sözleşmeli öğretmenlik

sözleşmeli öğretmenlik

sözleşmeli öğretmenlik

sözleşmeli öğretmenlik

sözleşmeli öğretmenlik
sözleşmeli öğretmenlik

öğretmenlik okumayıp milli eğitim bakanlığı öğretmen kadrosunda açık bulunması halinde ders ücreti karşılığı sözleşme imzalayarak işe alınan ve "öğretmenlik" yapan kişilerdir.

bu yıl yıllık izinlerimin bir kısmını ailemle geçirme kararı aldım. bu arada okula bu sene başlayan yeğenimin okuluna gitmeyi de ihmal etmedim.
o gün okulda yüksek sesli bir toplantı vardı. sözleşmeli öğretmen istemiyoruz nidaları çınlıyordu. bizim zamanımızda da sözleşmeli öğretmenler vardı ama hiç tepki verildiğini hatırlamıyorum.
sordum nedendir bu isyanınız diye, cevapladılar.
-kadrolu olmadığı için ne zaman gideceği belli olmayan bir kişiye çocuğumun bağlanmasını istemiyorum!
-işletme mezunu olan birinin kızımın sınıf öğretmeni olmasını istemiyorum!

o an şaşkına döndüm. neden bunca yıl bu konuda zerre kafa yormamıştım? kpss ile atanma olayına takılmıyorum orası kesinlikle önemli değil. başka bir branşta eğitim alan birinin öğretmenlik yapması gerçekten doğru mu?

 spoiler!
doğru değil demiyorum, sesli düşünüyorum


örneğin ben peyzajcıyım. ben öğretmen olabilme donanımına sahip değilim. evet lisans eğitimi aldım. ama peyzaj üzerine.

tamam bazı insanların doğuştan gelen öğretebilme yetisi de var amenna. ama yeterli mi? bunca atanamayan öğretmen varken?

derken aklımda koca bir soru belirdi. lisedeki kimya dersinden ısrarla neden anlamadığım. evet benim alakam ya da ilgim olmayan bir ders olabilirdi ama araştırdım ki öğretmenimiz başka bir branşta ihtisas yapan biriymiş...
(bkz: yandı gülüm keten helva)

deneme