pişmanlık

pişmanlık

pişmanlık

pişmanlık

pişmanlık
pişmanlık

zaman geçip geriye baktıkça yaptıklarımızdan çok yapmadıklarımızdan pişman olacağımız söylenen insani duygu.

pek fazla hissetmediğim duygu. hatta aklıma gelen bir pişmanlığım yok. insanlar genelde yaptıkları ya da yapmadıkları şeylerin bir hata olduğunu düşünerek pişmanlık duyarlar. oysa ki yaptığı hatalar insanın en değerli hazinesidir. hatalar ders almak ve bir şeyler öğrenmek için bulunmaz bir fırsat. eğer hatanızın sonucunda hala hayattaysanız bundan çok fazla şey çıkarabilirsiniz. birini isteyerek ya da istemeden öldürmüş bile olsanız önemli olan o andan itibaren pişmanlık duymanız değil eğer bunun bir hatadan kaynaklandığı noktasına gelebilmişseniz, o hatanın nedenlerini bulup o nedenleri ortadan kaldırmaya çalışmaktır.
pişman olarak vakit kaybedeceğinize kendinizi bu konuda birkaç adım ileriye taşıyabilir ve hatta başka insanların aynı hataları yaşamadan farketmesini sağlayabilirsiniz. bu, elbette birini hata yaptığına ikna etmeye çalışarak olmaz. insanlar bildiklerini okurlar fakat birilerini hata yapmaması konusunda manipüle edebilirsiniz.

insanın kendine acıma ve acındırma yollarından biridir.

insani bir duygudur.
olunabilir.
bence hatta güçsüzlük değildir her zaman. bilinçtir. sahi hepimiz gerçek iyi insanlar mıyız? ben değilim. bazen canım yandığında yakmamam gereken canları yakabiliyorum. yapmamam gereken bir şeyi yapabiliyorum.
sonra dinginlesiyor düşünüyor ve yaptığımın yanlış olduğunu anlıyorum.
ve o insana o şekilde davrandığıma pişman oluyorum. olmasam kalbim olur mu?
neresinden bakacaginiza bağlı değişebilen bir şey pişmanlık. seçimlere değil belki ama yanlışlara olunmalı.

adelenin hello adlı şarkısını her dinlediğimde nasılda sağlam hissettirdiğini düşündüğüm duygu.
bir duygudur. ve doğaldır.

deneme