poşet yasası

poşet yasası

poşet yasası

poşet yasası

poşet yasası
poşet yasası

bugün kabul edilen önemli bir yasadır.
bir sürü sorunumuz çözülecek, daha uygar, daha mutlu, daha sağlıklı yaşayacağız bundan böyle (!)
şaka bir yana çevre temizliği açısından güzel bir uygulama olabilir. ama sorunlar çığ olmuş, vatandaşı önüne katmışken, fazla üstünde durmaya değmez.

okumaya üşendiğim yasa. yoruldum artık bu bu siyasilerin ipe sapa gelmez konularından. ama merak ettiğim bir şey var. markette poşet sadece kasada yok, çerez alıyorsunuz naylon poşette, elma alıyorsunuz naylon poşette, soğan alabilecek kadar zengin isek o da naylon poşette. hepsi kasaya gidiyor daha büyük bir naylon poşete konuyor. burada hepsi mi ücretlendirilecek?

eskiden basbayağı bir iş koluydu türkiyede. bir ara komuşumuz yapmıştı bende yardım ettiğimi hatırlıyorum. gazete kağıtlarından , hamur ile yapıştırılarak kesekağıdı yapmak. manav, bakkal satardınız sonra. burada yapılan alışverişlerde de bu kesekağıdı kullanılır, filelere konurdu. şimdilerde yeniden satılmaya başlamış o fileler hatta bir tane aldım ama nerde o eski fileler nerede bu.

attığın taş ürküttüğün kuşa değmez diyorum.

hepimizin daha bilinçli tüketici olması adına başlatılmış, destek verdiğim bir uygulama. daha az ambalaj daha az atık olmasına destek olmak hepimiz adına güzel birşey diye düşünürken belediyelerin geri dönüşüm poşeti dağıtıp haftanın bir günü kamyonla sokak sokak dolaşıp topladığı geri dönüşümlerin parasını nerelerde kullandığını da merak etmiyor değilim? siz ne yapıyorsunuz geri dönüşüm kamyonuna mı veriyorsunuz yoksa her gün kağıt toplayan kağıtçı adamlara mı?

deneme