greta thunberg

greta thunberg

greta thunberg

greta thunberg

greta thunberg
greta thunberg

greta thunberg 3 ocak 2003’te doğdu. greta ağustos 2018’de iklim değişikliği ile savaşılmaya hemen başlanması gerektiği konusunda protestolara başlayan isveçli bir eylemci. “iklim için okul grevi” ile medyanın dikkatini çekmeye başlayan thunberg, o zamandan beri iklim aktivistliği yapmaktadır.
birleşmiş miletler iklim zirvesinde,
yaptığı konuşmasında “benim hayallerimi, benim çocukluğumu çaldınız. yok oluşumuzun başındayız. siz ise sadece paradan konuşuyorsunuz. nasıl cüret edersiniz?” kısmı ise en çok beğenilen ve herkesi şaşırtan bölüm oldu.

alıntı :sözcü gazetesi

genç, çevre ve iklim aktivisti. farkındalığı gelişmiş yaşıtları arasında idol ve rol model. kimi yetişkinler için umut, kimileri içinse bir baş belası.

henüz sekiz yaşındayken küresel ısınmanın, iklim değişikliğinin yarattığı sorunlar dikkatini çekmiş ve tüm geleceğinin yetişkinler tarafından yok edildiğini anladığında sorular sormaya başlamış. yetişkinlerin duyarsızlığı karşısında depresyona girmiş, beslenmeyi reddedecek kadar üstelik. greta otizimli bir çocuk. yalan söyleyemiyor ve nasıl hissediyorsa ancak öyle davranabiliyor. yetişkinlerin tam tersi davranışlarına önce bir türlü anlayamasa da sonra bununla savaşmaya karar veriyor ve ilk eylemini hayata geçiriyor . cuma günleri okulu boykot ederek isveç parlementosu önünde tek başına iklim değişikliğine dikkat çekmek için eylemine başlıyor ve böylece dünyanın dikkatini çekmeyi başarıyor.

ayrıca beni sürekli ağlatıyor.

şöyle bir videosu var henüz tanımayan varsa diye

batı projesi.
geleceği çalınmakla veya diğer konularda söylediklerine katılıyorum ama türkiye, arjantin, brezilya ve hatırlamadığım bir iki ülkeyi hedef gösterecek şekilde gerekli düzenlemeleri yapmamakla ve çevre kirliliğine duyarsız kalmakla suçlaması tamamen bir projenin parçası olduğunu gösterdi.

sadece türkiye veya diğer ülkeler değil ki mesela çin, amerika, avrupanın hepsi var ve biden daha fazla dünyanın içine ediyorlar. yani var da var.
neden önümüzdeki dönemde yükseliş trendinde olan ülkeler . 2025 sonrası dünyanın gelişecek en büyük ekonomileri bunlar.

bir makale okumuştum bu kızla ilgili

 spoiler!
öyle bakmayın otobüz şoförleri de okuyor
bu kızın neredeyse tıpatıp aynı tipte olan bir kız yine ayı söylemlerle ikinci dünya savaşı sonrası amerik'ada ortaya çıkıyor ve rusya'yı dünyayı kirletmekle ve geleceğinin çalındığıyla ilgili kamuoyunda boy göstermeye başlıyor. dünyanın her yerinde ses getiriyor. sonra rusya ister istemez ülkelerine davet ediyor. rusya'da da büyük ilgiyle karşılanıyor ve rusya bir şekilde masaya oturmak ve belli şartları kabul etmek zorunda kalıyor.

gelelim küçük greta'ya;
-hedef gösterdiği ülkeler arasında olmamız beni ve 500t şoförü arkadaşları acayip şekilde işkillendirdi. yolda görsek sıkıştırırız arabasını o derece.
-türkiye'nin içinden gelen olumlu gibi gözüken her haber ve bilgi aslında algı yönetiminden başka bir şey değil .
-her ne kadar bazı kesimler tarafından hala öyle olmadığı ve masum bir çevre hareketi olarak ta görülse gezi olayları da bu şekilde bir senaryonun parçasıydı. irili ufaklı herkes bir yerinden bilmeden parçası oldu. ( bu arada kesilecek tek bir dala dahi karşıyım)
-aynı olayı futbol üzerinden de deneyecekler. fenerbahçe'nin şike davası bir denemeydi. şimdi ise galatasaray üzerinden gelecekler diye tahmin ediyoruz arkadaşlarla. ( sırf galatasaray stadından geçerken bunu için korna çalıyorum) . nasıl diyeceksiniz yugoslavya'nın parçalanması kızıl yıldız takımına yapılan haksızlıklar yüzünden sokağa taraftarın dökülmesiyle başladı ve artık güney slavya diye bir yer yok. ( yugo güney demek)

aynı protestoyu bir türk veya başka bir genç yapmış olsaydı ; bm toplantısında trump'ın yanında veya bu kadar ses getirecek şekilde bir ortam yaratılır mıydı?

son söz olarak her gözdüğü sakallıyı dedesi sanan masum ve yalnız ülkemin insanlarına; size helen her şey mutlaka bir sebebi var. bedava peynir fare kapanında olur.

korkmayın sönmez. sönmeyecek!

deneme