work and travel

work and travel

work and travel

work and travel

work and travel
work and travel

amerikan hükumetinin kontrolünde yapılan, dünyanın değişik yerlerinden üniversite öğrencilerinin (18-26 yaş arası, akademik not ortalaması 4 üzerinden 2 olan) yaz tatilleri boyunca(3,5-4 ay) amerikada çalışıp ingilizcelerini geliştirme imkanları buldukları, dünyayı ve farklı kültürleri tanımalarını sağlayan bir öğrenci kültürel değişim programıdır. wat programı amerikayı turist gibi değil içinden biri gibi yaşamanızı ve anlamanızı sağlayan ve bunu yaparken de seyahat harcamalarınızı karşılayıp yanınızda bir miktar parayla dönebileceğiniz bir programdır.
https://www.elt.com.tr/workandtravel/nedenwat.asp

2008 yılında iyi ki yapmışım, tekrar olsa yine yaparım dediğim yaşarken zorlu maceralar, geriye dönüp bakıldığında komik ve güzel anılarla hatırladığım program.
tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki kendi ayaklarin üzerinde durmak, kendi paranı kazanmak ve zorluklarla başetmek için daha iyisi olamaz. ayrıca pratikte ingilizceni geliştirmek, yeni bir kültür tanımak ve onu yaşamak, yeni arkadaşlar edinmek, amerikayı gezmek ve ciddi anlamda alışveriş yapmak da diğer artıları.
kendi wat hikayemden kısaca bahsedecek olursam massachusetts eyaletinin boston şehrinde saatlik çalışma ücreti 9 dolar olan bir mağazada kasiyer olarak haftada maksimum 40 saat olacak şekilde çalıştım. 3 ay çalışıp kazandığım parayla konaklama, yeme-içme, alışveriş ve 3 haftalık gezi parasını karşıladıktan sonra 5 dolar ile ülkeye geri döndüm.kazandığım paradan kesilen verginin türkiyeye döndükten sonra 1 yıl içinde %80 kadarını geri aldım. amerika rüyasında boston, miami, orlando, washington, new york, philadelphia ve buffalo gezebildiğim şehir ve eyaletlerden.

türkiye ve amerika arasında sezonluk işçi ihtiyacı karşılama programı.
okul zamanı cv'nize katılacak artı bir değer, artı bir vizyon olacağından tavsiye ederim.
yalnız gidecek kişinin tabiri caizse biraz yırtık olması işleri kolaylaştırır. çünkü tam bir survivor.

danışman şirketi iyi ayarladığınızdan emin olmanız gereken yaz programıdır.
eğer ucuza kaçarda önemsemez iseniz bir sıkıntınız olduğunda kapı duvar olurlar.
programa katılabilmeniz için belli bir not ortalamasına sahip olmanız gerekiyor ama okul eğer istekli iseniz size yardımcı olabiliyor.
güzel bir tecrübe. ama öyle toz pembe değil.

 spoiler!
benim zamanımda öyleydi en azından

zamanında öğrenci göndermişliğim olmakla beraber çok da tavsiye etmediğim “çıt kırıldım”ların kesinlikle bulaşmaması gereken program. işin ucunda her türlü iş olabildiği gibi, özellikle eyalet seçme lüksünün olmaması da cabası. tamamen şansına güvenen şöyle gelsin...

deneme