yapay zeka

robotların, makinelerin insanların yapabildiği işleri yapmasını sağlamaya çalışan, karmaşık bilim dalı.
bu robotların kimisi benim evdeki elektrik süpürgesine benzerken, bazıları insan görünümünde. insan görünümünde olanların en meşhuru sophia. hatta kendisi suudi arabistan vatandaşı. memleketine gidince başını, pardon devrelerini örterler artık.
(bkz:machine learning)
hayatımızı terminatör seviyesinde yaşatmaya namzet teknoloji.
bir yerden baktığınızda ise doğduğıunuzdan bu yana öğrendiğiniz her şey bir yapay zeka. bebek nasıl dünyaya geldiğinde hiç bir bilgi ile gelmez, annesi ve çevresi ona bilgi yüklemesi yaparsa; bu teknoloji de sizin online mecralar üzerinde yapmış olduğunuz hareketleri saptayıp sizin adınıza bir kimlik oluşturur. bu kimlik sizin nerede ne zaman bulunduğunuzdan tutun almış olduğunuz yiyeceklerden veya vitaminlerden hamile olup olmadığınıza kadar bir çok konuda bilgi sahibidir.

buraya kadar konforlu gibi gözüken teknoloji bir süre sonra sizi sizden daha iyi tanıdığı için tercihlerinizi değiştirmenize izin vermeyecek kadar bilinç altınıza etki edecek hale gelir. siz yine de sanki kendi hür iradenize göre karar verdiğinizi sanır mutlu mesut yaşarsınız. ama makinenin istediğini yapıyorsunuzdur.
ikinci en büyük sorunlu yeri ise; size pompalanan içerik ve sizin var saydığınız sanal dünyanıza dışarıdan müdahale edilerek sanki siz istiyormuşsunuz gibi makinenin istediğini yapar hale gelirsiniz. metin2 , mavi balina vs gibi oyunlar bu müdahalenin açık örnekleridir.
hatta bu durum çok daha ileri gidip kitlesel hale gelebilir. ingiltere'yi avrupa birliğinden çıkartır, amerikaya turmp'ı seçtirir.

önümüzdeki yıllarda belli bir algoritma üzerinden sanal alemdeki hareketlere bakılarak yararlı insan ve yararsız insan gibi bir ayrımın oluşacağı, ulus devletlerin ortadan kalkacağı ve doğal seleksiyon haricinde yapay zeka seleksiyonuna uğrayacağımızı düşünüyorum.
konuyla ilgili olarak yararlı olabileceğini düşündüğüm üç film önerim var.

terminator

ada filmi

ben robot