arı sokması

arı sokması

arı sokması

arı sokması

arı sokması
arı sokması

tehlikede olan arının sokması. arı tehlikede hissediyorsa sokar. yani kovana çomak sokmayın.
iğnesinde ciddi zehir bulundurur ve soktuğu yere büyük bir şişlik oluşturur. bu durumda yapılacak şey sokulan yere uygulanacak tedavidir.
genel olarak bir doktorlar serum alınmasını öneriyorlar. öncesinde arının iğnesi çıkarılmalıymış.
bir arkadaşımı arı soktuğunda toplar damarın bulunduğu yerden sokmuştu ve arkadaşım morarmaya başladı. çünkü zehir direkt olarak kalbe sonra da bütün vücuda yayıldı.zor kurtardık. sonradan neden olduğunu anladık.
meğer o gün çiçek kokulu parfüm kullanmış.
biz başında tedavi yöntemi ararken ütüne işeyin de dediler . evet bir çözüm ama o sefer tek çözüm adrenalin tedavisiydi. çünkü kalp ritmi bozulmaya başladı ve neredeyse ölmek üzereydi.

balarası için söylersek, soktuğu zaman iğne vucutta kalır ve arı ölür. yani bir nevi kamikaze eylemidir balarısı için. iğnenin olduğu bölgeye amonyak sürülmesi önerilir. amanyok yoğun olarak insan idrarında bulunur.

bazı kişiler arı zehirine karşı alerjiktir. zehirlenme sonrası tıbbi müdahale yapılmaz ise ölümle sonuçlanabilir.

küçükken dedemin kovanlarına neden çomak sokup, kaçmaya çalışırken defalarca arı sokması vakası yaşadığımı ise kendime hala açıklayamıyorum.

kovana çomak sokmasanız da başınıza gelebilecek olaydır. öyle ki ilk sokuluşum ilkokul ikinci sınıfta istiklal marşı sırasında, yanağımdan olmuştu. tamam sevimli bir çocuktum ama yanağımı bal yapmak için kullanması pek adil değildi. ataya saygıdan gıkımı da çıkaramamıştım. hayatımın en uzun marşını o gün dinlediğimi şimdi anlayabiliyorum. sonrasında şişlikten kapanan gözlerim sebebiyle birkaç gün okula gidememiştim. azap dolu günler...
şimdi yazdıklarımı okuyunca ufak çaplı bir travma yaşadığımı fark ediyorum.
arı deyip geçmeyin.

deneme