prometheus

prometheus

prometheus

prometheus

prometheus
prometheus

ateşi çaldı diye bir kayaya zincirlenen ve bir kartal tarafından yenilen karaciğeri her gün yenilenen ve tekrar kartal tarafından yenilenen tanrı.

bu tanrılar'da ayrı bir manyakmış anacığım.

ateşi tanrılardan çalarak, insanlara getirdiği için cezalandırılan tanrıdır.

gaia ve gökyüzünün soyundan gelen, ateşi getirdiği söylenen ama her şeyin olacağın önceden bilen kahin olarak mitolojide geçiyor.

öncelikle mitoloji ve diğer bütün inanışların aslında direkt insan vücudu ve çalışmasıyla ilgili betimsel anlatımlar olduğunu bilmek gerekiyor.

insan 4 elementin oluşumu olarak tasvir edilir.
toprak hava su ve ateş.
insan oluşurken önce toprak yani gaia oluşur. yani atomik yapıdır bu. bizde her ne kadar topraktan geldik toprağa döneceğiz denir ama bu bildiğiniz hem kara topraktır hem de atomik yapıyı anlatır.
kuantsal atomik yapının oluşması için bir alana yani bir algıya ihtiyaç var. bu da gökyüzü sema vs gibi anlatımların kaynağıdır. bu yüzden herkes allahı gökyüzünde oturan beyaz sakallı bir şirin dede gibi düşünür.

ateş ise toprak ve gökyüzünün bağlayıcısı ve kendi aralarındaki bütünlüğü oluşturan yapıdır. mangaldaki ateş değil. vücudunuzdaki ısı olarak ta düşünebilirisiniz. prometheus işte bu ateştir. topraktaki ve gökyüzündeki yani akıldaki bütün olanı biteni birbirine bağlayan ve her şeyden haberdar olan yapı.

su ise bütün bunların yaşandığı mekandır. iste vücut deyün ister beyin deyin, ister mitoloji deyin.

deneme