapılır diye mi cevap verecektik?

nezaketin de bir sınırı var. anlamak istemeyene anlatamazsın. kesin bilgi yayalım arkadaşlar

halk süt

söz verdik yaptık, reklamı olsun şanım yürüsün projesi. matematik olarak yapılamaz projedir kendileri.
rakamlara göre 1-1,5milyon civarı çocuk var o yaşlarda. hadi atıp tutuyorum diyelim yarısı olsun. 750 bin çocuğa 2 litrede 4 hafta 3 milyon litre yapar. her inekten günlük 30 lt ortalama iyi şartlarda süt alınır tanı 100 bin inek gerekir. bunun bu projenin dışında kalan kişi kurum, pastane, peynir vs gibi yerler için olan süt ihtiyacını hesaplarsaniz extra 750 bin çocuk için orantısız bir dağılım olacağı kesin gibi. yaptık mı yaptık. reklam elbette onu da yaptık. bu kiralık arabaları sergileyip tü kaka dedikten sonra gidip daha kötü şartlarda ve daha pahalı araba kiraladıkları gibi olmazsa gelin bu betimi eksileyin. başka bir şey demiyorum

hovarda

har vurup harman savuran.

dahiliye

iç işler bakanlığının eski dildeki adı.

hariciye

dış işleri bakanlığının eski dilde ve hala kendi aralarında söyleniş şekli.

(bkz:dahiliye)

monşer

tayyip erdoğana göre hariciye'de görev yapan ve devletin parasıyla partiden partiye koşup ahkam kesen kişilerin genel adı.

kolonya

almanya'da bir eyalet. cologne olarak geçiyor ve kolonya olarak okunuyor.

koltuk sevdası

seçimle gelen kişinin oturduğu koltuğa yapışması ve kaplumbağa misali koltuğunu altında taşıması olayıdır.

bur cinsler bütün kudretini koltuktan alır.

üstad

bir konuda duayen.
kimdi hatırlamıyorum; her konudan bir şey, bir konudan her şeyi bileceksin demişti. serbest çağrışım işte.

sözlüğün sadece sözlük olmaması

her servise çıkmadan mutlaka baktığım yer. yoksa tuzla'dan edirne kapıya çekilmez 3 saat. paylaşım hem güzel hem de kafa açıcı. seviyorum seni sözlük.

makine mi makina mı

meyva mi meyve mi sorunsalının endüstriyel hali.
  • /
  • 4
Henüz bir favori betim yok.

Toplam betim sayısı: 78

500t

istanbul'un en bilindik otobüz hattıdır.
bir çok ilişki bir çok arkadaşlık ve yol hikayesi barındırır. haliyle biz de bu arada bir şeyler öğreniyoruz gelenden gidenden.
500t hayat gibidir. sizin kadarınız bellidir. sabah başlarsın servise. çıkarsın yola o durak senin bu durak benim dolaşırsın. en son edirne kapı mezarlığı, son durak. bildiğin hayattır.

kimler biner kimler inerse artık hayat otobüz'üne.

ama şunu bilirim ilk doğduğun gibi başlarsın sefere.
ilk duraktan anneni babanı alırsın hayatına, ailen , sonra arkadaşların ve bir çok kişi biner. hepsini taşırsın, kimi zaman tartışırsın, kimi zaman selamlaşırsın.
ama hepsi son durakta veya kendi durağı geldiğinde iner otobüz'den. sen kendi yolunda gider gelirsin. ama ne olursa olsun tuzla'dan boş kalkarsın, mezarlığa boş girersin

bu kadar felsefe yeter.

bizim durak 130 otobüz. günde 3 bilemedin 4 servis yapıyoruz. yani 3 gidiş 3 geliş. parası da iyi hani.
kimseye bulaşmazsan iyi iş. bazen zorluğu yok değil. hangi işte yok ki... polisi, belediyesi, yolcusu güzel hattır 500t.

sözlükte zirveler oluyormuş bakarsınız bizim otobüz'de bir zirve yaparız. size yol boyunca bütün yaşanmış hikayeleri anlatırım. çekeriz kenara oynarız,güleriz, mangal yaparız. benim bildiğim en zirve bu. dostlarla oldu mu tam zirve bizim için.
yol ancak dostlarla biter yoksa uzar da uzar.

ibb'den çince durak isimleri

keyfi bir uygulamadan başka bir şey değildir.
bu gibi uygulamalar için veri gerekir. yani istanbul'a gelen turist sayısı segmente edilir ve hangi ülkeden hangi dilden ve hangi alım düzeyinden oldukları belirlenir.

sokak, durak isimleri, turistik alanlar, girişler çıkışlar ve yönlendirme tabelaları buna göre düzenlenir. burada çinliler ile yatırım konusunda bir anlaşma veya yakınlaşma var diye anlıyorum. elbette pr değeri var ama gelin görün ki yönetime gelen kim olursa olsun, parti, anlayış farkı olmaksızın aynı koltuğun laciverti durumunu yaşatıyor bize. belki de koltuk büyüsü böyle bir şeydir, ne dersiniz?

helikopter ebeveyn

psikoterapist haim ginott’un literatüre kazandırdığı annenin veya babanın çocuğun üzerinde dolaşan pervane misali bir helikoptere benzetmesinden ortaya çıkmış kavramdır.
çocuğun bütün hayatını etkileyecek şekilde anne baba bilmeden çocuğu korur ve istediği her şeyi yerine getirir.
çocuğun başına bir şey gelmesinden endişe eden anne baba her isteğini yerine getirir ve bu içgüdüsel olarak çocuğa yetersizlik ve güvensizlik olarak sirayet eder.
anne ve baba çocuğun tüm sorumluluğunu alır ve çocuğa sorumluluk alacak bir alan bırakmazlar. çocuk sorumluluk almadığı için hayatında ve okulda da sorumluluk almazlar. pısırık, içe kapanık veya tamamen dışarıdan talepkar bir hale dönüşebilirler. her ihtiyaçlarını karşısındaki kişinin karşılayacağını düşünür ve bunu her seferinde dozajı artırarak talep ederler.
kanımca 1980 sonrası ülkenin ekonomik refah seviyesindeki sanal gelişme çocuğunu ceketini satıp okutmak için mücadele verecek şekilde yetiştirilen ebeveyni ben çektim çocuğum çekmesin halinde ortaya çıkararak doyumsuz bir psikolojinin oturmasını sağladı.
çocuklar hayatın merkezinde oldukları için her şey çocukların isteğine ve dilemesine uygun halde yaşam sürerler.
genelde sen dili değil biz dilini kullanırlar ve aslında bilinç altında kendilerinin doğru yaptıklarını haklı çıkarma çabası içerisindedir. “mesela öğretmenimiz bakalım bugün ne ödev vermiş gibi” direkt kendilerini işin içine koyarlar. bu aslında çocuğa hiçbir boşluk bırakmaz ve direkt çocuğun tüm taleplerinin yerine getirilmesi şeklinde devam eder.
alan memnun satan memnundur. çoğunlukla az çocuklu, çocuğa değer veren veya zor bir yaşamdan çıkmış olan ailelerde olduğunu gözlemledim.

oysa çocukları yalnız başına bırakmak ve kendi yollarını bulmalarını sağlamak en kalıcı ve akılcı yöntem bence. bu şekilde çocuk kendine yeten ve karşısındaki ile empati kurabilen bir yapıda olacağı için hayat boyu mutlu ve tam yaşama fırsatı yakalayabilirler.

bardakçı baba

vakti zamanında beşiktaş bu kadar popüler değilken hatta fulya diye bir yer yokken bostan halindeyken çevrenin ekabirleri bölgede kalan öğrenciler şimdiki fulya bölgesine gelir ve içki içer sefa yaparlarmış. her seferinde de dönerken ister istemez birileriyle karşılaşırlar. düzenleri bozulması diye ileride bardakçı baba adında bir yatır olduğunu ve orya giderken bardak götürdüklerini söylerler.
bu halk arasında yayılır ve iş zabıtaya kadar gider. zabıta kontrol eder ama bir şey bulamaz ama efsane yayılmaya devam eder.
bizimkiler de düzenleri bozulması diye ufaktan bir türbemsi derme çatma bir ye yaparlar.

yıllar geçer öğrenciler mezun olur ekabirler dağılır ama bardakçı baba kalır. eskiden dutluk olan yerler de de tapu kadastro işlem yapar ve imar çıkar.
yalnız bir yatır olduğu efsanesi bütün imar planlarını etkiler.
şimdi fulya'da ( adını hatırlamıyorum) benzin istasyonunun karşısında bir gökdelen var. ve hemen dibinde de bardakçı baba yatıyor ve gelip dua edenlerini selamlıyor.

iç ses: neye inanırsanız aslında onu var ediyorsunuz. ne'ye! inandığınıza dikkat edin...

makine mi makina mı

meyva mi meyve mi sorunsalının endüstriyel hali.

ciz.io

eğer girişimciyseniz mutlaka bilmeniz gereken sitelerden biridir. iş modeli kanvası, yalın kanvas gibi iş modelinizi maliyetine ve zaman planına kadar dökmenizi sağlayan bir site.
iş modelinizi anlatabilmek demek yatırım alabilmeniz için ilk adımı attınız demektir.

yararlı bir site.
https://ciz.io/

homoseksüelliği övmeyi modernlik sanmak

son dönemin yükselen aydın görüşün dayanılmaz modernliği.
gün geçmiyor ki aydın olmak modern gözükmek için bir tarafımızı açmayalım sayın seyirciler. yükselen trend olan aydınlığı ahkam kesmekle karıştıran genişleme eğilimi gösteren mikrobik kesim şimdi de modern gözükmek için elinden geleni yapıyor. şimdinin trendi homoseksüelliği övmek. hem de bunu cinsler arası eşitlik vs gibi bir kılıfla yapıyorlar. bu eşitlik denen şey aslında bir balığı kedi gibi davranmasını, koşmasını atlayıp zıplamasını beklemek gibi bir şey. cinsler birbirini tamamlamak için varlar. bir kadın ve erkeğin eşit olduğunu söylemek abes. kabin karşısında kesinlikle eşitler buna kimse bir şey söyleyemez.

yalnız cinsiyetler arasındaki birbirini tamamlayacak özellikleri ortadan kaldırırsanız bütün deneyle oynarsınız.

neyse modern kişiler öyle ki, rahatı bozulmasın, twitter 'dan öğrendiği 160 karakter bilgiyi instagram postuyla harmanlayıp modernitenin dibini bize yaşatıyor. adnan menderes' in her mahalleye bir zengin parolası şimdilerde her aileye bir modern, hatta bir modern alana salaklık bedava şeklinde devam ediyor.

kendini özel hissetmek veya biraz olsun farklılaşma uğruna olmadık saçmalıkları gösteren tek hücreli amipler türedi. bir de hızlıca bölünüp çoğalıyorlar.

ne için nelerden vazgeçtiklerini bilseler???

bayan şoför

 spoiler!
500t şoförü olarak bana kalmış bıdı.
trafiğin can damarını kesen kişi.

kadınlar trafikte diğer bütün sürücülere göre daha saygısız. evet! saygısız ve bunu pişkinliğe ve vuruyorlar. günde en az 5 kadın şoför vakası yaşıyorum. sinyal vermeden dönmek, yolun ortasından gitmek, üzerine doğru atılmak, olmadık yerde dönmeye kalkmak, normal seyir hızının altında gitmek bunlar en basit olanları.
insan bir özür diler veya bir şey yapar. bir de hiç bir şey olmamış gibi devam ediyorlar. hadi bunu da geçtim ders al bari. o da yok iki ışık sonra aynı şeyler.

hele bir de sen hatalıysan; oooo! işte gaza frene basayım derken gaza bastın demektir. normal trafikte bile sıkıştırdığından tut, aslında bizi trafiğe bile çıkarmamaları gerektiği konusunda bin türlü maval dinlersin.

zordur kadın şoförle aynı trafikte olmak.

vaveyla

kopan şeydir. mesela bir duraktan kalktığınızda eğer aşağıda yolcu kalmışsa, kapıya biri şıkıştıysa veya birisi diğerini ittiğinde arkadan gelen feryat figandır.

ne yalan söyleyim bazen bilerek insanları kapıya sıkıştırıyorum. çok zevkli ama.

greta thunberg

batı projesi.
geleceği çalınmakla veya diğer konularda söylediklerine katılıyorum ama türkiye, arjantin, brezilya ve hatırlamadığım bir iki ülkeyi hedef gösterecek şekilde gerekli düzenlemeleri yapmamakla ve çevre kirliliğine duyarsız kalmakla suçlaması tamamen bir projenin parçası olduğunu gösterdi.

sadece türkiye veya diğer ülkeler değil ki mesela çin, amerika, avrupanın hepsi var ve biden daha fazla dünyanın içine ediyorlar. yani var da var.
neden önümüzdeki dönemde yükseliş trendinde olan ülkeler . 2025 sonrası dünyanın gelişecek en büyük ekonomileri bunlar.

bir makale okumuştum bu kızla ilgili
 spoiler!
öyle bakmayın otobüz şoförleri de okuyor
bu kızın neredeyse tıpatıp aynı tipte olan bir kız yine ayı söylemlerle ikinci dünya savaşı sonrası amerik'ada ortaya çıkıyor ve rusya'yı dünyayı kirletmekle ve geleceğinin çalındığıyla ilgili kamuoyunda boy göstermeye başlıyor. dünyanın her yerinde ses getiriyor. sonra rusya ister istemez ülkelerine davet ediyor. rusya'da da büyük ilgiyle karşılanıyor ve rusya bir şekilde masaya oturmak ve belli şartları kabul etmek zorunda kalıyor.

gelelim küçük greta'ya;
-hedef gösterdiği ülkeler arasında olmamız beni ve 500t şoförü arkadaşları acayip şekilde işkillendirdi. yolda görsek sıkıştırırız arabasını o derece.
-türkiye'nin içinden gelen olumlu gibi gözüken her haber ve bilgi aslında algı yönetiminden başka bir şey değil .
-her ne kadar bazı kesimler tarafından hala öyle olmadığı ve masum bir çevre hareketi olarak ta görülse gezi olayları da bu şekilde bir senaryonun parçasıydı. irili ufaklı herkes bir yerinden bilmeden parçası oldu. ( bu arada kesilecek tek bir dala dahi karşıyım)
-aynı olayı futbol üzerinden de deneyecekler. fenerbahçe'nin şike davası bir denemeydi. şimdi ise galatasaray üzerinden gelecekler diye tahmin ediyoruz arkadaşlarla. ( sırf galatasaray stadından geçerken bunu için korna çalıyorum) . nasıl diyeceksiniz yugoslavya'nın parçalanması kızıl yıldız takımına yapılan haksızlıklar yüzünden sokağa taraftarın dökülmesiyle başladı ve artık güney slavya diye bir yer yok. ( yugo güney demek)

aynı protestoyu bir türk veya başka bir genç yapmış olsaydı ; bm toplantısında trump'ın yanında veya bu kadar ses getirecek şekilde bir ortam yaratılır mıydı?

son söz olarak her gözdüğü sakallıyı dedesi sanan masum ve yalnız ülkemin insanlarına; size helen her şey mutlaka bir sebebi var. bedava peynir fare kapanında olur.

korkmayın sönmez. sönmeyecek!
Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.