salda gölü

salda gölü

salda gölü

salda gölü

salda gölü
salda gölü

suyunda bulunan magnezyum nedeniyle beyaz kumlara sahip, doğanın mucize güzelliği," türkiye'nin maldivleri" diye adlandırılan ülkemizin en derin gölü.
bu güzelliğin yanına, yöresine "millet bahçesi" yapılması için ihaleye çıkılmış.
vah ki vah! yine birileri çok mutlu, doğa çok mutsuz, bizler çok üzgün olacağız demektir bu.
uzmanlar, yapılaşma izni çıkarsa "10 yıla kalmaz göl biter" diyorlar.
yıllar yıllar içinde oluşmuş, ortamla bütünleşmiş, bir çok hayvanın, bir çok bitkinin yuvası, koruyucusu, oksijen deposu olmuş, insanoğluna huzur ve mutluluk vermiş böyle bir güzelliği neden katledersiniz ki?

yıllardır gölün tehlike altında olduğuna dair açıklamalar yapılıyor, göl suyu çekiliyor endemik balık türleri tehlikede deniyor. geçtiğimiz yıllarda izlediğim bir videoda yerel halktan biri gölün kendi çocukluğundan bu yana ne kadar küçüldüğünü anlatıyordu, küresel ısınma, fabrika atıklarının göle ulaşması gölü besleyen damarların çeşitli nedenlerle önünün kesilmesi zaten korkutucu sonuçlar doğuruyor. bunlara dönüp çare arayan bir yetkili yok, tehlike altında olan bir doğa harikasını iyileştirmek yerine hızlıca nasıl yok ederizin peşindeler.

her yeri her yeri mahvettiler zaten. insanın ödü kopuyor artık güzel bir doğa gördüğünde, akla gelen ilk şey burayı ne zaman keşfedip yok ederler oluyor.

yurdum insanı ve yöneticilerinin klasik davranışlarını yaşayan doğa harikası bölge. nedir bu davranışlar:
1) kıymet bilmemek, önemsememek, değersizleştirerek yok olmaya yüz tutmasını sağlamak.
2) güzelleştirmemek, korumamak, değer katmamak, reklam yapamamak.

deneme