anime

anime

anime

anime

anime
anime

anime (アニメ, telaffuzu: "anime") japonların kendilerine özgü çizim teknikleri ile oluşturdukları çizgi animasyon sanatı. aslında temeli gene japonların kendi teknikleri ile çizdikleri çizgi roman sanatı olan mangaya dayanır. manga'nın animasyon ile hareketlenmiş şeklidir. türkiye'de kendine özgü kitleleri vardır. kitlesi dışındaki bireyler için çocuk işi gibi görünebilir. anime farklı cinsiyet ve yaş guruplarına hitap edecek şekilde geniş kategorilerde oluşturulur.
bazı kategorileri örneklemek gerekirse:

shounen : kelime anlamı ‘’erkek çocuğu’’dur. 8-18 yaş arası erkek çocuklarına hitap eden, aksiyon ve savaş barındıran anime ve mangalar için kullanılan genel addır. popülaritesi yüksek olan pek çok anime ve manga bu türen içerikler barındırır.

shoujo: kelime anlamı kız çocuğudur. 8-18 yaş arası kitleye hitap eden, genellikle aşk ve masumiyeti işleyen animeler için kullanılan etiketlerdir. genelde 8-18 yaş arası kızlara hitap etse de, anime veya manganın diğer etiketleri işleri olduğu gibi değiştirebilir.

josei: kelime anlamı ‘’kadın’’dır. 18-40 yaş arası kadınlara hitap edebilecek anlatımlar barındırır. aşk ve ilişkiler gerçekçi yönleriyle ele alınır. shoujo’ya göre daha derin anlamlar barındıran anlatımı ile sadece kadınlara değil, kadınları daha derinlemesine tanımak isteyen erkeklere de hitap eder.

seinen: kelime anlamı ‘’erkek’’tir. 18-40 yaş arası erkeklere hitap eden anlatımlara sahip anime ve mangalara koyulan bir etikettir. büyümenin getirdiği zorlukları anlatabileceği gibi, değişen hayatlar ile aksiyon dolu maceralar da karşınıza çıkabilir.

(bkz:manga)

japon çizim sanatı. çizimlerinde kendilerinin sahip olmadıkları fiziksel özelliklere rastlarız. uzun bacaklar, renkli kocaman gözler, renkli saçlar gibi.
çocukların izleyebileceği çizgifilm kültürü asla değildir.
çizim kitaplarına "manga" denir.
izlediğim bir çok filmlerden, dizilerden daha çok etki bırakmıştır bende animeler...

film, çizgi film ve animasyonun birleşiminden türeyen şahane bir hayal dünyası.
japonlar işini biliyor.

deneme