deli bal

deli bal

deli bal

deli bal

deli bal
deli bal

diğer adı orman gülü balı.
kaçkar dağları'nın eteklerinde 1500-1800 m. rakımlı ormanlık alanlarda üretiliyor. kovanların, ormanın bitip yaylanın başladığı yere yakın bir noktada olması nedeniyle arılar, ormanda çiçek açan bitkilerin yanı sıra yayla çiçeklerinden de bal elde edibiliyorlar.
orman gülünün pembe açan çiçeklerinden başka kırmızı ve beyaz açanları da vardır.
türkiye'deki tüm ormangülleri içinde sadece kaçkar eteklerinde yetişenler, arıların bal yaptığı süre boyunca çiçek açmaktadır. orman gülü balı, yerli safkan ve kafkas arıları tarafından üretilen özel bir baldır.
orman gülü balı doğal koşullarda, kendine özgü aroması ile çok özgün bir baldır. halk arasında "deli bal" olarak da bilinir. çok uzun süreden beri tedavi edici ve tadlandırıcı olarak kullanılmaktadır. besleyici ve kuvvet vericidir.
mikropların üremesini önler. yara iyileştirici etkiler gösterir. çocuklarda sık görülen ağız iltihaplarına (aft, ağız yarası) karşı başarı ile kullanılır. bal, bileşiminde bulunan çeşitli vitamin, mineral, organik asit ve enzimler nedeniyle sindirimi kolay , besleyici ve birçok hastalığa karşı koruyucu ve tedavi edici özellikler gösterir. balın, bileşim maddelerince zengin oluşu nedeniyle özellikle sağlıklı yaşamda önde gelen gıda maddeleri arasında yer almaktadır.

delibal, yönetmenliğini ali bilgin'in üstlendiği, 2015 yapımı türk filmi. filmin başrollerini çağatay ulusoy ve leyla lydia tuğutlu paylaşıyor. film adını aşırı tüketim de zehirlenmelere yol açan karadeniz'de yetişen bir tür bal olan delibal'dan almaktadır.

deneme