@dreamer

Yazar

Durum: 42 - 42 - 13 - 0 - 08.12.2018 16:06

Puan: 73 -

10 yıl önce kayıt oldu. 1. Nesil Yazar Yazar.

Biraz deli, biraz akıllı, ne olduğunu kendi de bilmeyen sadece ol'an-da yaşayan, sizden-bizden biri.
  • /
  • 3

plasebo

genelde kronik hastalık veya durumlarda hastanın zihninde iyileşiyorum bu ilaç bana yararlı oldu algısı oluşturan, genelde yan etkisi olmayan ilaçların bütününe verilen ad.
tıp, hastalıkların ana sebebinin düşünce gücü, frekans ve beyin tarafından üretilen varsayımlar olduğunu fark ettikten sora oluşturulan tedavi biçimidir.

simülasyon

kurgu.
bir konuda belli teknolojileri kullanarak yapılan plan, proje sunumu. yaratılan belli senaryolara uygun olarak oluşa bilecek farklı kurguların hesaplanması veya oluşacak durumları görebilmek için kurgulanmış durum veya durumlar.
(bkz:plasebo)

instagram

insanların okumayı değil genelde seyretmeyi tercih ettiklerini anlayan yapay zekanın ortaya çıkardığı sosyal medya şeysi.
bundan önce de instagram'a benzeyen mecralar ortaya çıkmış ama bu kadar etkili olmamıştı. elbette facebook'un bunda payı var ama bu yatırımı yaptıran şey yani facebook'un sadece video ve resim paylaşacağınız bir sosyal medya işine girmeinin sebebi; facebook verileri.
facebook verileri belli yaş gruplarının okuyucu yani veri üzerine gönderilerden hoşlandığını belli grupların da video ve görsel paylaştıkları ve bu kullanıcı gruplarının 5-10-15 sene sonraki davranışlarının ne olabileceğini hesaplayarak instagram'a yatırım yaptı.
bu görselleri bir sure sonra kendi görselleriyle veya içerikleri ile değiştirip sanki genel içerikmiş gibi yutturup insanların algısıyla oynamaya başlarlarsa hiç şaşırmam . bugün 18 yaşında olan biri 10 sene sonra instagram nereye derse oraya oy kullanacak hale gelecek ve bunu özgürlük, daha iyi yaşam ve geleceği için yaptığını sanacak.

ai

ingilizce artifical iltelligence 'ın kısa yazılışı.
(bkz:yapay zeka)

ne olacak bu fenerin hali

fenerbahçe; türkiye'nin en magazinsel takımıdır. fenerbahçe yenilir konuşulur, yener konuşulur, transfer yapar konuşulur...
her şey güzel giderken işler de iyidir ama fenerbahçe bu kadar magazin arasında genelde iyi yönetilmez ve sürekli konu üretir ve bunlar elbette dalga konusu da olur. ünlü olmak zor iştir yani. her neyse konuyu toparlayalım. fenerin gidişatıyla dalga geçmek için üretilmiş bir metafordur. ne koydular ama

fenerbahçe

gönüllerin takımı. 1907 yılında papazın çayırında kurulmuş türkiye'nin en büyük takımı.

machine learning

makine öğrenimi olarak çevirilebilir. yapmış olduğunuz hareketlerin makine yazılımları tarafından öğrenilip sizin adınıza makinelerin düşünmesini ve size hazır olarak sunulmasını sağlayan teknoloji. yapay zekanın anasıdır.
(bkz:yapay zeka)

yapay zeka

(bkz:machine learning)
hayatımızı terminatör seviyesinde yaşatmaya namzet teknoloji.
bir yerden baktığınızda ise doğduğıunuzdan bu yana öğrendiğiniz her şey bir yapay zeka. bebek nasıl dünyaya geldiğinde hiç bir bilgi ile gelmez, annesi ve çevresi ona bilgi yüklemesi yaparsa; bu teknoloji de sizin online mecralar üzerinde yapmış olduğunuz hareketleri saptayıp sizin adınıza bir kimlik oluşturur. bu kimlik sizin nerede ne zaman bulunduğunuzdan tutun almış olduğunuz yiyeceklerden veya vitaminlerden hamile olup olmadığınıza kadar bir çok konuda bilgi sahibidir.

buraya kadar konforlu gibi gözüken teknoloji bir süre sonra sizi sizden daha iyi tanıdığı için tercihlerinizi değiştirmenize izin vermeyecek kadar bilinç altınıza etki edecek hale gelir. siz yine de sanki kendi hür iradenize göre karar verdiğinizi sanır mutlu mesut yaşarsınız. ama makinenin istediğini yapıyorsunuzdur.
ikinci en büyük sorunlu yeri ise; size pompalanan içerik ve sizin var saydığınız sanal dünyanıza dışarıdan müdahale edilerek sanki siz istiyormuşsunuz gibi makinenin istediğini yapar hale gelirsiniz. metin2 , mavi balina vs gibi oyunlar bu müdahalenin açık örnekleridir.
hatta bu durum çok daha ileri gidip kitlesel hale gelebilir. ingiltere'yi avrupa birliğinden çıkartır, amerikaya turmp'ı seçtirir.

önümüzdeki yıllarda belli bir algoritma üzerinden sanal alemdeki hareketlere bakılarak yararlı insan ve yararsız insan gibi bir ayrımın oluşacağı, ulus devletlerin ortadan kalkacağı ve doğal seleksiyon haricinde yapay zeka seleksiyonuna uğrayacağımızı düşünüyorum.
konuyla ilgili olarak yararlı olabileceğini düşündüğüm üç film önerim var.

terminator

ada filmi

ben robot

safran

iran ve afganistanın dünya piyasasını tuttuğu bitki. sadece bir tutamı 100 kişilik pilava tat ve renk vermeye yeter. türkiye'de de son zamanlarda bunalan çiftçi safran gibi değerli ürünlere yönelmeye başladı.
safran ayrıca kozmetik ürünlerinde de kullanılıyor.

makarna

bizdeki makarna ile italyadaki makarna farklıdır. biz spagetti ve türevi olanlara makarna deriz italyanlar için hepsinin bir adı vardır. spaghetti, farfelle gibi.
italyanların makarna dedikleri bizdeki su böreği kıvamındaki daha geniş yüzeyli olanıdır.

italyan turistlerin yaşadığı en büyük sıkıntıdır. yoksa hayat türküye'de dolce vita...

atatürk

klasik tanımların dışında türk milletinin dna'sını şekillendiren radikallerdendir. biri gelir tüm dünya değişir.

türk kadınına seçme seçilme hakkı verilmesi

atatürk'ün ne kadar büyük bir lider ve öngörüye sahip olduğunun kanıtıdır. osmanlı'dan çıkmış, kırık dökük bir ülkeyi hangi ligde oynattığının resmidir.

bebek

adına şarkılar yazılan, sahili blogger, sosyete, kendini göstermek isteyen ünlü kişi ve kişiler kaynayan istanbul boğazının nadide semti.

sabah saat 8 gibi sahile gidin, nöbete başlayın ve sayın.önünüzden geçen kişileri. kilometre kare başına düşen blogger, ünlü sayısı veya sosyetik, ve ç.ü.k. sayısı istatistikleri türkiye standartları üzerinde bir bölge.

tunaqua

baba adam. kendisini çok uzun zamandır tanırım. günümüz dünyasının ender bozulmamış kişilerinden biridir. çoğu zaman çölde kutup ayısıyla karşılaştı ama bozulmadı.
ayılara fısıldayan adamdır kendisi.

paris hilton

hilton otellerinin varisi, modacı, magazin ikonu. otel dünyasının yaramaz çocuğu. adı bir çok skandala karıştı ve sonunda ortadan kayboldu gitti.
bir web sitesi var elbet
https://parishilton.com/

paris

dünyayı kurtaran adam

cüneyt arkın'ın kült filmi. dünyaya uzaydan gelenler saldırı ve cüneyt arkın dünyayı kurtarır. kurtarır kurtarmasına da bu kadar absürt kurtarış olmaz.
bu filme her rast geldiğimde senaristi nereden bulurum diye düşünüp duruyorum. o zamanın teknolojisi bu kadar hayal edebilmiş yoksa şimdi olsa neler çıkardı kim bilir.

izlemek isteyenler olabilir.

türk filmi

tanımlaması basit, yaşaması zor film türü. bildiğiniz türk sinema sektörünün ürettiği dram, acı, neşe, kıskançlık içeren filmlerin tümü.

hangi kafada yazıldıysa çıkın sokağa bakın aynısı mutlaka var.

(bkz:dünyayı kurtaran adam)

iskele babası

iskele veya limanlarda gemilerin sabitlendiği metal veya halka.

erkeğin kafasının pipisi kadar çalışması

  • /
  • 3
Henüz bir favori betim yok.

Toplam betim sayısı: 42

zeus

tanrıların tanrısı. bütün tanrıların babası. toroslardan bütün dünyayı yönettiği rivayet edilir.
toroslar derken taurus yani boğa. hani dünyanın boynuzlarının üzerinde tepside durduğu boğa.
(bkz:boğa burcu)

erkeğin kafasının pipisi kadar çalışması

sadece hayal edilerek bile anlaşılabilecek tanım. o kadar işte . (bkz:çük)

erkeğin kafasının pipisi kadar çalışması

sadece hayal edilerek bile anlaşılabilecek tanım. o kadar işte . (bkz:çük)

vajinusmus

sanıldığı gibi isteksizlik değil.
cinsel ilişkide kadının istemsizce kasılarak cinsel ilişkiyi neredeyse imkansız hale geliyor olmasını isteksizlik olarak niteliyorlar halbuki bu durumda kadın istese de yapamaz. bizim memlekette kafası pipisi kadar çalışanlar olduğu sürece kadın hep cinsel olarak vahşi, istekli, arabada beş, evde on beş olmalı.

anlamadıkları şey ise cinsel bir birliktelik gerçekleşe bile kadın ilişkiden hiçbir şekilde keyif almaz, aksine acı hisseder. farketmezler ama bu düpedüz tecavüzdür.
Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.