takuyiddin efendi

takuyiddin efendi

takuyiddin efendi

takuyiddin efendi

takuyiddin efendi
takuyiddin efendi

tam ismi takiyüddin bin maruf-i olan osmanlı'nın en önemli astronomu 1521 yılında dünyaya gelmiştir. 1571 yılında ıı.selim tarafından saray müneccimbaşılığına atanan takiyüddin, 1574 yılında galata kulesi'nde gözlemler yapmaya başlamıştır.

1577 yılında hoca saadettin ve sokullu mehmet paşa'nın desteği ve padişah ııı.murat'ın fermanıyla tophane sırtlarında takiyüddin'in yönetimi altında bir gözlemevi olan takiyüddin'in rasathanesi kurulmuştur. ortaya çıkan bazı söylentiler sonucu takiyüddin'in rasathanesi 1580 yılında topa tutularak yıkılmıştır. yeni bir gözlemevi ise yaklaşık 300 yıl sonra kurulabilmiştir.
takiyüddin özellikle trigonometri alanında yapmış olduğu çalışmalar ile tanınmaktadır. takiyüddin sinus, kosinus, tanjant ve kotanjantın tanımlarını vermiş, ispatlarını sergilemiş ve cetvellerini hazırlamıştır. ekliptik ile ekvator arasındaki 23° 27' lik açıyı, 1 dakika 40 saniye farkla 23° 28' 40" şeklinde bularak o tarihte ilk kez gerçeğe en yakın ve doğru dereceyi hesaplamıştır.
johannes kepler'in hocası tycho brahe ile aynı dönemde yaşayan takiyüddin, hemen hemen brahe ile aynı gözlemleri yapmıştır. takiyüddin'in rasathanesi yıkıldığından dolayı çalışmaları son bulmuştur.
yaptığı çalışmalarla yaşadığı dönemin önemli isimlerinden olan takiyüddin 1585 yılında ölmüştür.
alıntı. biyografi.com

deneme