çalışanına esir gibi davranan patron

çalışanına esir gibi davranan patron

çalışanına esir gibi davranan patron

çalışanına esir gibi davranan patron

çalışanına esir gibi davranan patron
çalışanına esir gibi davranan patron

eski çalıştığım şirkette bir ablamız vardı. çay yapar, ortalığın düzenini sağlardı.
bir yakını aracı oldu, oldukça büyük bir firmanın bayisine işe girdi.
bu bayi sahibi ailesi ile birlikte, işyerinin üst katında bir dairede yaşıyormuş.
bu akşam mesai bitimine yakın daireden çağrılmış, "gece bir davet olacağı evi temizlemesi gerektiği" söylenmiş.
işini kaybetme korkusu ile hiç sesini çıkaramamış. mesainin üzerine bir de temizlik yapmış!
oradan çıkar çıkmaz aradı. ağlayarak, "çok yorgun olduğunu, eve gidecek gücünün bile kalmadığını, bu davranışı hak etmesinin nedeninin çalışmak zorunda olması olduğunu" sorguladı durdu.
çok fazla verecek cevap bulamadım.
hakkettiğin cezayı en kısa zamanda bul inşallah esir tüccarı!
çalışanın o senin, kölen değil!
kahrolun hepiniz artık!

işletme küçük olsun yada kurumsal olsun, genel olarak çalışanın hakları devletin de el birliğiyle gasp edilir. ve işveren de çalışanın emeğini son raddesine kadar sömürmenin peşindedir. bu sistemin herhangi bir yerinde çalışan insan zaten modern köledir.

neyse ki modern kölelikte çalışanın bir iş tanımı vardır. işverenin evi o çalışanın iş yeri olmadığı için, çalışan orada " bu da senin işin " denilerek çalıştırılamaz. işveren bunu buyurabilir, ama buna zorlayamaz. o halde çalışanın zaten az buz olan haklarını koruması lazım ki yeri geldiğinde tüm hakları için mücadele edebilsin. bugün gidip o evde temizlik yaptığı için bir süre sonra aynı iş kendisinden tekrar beklenecek, o zaman da mı peki diyecek? diyemeyecekse o zaman yine başa dönmeyecek mi?

ne olur cesur olun, ne olur korkmayın patrondan, kocadan, babadan, dayıdan , ayıdan ! timurlenk'in karşısında nasreddin hoca gibi yalnız kalsanız da, onun gibi " bize bir fil daha verin " demeyin ! hayat bir haksızlıklar silsilesi, hepsine katlanamazsınız, hepsini yüklenip kaldıramazsınız. hayır demeyi öğrenin, ki sonuçlarına katlanmak o ana katlanmaktan daha zor değil. ilk engeli aşmazsanız yarışa başlayamazsınız, kazanamazsınız.

para verince o kişiyi satın aldığını düşünen kişi.
çalışan da çalıştıran da görevlerini yapsa ortaya çıkan iş te hakkıyla olacak ama biraz da bu durum kişilikle alakalı, bu zihniyette olan biri paralel olarak nasıl bir karaktere sahiptir kim bilir...

deneme