paranın icadı

paranın icadı

paranın icadı

paranın icadı

paranın icadı
paranın icadı

insanoğlu'nun yaptığı en büyük icat.

anne babalarımız her konuda kendimize yetecek birer birey olarak bizi büyütüp hayata hazırlıyor. her konuda bilgili, kendi işini yapabilen, her konuda yetenekli. bu sanıyorum insanlığın ilk çağlarından bu yana genlerimize işleyen bir durum.

ilk insanların bulunduğu çağda da her kes kendi yiyeceğini , avını veya barınmasını hallediyordu ama ister istemez bir süre sonra istekler ve ihtiyaçlar çeşitlendikçe daha çok üretim ve depolama ihtiyacını da beraberinde getirdi. bir noktadan sonra ise bireyler kendi ihtiyaçlarına yetemez hale geldiler. ürettikleri buğday yeme içe ihtiyacını karşılıyordu ama giyinme ihtiyacını karşılamıyordu.
bu şimdiki barter sistemi denilen sistemi beraberinde getirdi. bir süre idare dildi ama yine aynı şekilde ihtiyaçlar değişime ve yetmez olduğunda herkes tarafından kabul edilen bir değer ortaya çıkması elzem hale geldi ve para icat edildi ve biz boku yedik .

ilk başta deniz kabukları ve inci gibi malzemeler kullanıldı. 3 kabuk 5 kilo elma eder oldu ve bir piyasa oluşmaya başladı. bu aslında devlet biincinin de oluşmasının başıdır.

sonra gümüş altın ve diğer madenler değişim aracı olarak kullanıldı.
üzerilerine değerlerini yazmak için şekiller ve rakamları konulduğunda kimin bunu kontrol edeceği ihtiyacı da ortaya çıktı ve bankalar oluştu.

her bölgede yetişen veya kendine özel ürünler kendi içinde belli bir paraya değiştirilirken dışarıda her hangi bir bölgedeki elmayı almak istediğinizde kendi paranızın o paraya olan değeri üzeriden değiştirip o elmayı alabilir hale geldik. bu piyasaların ve borsanın oluşmasını sağladı.

uzar gider ama genel olarak ana fikir hiç değişmedi. değişim hep bir madde üzerinden oldu.
bugün geldiğimiz nokta bir mercimek boyu kadar ileride değil.

kripto para

deneme