hasan ali yücel

hasan ali yücel

hasan ali yücel

hasan ali yücel

hasan ali yücel
hasan ali yücel

16 aralık 1897'de istanbul'da doğdu. 26 şubat 1961'de istanbul'da yaşamını yitirdi. istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi felsefe bölümü'nü bitirdi. izmir ve istanbul'da edebiyat ve felsefe öğretmenliği, maarif müfettişliği yaptı. fransız eğitim sistemini incelemek üzere bir yıllığına paris'e gönderildi. 1932'de yurda dönüşte gazi eğitim enstitüsü müdürlüğü görevine atandı.

1933-1935 arasında milli eğitim bakanlığı orta eğitim genel müdürlüğü yaptı. 1935'te izmir milletvekili seçildi. 1938'de celal bayar hükümetinde milli eğitim bakanlığı'na getirildi. 1946'ya kadar refik saydam ve şükrü saracoğlu hükümetlerinde de aynı görevi sürdürdü.

birinci eğitim şürası'nı topladı. ankara fen ve tıp fakültelerini, izmir yüksek ticaret ve iktisat okulu'nu, balıkesir ve edirne öğretmen okullarını eğitime açtı.

yüksek mühendis okulu'nun istanbul teknik üniversitesi'ne dönüşmesini sağladı.

köy enstitülerini kurarak eğitim ve bilimi türk köylerine kadar ulaştırdı.

dünya klasiklerinin türkçe'ye çevrilmesini sağladı.

1950 seçimlerinde parlamentoya giremedi. istanbul'a yerleşti. akşam ve cumhuriyet gazetelerinde makaleler yazdı. 1958'de unesco türkiye milli komisyonu üyeliğine atandı. 1961'de kurucu meclis üyesi oldu.

şiirlerini önce aruzla, sonra heceyle yazdı. asıl önemli yanı türk kültürü ve eğitimine yaptığı unutulmaz hizmetlerdir.
www.turkedebiyati.org

deneme