altını ıslatmak

altını ıslatmak

altını ıslatmak

altını ıslatmak

altını ıslatmak
altını ıslatmak

hayatın her döneminde insanın başına gelebilecek tıbbi durum. genelde çocuklarda ve yaşlılarda görülüyor. tıp dilinde adı ise enuresis.

genelde psikolojik sorunların tetiklemesiyle ortaya çıkıyor. özellikle altına ve yatağına işeyen çocuklar genelde ana ve babasından yeteri kadar sevgi ve ilgi görmeyen çocuklardır.

altına ıslatma belirgin bir nedenden kaynaklanmıyorsa; yapılacak iş, çocuğa ihtiyacı olan sevgiyi vermektir.

ancak yetişkinlerde altını ıslatma, herhangi bir böbrek rahatsızlığı veya şeker hastalığından da kaynaklanabilir. her ne yaş grubunda olursa olsun doktora gitmek gerekiyor

tuvalet eğitimi verdiğiniz bir yavrucak var ise sıkça karşılaştığınız durumdur.
tıbbi olarak enüresiz adına sahip olan alt ıslatma, teknik olarak mesane kontrolünün sağlanmış olmasının gerektiği yaştan sonra idrarın istem dışı olarak boşalması. bu da 5 yaş civarı demek oluyor. genetik, fizyolojik ya da psikolojik nedenler ile gerçekleşebiliyor.
gece altını ıslatan çocukların %70'i de 7 yaşı civarında bırakıyor.
nedenini doğru saptamak için bir uzman görüşü şart.

gözlem ve deneyimlerime göre eğer genetik bir yatkınlık ya da fizyolojik bir sorun yok ise çocuklarda alt ıslatma olayı tuvalet eğitimi sırasında ebeveynin yanlış tutumu sebebiyle oluyor. örnek vermek gerekirse anneler uykuları daha fazla bölünmesin diye gündüz bıraktırdıkları bezi gece takıyorlar. çocuk bir süre sonra yatağa işemesinin bir sıkıntı teşkil etmeyeceğini düşünüyorlar.
birde tuvalet eğitimi sırasında değişen ortam, mekan ya da ebeveynden ayrı kalma durumu da direkt etkiliyor.

etkili bir bez bırakma süreci ve bununla birlikte alt ıslatma durumunu engelleyebilmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz:

https://tatlibirtelas.com/bezi-birakma-ve-tuvalet-aliskanligi/

çocuklarda idrar kaçırma ile ilgili detaylı bilgi için bu yazıyı okuyabilirsiniz.
https://tatlibirtelas.com/cocuklarda-idrar-kacirma-enurezis/

bilimsel verilerin çok doğru olmasıyla beraber bazen de çocuk oyundan kopmamak için ya da o esnada tuvalete gitmek istememekten sebep çok sıkışarak altını ıslatabiliyor.
anne olmadan önce “aman allah’ım ne kadar gıcık bir durum asla katlanamam” demiş olsam da anne olduktan sonra “ tamam bitanem sorun değil değişiriz” e evrilme hızı çok çabuk oluyor.

deneme