kabak tatlısı

kabak tatlısı

kabak tatlısı

kabak tatlısı

kabak tatlısı
kabak tatlısı

kendisine bir türlü ısındığımı kabul edemediğim, ama yemeye başlayınca da bırakamadığım, kabaktan da tatlı mı olur be dedirten, off ama balıktan sonra da enfes giden, bu şekilde kendisine dengesiz hisler beslediğim tatlı.

bir şeyi çok yaptığınızda veya bir şeyden çok karşılaştığınızda tat veren lezzetli tatlı. kabak tadını böyle verir.

hatay bölgesinde kireçe yatırılarak yapılan tatlı. böylece kıtır kıtır yiyebilirsiniz.

yapılış tekniğine göre çok değişkenlik gösteren, iyi yapılmışsa mükemmel tadı olan, yanında tahin ile yenilirse nükleer bir enerji elde edebileceğiniz tatlı. temel yapım malzemesi bal kabağı' güzel bir besindir.

kaymakla yenmesi tavsiye edilir.

hazırlaması kolay ve bence çok lezzetli olan tatlı.

muhtemelen kabak seçiminin de etkisiyle bazen harika bazen de eh işte oluyor tadı. eski iş yerimin aşçısından öğrendiğim üzere ben şu şekilde yapıyorum.

kabağı karpuz gibi dilimliyorsunuz önce. sonra kabuklarından ayırıp dilimleri dörde beşe kesiyorsunuz. derin bir kap içinde üzerine tercih ettiğiniz miktarda toz şeker döküp üzerini kapatıyorsunuz. en az 8 - 10 saat bu şekilde bekliyor ve kabak şekeri emip suyunu bırakıyor. ekstra su eklemeden, önce orta , kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte çatalın kabağa rahatça batacağı kıvama gelene kadar pişiriyorsunuz. isteğe göre çubuk tarçın veya karanfil ve yarım limon suyu ekleyebilirsiniz pişirirken. daha sonra soğuması için bir borcama aktarın. ılıdığında üzerine çekilmiş ceviz serpin ve soğuduğunda kaymak ile servis edin.

tahin ve ceviz sosu ile harikalar yaratan tatlı.
bundan bir kaç yıl öncesine kadar yemediğim şeyler listesinde olan "kabak" için zayi olan bir ömür diyorum şimdi.

sade buharıyla haşlama yapıp şekersiz de tükettiğim kafama göre pekmezle tatlandırdığım, olsun da her türlü yenir dediğim harika tatlılardan. hiç bu kadar kolayı olmamıştı.

deneme