@dreamer

Yazar

Durum: 209 - 0 - 0 - 0 - 04.09.2019 10:17

Puan: 637 -

11 yıl önce kayıt oldu. 1. Nesil Yazar Yazar.

Biraz deli, biraz akıllı, ne olduğunu kendi de bilmeyen sadece ol'an-da yaşayan, sizden-bizden biri.
  • /
  • 11

aktopraklık höyük

aktopraklık höyük, tam 8.500 yıl öncesinde bursa’nın nilüfer ilçesinde kurulmuş bir neolitik köy. ayrıca türkiye’de bu döneme ait gezip zamanda yolculuk yapabileceğiniz nadir yerleşimlerden biri. kazı ekibi, kazılardan elde edilen bilgiler ve kanıtlarla, o dönemin mimarisini canlandırmış. yeniden yaratılan köylerden biri 8.500, diğeri 7.500 yıl öncesinin mimari yapısını yansıtıyor. burayı ziyaret ettiğinizde kazılarda açığa çıkarılan kalıntıların yerinde korunmuş örneklerini görme şansınız da bulunuyor.

alacahöyük

tarihin başkenti.

alacahöyük, çorum’da, hattuşa’nın (boğazköy) 36 km. kuzeydoğusunda yer alıyor. hitit öncesi dönemin önemli şehirlerinden olan alacahöyük, hitit döneminde yakınındaki hattuşa’nın gölgesinde kalmıştı. mö 2500 yıllarına kadar giden hitit öncesi kral mezarlarından çıkan eserler en önemli buluntular arasında. fakat ayakta kalmış yapılar hitit dönemine ait. ortostatlarla kaplı şehir duvarlarının okçular için rampaları da bulunan iç ve dış kapıları mevcut. hitit dönemine ait iki büyük sfenks tarafından korunan güneydeki anıtsal giriş, iki kule arasında kalacak şekilde düzenlenmiş. kapı pervazı olarak kullanılan yaklaşık 4 metre yüksekliğindeki yekpare taş dikmelerin yerden yaklaşık 2 metrelik bölümleri sfenks biçiminde yontulmuş. bu sfenksli kapı’dan girilen geniş hitit yapı kompleksi halen tam olarak kazılmadı. rölyef ve sfenkslerin çoğu mö 14. yüzyıla ait.

aizanoi antik kenti

aizanoi kenti, antik frigya’ya bağlı olarak yaşayan aizanitis’lerin ana yerleşim merkeziydi. zeus tapınağı çevresinde yapılan kazılarda, mö 3.000 yıllarına ait yerleşim izleri açığa çıkarıldı. helenistik dönemde bu bölge değişimli olarak bergama’ya ve bithynia’ya bağlı iken, mö 133’de roma egemenliğine girdi. zeus tapınağı, stadyum-tiyatro kompleksi ve macellum’u ile roma döneminde önemli kentlerden biriydi. bir tepe üzerine kurulmuş olan ve şehrin önemli dinsel yapısı olarak görülen zeus tapınağı dünyanın en iyi korunmuş zeus tapınaklarından biri. şehrin kuzeyinde 13.500 kişi kapasiteli stadyum ve 20.000 kişi kapasiteli tiyatronun bir kompleks şeklinde yapılması antik dönemde aizanoi’den başka hiçbir yerde görülmezken, ms 2. yüzyılın 2. yarısına tarihlenen aizanoi macellum’u ise dünyanın ilk borsalarından biri.

aigai antik kenti

manisa yakınlarında bulunan aigai antik kenti, mö 1.100 yıllarından sonra yunanistan’dan gelerek kuzeybatı anadolu kıyılarına yerleşen aioller tarafından kuruldu. antik kentte ticaretten çok tarım ve hayvancılık yapıldı. antik yazar herodot mö 5. yüzyılda, aigai’den aiollerin kurduğu 12 kentten biri olarak bahsediyor. kent mö 6. yüzyıldan itibaren sağlam surlarla çevrildi. antik tarihçilerin bir diğeri strabon da buradan bahsediyor ve kentin kıyıda değil dağlık kısımda olduğunu belirtiyor. aigai antik kenti, ms 17’de gerçekleşen depremle birlikte yıkıldı fakat imparator tiberius’un destekleriyle tekrar toparlandı. helenistik dönemde oldukça gelişen kente, tiyatro, üç katlı agora, meclis binası gibi birçok kamu binası yapıldı. tüm sokaklara taş döşendi, taş döşemelerin alt kısımlarına yağmur sularını yüzlerce sarnıca yönlendiren kanalizasyon sistemi kuruldu.

göbekli tepe

şanlıurfa'da örencik köyü yakınlarında yer alan dünyanın bilinen en eski yerleşim alanı. varlığı keşfedildikten sonra dnya tarihi tekrar yazılmıştır. daha önce rastlanmayan şekilde t biçimindeki 10-12 dikilitaş yuvarlak planda dizilmiş, araları taş duvarla örülmüştür.

(bkz:ülkemi seviyorum)

11 eylül

11 eylül 2001 yılında dünya ticaret merkezine, pentagon'a yapılan uçaklı saldırı. dünya tarihinde büyük değişimlere neden olan şimdi yaşadığımız sorunların başlangıç noktası.

amerika yapılan saldırıların kendi güvenliğini tehdit ettiğini söyleyerek dünyanın bir çok yerine asker gönderdi ve cepheler açtı.
orta doğu projesinin işaret fişeğiydi. sonrasında özgürlük adına bir çok ülke ayaklandı ve bağımsızlık adı altına amerikan mandası altına girdi.

türk kadınlar birliği

türk kadınının sityası olarak haklarını daha belirginleştirmek ve katılımını daha etkin hale getirmek için 1924 yılında kurulmuş birlik.

kadına seçme ve seçilme hakkının avrupa'da neredeyse ilk kez türk kadınına verildiğini de unutmamak gerekir.

http://www.turkkadinlarbirligi.org/

istanbul sözleşmesi

kadına yönelik şiddetin ve cinsiyetler arası eşitsizliğin azaltılması için 2011 yılında imzalanmış avrupa birliği sözleşmesi.
https://rm.coe.int/1680462545
http://www.turkkadinlarbirligi.org/tr/kurumsal/5/%C4%B0stanbul+S%C3%B6zle%C5%9Fmesi

fairy tale

uuu beybi bu kız harika yazıyor.

fatih portakal

tarzını çok sevmediğim goy goy sunucu. işin kötüsü taraftarı da var bu da bunun farkında. oynadıkça oynuyor.

para

dünya üzerindeki en büyük değişim aracı.
paranın değerli olmasının sebebi budur. en büyük değişim aracı olması. maddi manevi her şeyi değiştirir. kendine göre dizayn eder. terbiyesiz , kendine göre, hoyrat, istediğini alan istediğini satan kontrol edilemez güç gibi.
(bkz:kripto para)
(bkz:paranın icadı)

filmlerin sonradan gerçek olması

düşünülen her şey gerçekleşmiştir mottosunun kendini ispatı.

beyinde her şey görsel imajlarla var kabul edilir. bugün gerçek sanılan her şey aslında beyinde bir imajdan ibarettir. her şey ama her şey böyle...

film endüstrisi de bunu kullanır ve olacak veya olmuş şeylere beyinleri hazırlamak üzere bilim kurgu filmler yapar. mr spock ışınla beni der ve olur . olmaması artık mümkün değildir.

kripto para

block chain tenolojisiyle beraber gelen sanal para.

aslında kripto para ve blockchain teknolojisini iki farklı yerden incelemek gerekir.
para; devletler ve belli güç grupları üzerinden kontrol edilir. devletler paralar ve değerleri belirler. ticaret için kanun koyarlar veya vergi alırlar ve piyasaları oluştururlar.
bu güçlü ülkelerin paralarının diğer ülkelerin ticareti ve diğer değerleri konusunda baskı yaratır ve ekonomileri etkiler.
her ne kadar paralar konvertıbl olsa da yerel piyasalar kendine göre hareket etmek ister ve bölgesel güç olmak isterler. devletler de bu alanları bile kontrol etmek isterler.
kripto para düşüncesi bu yüzden ortaya çıkmıştır.
ana fikir olarak devlet veya bir yere haber vermeden para transfer etmeye ve değişime olanak veriyor olmasıdır.
şimdi buraya kadar her şey güzel gözükebilir ama her yazılım mutlaka kontrol edilir diyebilirsiniz, işte blockchain teknolojisi burada devreye giriyor.
 spoiler!
her yazılım bir gün çöker her şey mutlaka kontrol edilir


söylenene göre takibi mümkün değil ve kırılamaz denilen bir şifre alt yapısı kullansa da bu da bir algoritmadan ibaret ve birileri kontrol ediyor.

yani işin özü yine cambaza bak diye kandırlıyoruz. sadece bu teknoloji devletleri ortadan kaldıracak ve milliyet kişi ve diğer bütün grupları tek dünya devleti haline getireek alt yapıyı hazırlıyor.

(bkz:filmlerin sonradan gerçek olması )

paranın icadı

insanoğlu'nun yaptığı en büyük icat.

anne babalarımız her konuda kendimize yetecek birer birey olarak bizi büyütüp hayata hazırlıyor. her konuda bilgili, kendi işini yapabilen, her konuda yetenekli. bu sanıyorum insanlığın ilk çağlarından bu yana genlerimize işleyen bir durum.

ilk insanların bulunduğu çağda da her kes kendi yiyeceğini , avını veya barınmasını hallediyordu ama ister istemez bir süre sonra istekler ve ihtiyaçlar çeşitlendikçe daha çok üretim ve depolama ihtiyacını da beraberinde getirdi. bir noktadan sonra ise bireyler kendi ihtiyaçlarına yetemez hale geldiler. ürettikleri buğday yeme içe ihtiyacını karşılıyordu ama giyinme ihtiyacını karşılamıyordu.
bu şimdiki barter sistemi denilen sistemi beraberinde getirdi. bir süre idare dildi ama yine aynı şekilde ihtiyaçlar değişime ve yetmez olduğunda herkes tarafından kabul edilen bir değer ortaya çıkması elzem hale geldi ve para icat edildi ve biz boku yedik .

ilk başta deniz kabukları ve inci gibi malzemeler kullanıldı. 3 kabuk 5 kilo elma eder oldu ve bir piyasa oluşmaya başladı. bu aslında devlet biincinin de oluşmasının başıdır.

sonra gümüş altın ve diğer madenler değişim aracı olarak kullanıldı.
üzerilerine değerlerini yazmak için şekiller ve rakamları konulduğunda kimin bunu kontrol edeceği ihtiyacı da ortaya çıktı ve bankalar oluştu.

her bölgede yetişen veya kendine özel ürünler kendi içinde belli bir paraya değiştirilirken dışarıda her hangi bir bölgedeki elmayı almak istediğinizde kendi paranızın o paraya olan değeri üzeriden değiştirip o elmayı alabilir hale geldik. bu piyasaların ve borsanın oluşmasını sağladı.

uzar gider ama genel olarak ana fikir hiç değişmedi. değişim hep bir madde üzerinden oldu.
bugün geldiğimiz nokta bir mercimek boyu kadar ileride değil.

kripto para

çükübik

her konuyu çüküyle değerlendiren varlık. çük dedim bence çük tanımına bakın.

herbokolog

aşk

aşk tamamlanma duygusunun adıdır. beğeni-sevgi gibi duygular da aşkla karıştırılır ama değildir. ikinin kalktığı bir olunduğu haldır aslında.

karşında diye gördüğünün sen, sen sandığın kişinin de karşındaki olduğunu anladığında aşk biter. kişi kalkar tek vücut olursun. tek olduğunda da aşık olunacak bir varlık kalmaz.

jennifer lopez

6 ağustos'ta antalya'da konser verecek olan süper star. 10 tır 90 kişilik kadroyla geliyormuş.
biletler de evlere şenlik 7000 tl ile 40.000 dolar ardındaymış. 40.000 dolar olan localardan 8'i satılmış.
biz hala yok suriyelilere şu kadar para veriliyormuş yok bilmem ne oluyormuş diye tartışalım duralım. kimimiz buzlu badem kimimiz peynir ekmek.

hani demiş ya sen kasap kedisi ben sokak kedisi. işte öyle bir şey

(bkz:cenifır löpet)
beşik kertmesi

ailelerin çocuklarını çok küçükken hatta daha doğduklarında birbirine yakıştırmaları ve ileride evlenmelerini sağlayacak kertme.
kertilmiş çocuktan hayır gelmiyor tecrübeyle sabit.
 spoiler!
beni de kertiler zor kurtuldum
*

günümüzde kertilenler evleniyor mu bilmiyoruma ama çocuklara da bir sorsaydınız kerten-keleler?

affetmek

  • /
  • 11

pambık gibi bulutlar

ceyhun zeynalov'un reggie parçası. hem güzeldir hem de komik.
dilinize pelesenk olur

Toplam betim sayısı: 209

sunshine

who let the sunshine in to sözlük


mustafa kemal

sadece asker değil, fütürist, lider ve gerçek bir baba. baba dediysem koca bir milletin babası.

babatürk.

sözlükte yazarların istediği özellikler

blogger yazarlar

sözlüğün yeni yazar tayfalarından.
kendi bloglarındaki yazılarını burada da paylaşıyorlar. sözlük için güzel bir şey hem bilgilerinden faydalanıyoruz hem de sözlüğün içerik kalitesi artıyor.

keşke daha çok yazsalar.
https://oglumla.com/
https://tatlibirtelas.com/

türk filmi

tanımlaması basit, yaşaması zor film türü. bildiğiniz türk sinema sektörünün ürettiği dram, acı, neşe, kıskançlık içeren filmlerin tümü.

hangi kafada yazıldıysa çıkın sokağa bakın aynısı mutlaka var.

(bkz:dünyayı kurtaran adam)

erkeğin kafasının pipisi kadar çalışması

sadece hayal edilerek bile anlaşılabilecek tanım. o kadar işte . (bkz:çük)

sözlükte yazarların istediği özellikler

sözlüğün sadece sözlük olmaması

sözlüğün eski yazarlarındanım. ama sözlük gibi değil burası, daha takım, aile, birlik ve güzellik hakim.
saygı duyuyorum ve saygı duyuluyorum. belki de kendim olarak yazdığım tek yer.
diğer bütün sosyal medyada kendini göstermek isteyen arkadaşlarım ve çevrem var. bunun beni kısıtladığını fark ettim. kimse olmadan sadece kendim olarak yazdığım tek yer tek geçerim.

manipülasyon

fizik tedavide hastalıklı bölgeye bastırma, germe, döndürme gibi manevralar şeklinde uygulanan teknikler bütünü.

kemal kılıçdaroğlu

hükümetin her daim gizli destekçisidir. öyle gollük paslar verir ki karşı taraf sadece topa dokunur gol olur.

bu kadar tersine mühendislik bilgisinin yanlış kullanımına derslerde okutulabilecek vaka incelemesidir.

erkeğin kafasının pipisi kadar çalışması

sadece hayal edilerek bile anlaşılabilecek tanım. o kadar işte . (bkz:çük)

vajinusmus

sanıldığı gibi isteksizlik değil.
cinsel ilişkide kadının istemsizce kasılarak cinsel ilişkiyi neredeyse imkansız hale geliyor olmasını isteksizlik olarak niteliyorlar halbuki bu durumda kadın istese de yapamaz. bizim memlekette kafası pipisi kadar çalışanlar olduğu sürece kadın hep cinsel olarak vahşi, istekli, arabada beş, evde on beş olmalı.

anlamadıkları şey ise cinsel bir birliktelik gerçekleşe bile kadın ilişkiden hiçbir şekilde keyif almaz, aksine acı hisseder. farketmezler ama bu düpedüz tecavüzdür.
Henüz takip ettiği biri yok.