özgür arduç

özgür arduç

özgür arduç

özgür arduç

özgür arduç
özgür arduç

ceren özdemir' in katili.

özgür arduç 35 yaşında. 2005'te ordu'da küçük bir çocuğu öldürüp 20 yıl hapse mahkum oluyor. 7 yıl kapalı cezaevinde kaldıktan sonra " iyi hal ! " sebebiyle yarı açık cezaevine alınıp buradan firar ederek sayısız suçlarını işlemeye devam ediyor. hırsızlık suçundan tekrar yakalanıyor ve yine iyi halden yararlanıp tekrar açık cezaevine geçiyor.

" kaldığı açık cezaevinden izinli olarak çıkan katil, bir daha geri dönmemiş. bu süreçte alışveriş merkezinden kıyafetler ve yiyecek çalmış. ceren özdemir'i tanımadığını belirten katil , onu 'kolayca öldürebileceği' zayıf bir kurban olduğu için seçmiş.cinayet günü ceren özdemir'i yaklaşık 4 kilometre takip ettiğini anlatan zanlı, cinayet için önce silah almak istemiş. bunu temin edemeyince zıpkın almaya çalışmış. sonunda bir bıçakta karar kılmış. ceren özdemir'i seçme sebebini ise 'benden güçsüzdü' diye açıklıyor. özgür arduç'un, daha önce de birilerini öldürmek için planlar yaptığını, özellikle güçsüz olan kadınları seçtiğini, bazı kadınları takip ettiğini belirtip şunları anlattı: birçok bayanı öldürmek için takip ettim. ancak çevrede başka insanların olması nedeniyle olayı gerçekleştiremedim. bu amaçla bir dükkanın önünden geçerken bıçağı çaldım. " ( kaynak: internethaber )
cinayetin ertesi günü kendi deyimiyle " yeni avlar " aramaya başlıyor. bir kaç hırsızlık yapıyor . bir kadının tacize uğradığı ihbarı üzerine verilen eşgalle çevrede armaya yapılıyor ve yakalanıyor. polis aracına bindirildiğinde üzerinde hala bir bıçak var ve kelepçesiz.
" -polislerden birinin yanında arka koltukta oturdum. bu sırada polisin boğazına sokmak için bıçağı cebimden çıkardım. polis bu sırada bana döndü. tam bu anda bıçağı göğsüne sapladım. bıçakla ikinci kez hamle yapacağım sırada polis engel oldu. aracı kullanan polis durdu ve bana müdahale etti. bu sırada onu da parmağından yaraladım. yaptıklarımdan pişman değilim." ( kaynak: internethaber )

bir korku filmi senaryosu gibi değil mi? , gerçek olamayacak kadar mantıksız gelmiyor mu ilk anda? ama aslında tüm bunların ardından iç işleri bakanın yaptığı açıklamayı okuduğunuzda taşlar bir bir yerine oturacaktır.

" “söyledikleri var, söyledikleri ne kadar doğrudur, neyi yansıtıyor? elbette ki soruşturma çerçevesinde ortaya çıkacak bir durumdur. şu andan itibaren hem savcılık, kolluk kuvvetleri gerekli araştırmaları yaparak bunun nedeninin tam ne olduğunu ortaya koyacaklar. daha önce bir tanışıklıkları olmadığı, böyle bir süreç içerisinde bulunmadıkları aşikar. bunu farklı yöne evirebilecek bir bilgimiz de söz konusu değil. şu ana kadar yapılan tespitlerde tanışıklıkları söz konusu değil. farklı bir durum söz konusu. inşallah bu durumu tamamen tespit edip, bu cinayetin neden ve niçin gerçekleştirildiği hususunu açıklayabiliriz.

arkadaşlar yılbaşından bugüne kadar onlarca huzur operasyonu yaptık ve binlerce firariyi yakaladık ve devam ediyoruz. bunların bir kısmı bunun gibi cezaevi firarisi, bir kısmı hüküm verilip kanun kaçağı durumunda olanlar var. elbette ki bu kişi de sizin de bahsettiğiniz süreç içinde gerek başsavcılık çerçevesinde kanun kaçağı olduğu duyurularla her tarafa ifade ediliyor ve ekiplerimiz arıyor.
ama böyle bir meseleyle karşı karşıya kalınacağını ve her firarinin bir cinayet işleyebileceğine yönelik bir bilgimiz söz konusu değil. bizim görevimiz bütün firarileri yakalamak ve adalete teslim etmektir. hepimizin görevi bu. elbette ki bu tip eleştiriler muhakkak olacaktır. bütün bu eleştiriler bu kızımızın geri dönmesini sağlamayacaktır. ve hakikaten evinde hiç tanımadığı bir insanı katledecek bir caniyle karşı karşıyayız. açık cezaevinden firar etmiş ve bunu bir cinayete döndürmüş bir caniyle karşı karşıyayız.”

şimdi, suça teşvik etmenin de bir suç olduğunundan bihaber kimi şuursuzlar çıkıp şöyle diyecek, " hapiste bir babayiğit! çıkıp bu caniyi yok etsin" . gerçekleşmesi de muhtemel. belli ki özgür arduç bir psikopat, tamamen kendi doğasını yaşıyor ve bunu rahatça yaşayabilmesi için kanun yapıcılar, kanun uygulayıcılar tüm bu sistem ona bu zemini hazırladı.

2023'e kadar yapılması planlanan cezaevleri ile birlikte son 20 yılda inşa edilen hapisane sayısı 300'ü geçecek. sonrasında bir o kadarına daha ihtiyaç duyulacağını anlamak için sosyolog olmaya gerek yok. sadece son 9 yılda kadın cinayetleri %500 arttı. çocuk istismarı son 12 yılda %500 arttı. hırsızlık suçunun işlendiği ülkeler arasında en üst sıralardayız.

özgür arduç tamamen tesadüfen yaşadığımızın kanıtı. masumları suçlulardan koruyacak bir sistemin olmadığının, sistemin suçlular yaratmaya, suçluların yeni suçlar işlemesine programlı olduğunun kanıtı.

deneme