bayan şoför

bayan şoför

bayan şoför

bayan şoför

bayan şoför
bayan şoför

 spoiler!
500t şoförü olarak bana kalmış bıdı.
trafiğin can damarını kesen kişi.

kadınlar trafikte diğer bütün sürücülere göre daha saygısız. evet! saygısız ve bunu pişkinliğe ve vuruyorlar. günde en az 5 kadın şoför vakası yaşıyorum. sinyal vermeden dönmek, yolun ortasından gitmek, üzerine doğru atılmak, olmadık yerde dönmeye kalkmak, normal seyir hızının altında gitmek bunlar en basit olanları.
insan bir özür diler veya bir şey yapar. bir de hiç bir şey olmamış gibi devam ediyorlar. hadi bunu da geçtim ders al bari. o da yok iki ışık sonra aynı şeyler.

hele bir de sen hatalıysan; oooo! işte frene basayım derken gaza bastın demektir. normal trafikte bile sıkıştırdığından tut, aslında bizi trafiğe bile çıkarmamaları gerektiği konusunda bin türlü maval dinlersin.

zordur kadın şoförle aynı trafikte olmak.

büyük çoğunluğu kurallara uyarak trafikte seyreden kadın sürücülerdir. sırf kurallara uyarak araç kullandıkları için trafiğin akışını bozdukları iddiasıyla erkek şoförler tarafından tepkilere maruz kalırlar.

kadın sürücülerin şerit değiştirirken verdiği sinyal görmezden gelinir, " kadın mı o ? , boş ver, gaza bas geç şunu "

kavşaklarda kırmızı ışık yanarken yan yola girecek erkek şoför habire kornaya basıp taciz eder biraz ilerle diye, oysa beyaz çizgileri geçmek kural ihlalidir.

dönüş için sinyal verip yavaşlar kadın sürücü, erkek sürücü bunu dikkate almaz , hız kesmez ve gelip çarpar, yetmez bir de aracından indiği gibi kıyameti koparır. yanlış şeritten dönüş alır, şeridinde ilerleyen kadın sürücüye çarpar yine üste çıkmak için bağıra çağıra aracından iner.


hele bazı namussuz erkek sürücüler vardır ki kafalarını asfalta vura vura gebertmek istersin. araçta çocuklar olduğunu gördüğü halde kadın sürücüyü şeridinden çıkarmak için direksiyonunu ona doğru kırar ve kahkahalar atarak eğlenir bununla.

hele sıkışık bir park alanı yada sağlı sollu araçların park ettiği dar yerlerden geri giderken ille bir erkek sürücü çıkıp " hanımefendi siz inin ben çıkartayım " demez mi. 1 dakika en fazla 2 dakika daha uzun sürecek çıkmam, hepsi bu. ölür müsün bu kadarcık zamanda, niye darlıyorsun insanı sabırsız !

bir de minibüs şoförleri yok mu sanki hepsi hindistan trafiğinden ışınlanmışlar. asıl trafik teröristlerinde başı çekiyorlar.

istisnalar kaideyi bozmaz ama genel olarak biz kadınlar kırmızı ışık ihlali yapmıyoruz. alkollü araç kullanmıyoruz. yayalara yol veriyoruz. mahalle aralarında 70 ile gitmiyoruz. kornaya basmıyoruz olur olmaz. engelli park yerlerine, engelli geçiş yollarına park etmiyoruz. hız yapmıyoruz. maganda gibi bangır bangır müzik açmıyoruz. bir de unutmadan, araçlarımızın sağına soluna mal mal cümleler yazmıyoruz.

erkeklerin tahammül edemedikleri kadınların nasıl araç kullandıkları değil araç kullanıyor olamaları. çünkü tekerlerine çomak sokuluyor. araç onlar için oyuncak, trafik de oyun alanları onları ve bu oyunda kadınları görmek istemiyorlar, diğer pek çok alanda görmek istemedikleri gibi.

azınlık da olsalar çok kıymetli olan, kurallara uyan, saygılı, naif, nezaket sahibi erkek sürücüleri tenzih ederim.

edit: ekleme

çok iyi, işinin ehli erkek sürücüler, bir o kadar dikkatli, sorumluluk sahibi, kurallara uyan kadın sürücüler tanıdım.
her konuda olduğu gibi, her iki cins için kötüleri de gördüm.
biraz kişiyle ilgili bir durum olsa gerek.
yalnız bir gerçek var ki, kadın sürücülerin sıkıştırıldığı, yoldan çıkarılmaya çalışıldığını, üstüne araç sürüldüğünü, saygısızca ve hatta terbiyesizce davranıldığını çok gördüm.
panik halinde kişilerin hata yapması da kaçınılmazdır.
objektif olmayı deneyin, daha iyi gözlem yapacaksınız.

başlığın cinsiyetçiliğinden ötürü panik yapıp(!) öndeki araca toslayacak olan şofördür.

açıkçası daha doğmadan oyuncak araba alınan, bisikleti hazırda duran ve hayatının merkezinde "araba" olan erkekler ile olaya eşit olarak başlayamıyoruz maalesef, bu kesin bilgi.
ancak yapılan istatistiklere göre yapılan kazaların erkek şoför oranı kadınlara göre ciddi oranda fazla. zaten bilirkişilere göre kaza yapma olasılığı yüksek olan kişilerin kendini çok iyi şoför sananlar olduğu gerçeği var.
mevzu istediğimiz yere sağ salim gidebilmek ise iş bitmiştir.

çok iyi kadın şoförler var, bu işten para kazananlar var, bununla birlikte çok kötü erkek şoförlerde var.
adaletli olmakta fayda var.

(bkz:bayandan araba)

işten eve giderken, dikiz aynasından sadece yola değil, arka koltukta ki bebelerine bakan ve bir çoğunun iyi araba kullanmasına rağmen cinsiyetçi yaklaşımlarla eleştirildiği insanlardır.

gündemimde olan konu. günümüz trafik akışına uymaya çalışmak mı daha az tehlikeli, öğretilen kurallara uymak mı daha az tehlikeli bilemedim ama genel olarak gördüğüm bayanların trafikte daha bencil oldukları...

aşırı temkinli sürüşü ile trafiğin akış halini anlayamadan sadece kendi yoluna ve kurallarına dikkat kesilmesinden şoförün kadın olduğunu tahmin ettiğim durum.

bayan dediğine pişman ettirecek şofördür.
kadınları tek gözle görüyorlar kesin.

deneme