yüzüklerin efendisi

yüzüklerin efendisi

yüzüklerin efendisi

yüzüklerin efendisi

yüzüklerin efendisi
yüzüklerin efendisi

j.r.r. tolkien tarafından yazılan ve ilk kez 1954 yılında yayınlanan fantastik bir roman.

bu eser, yine yazarın kendisi tarafından oluşturulan orta dünya'nın çok kısa bir dönemini anlatır. bu kısa dönem içerisinde yaşanan olayların anlatılması sırasında kullanılan tüm hayali ürünler (karakterler, mekanlar, tanrılar, vb.) tolkien tarafından titizlikle çalışılmış ve dış kaynaklarla beslenerek neredeyse tanımsız bir bilgi kalmayacak kadar kusursuz bir evren yaratılmıştır.
öyle ki; farklı ırkların konuştukları diller dil bilgisi kurallarına kadar yaratılmış ve gerçek hayatta konuşulabilir diller haline getirilmiş.

koskoca evren, bir insan ömrünün elverdiği ölçüde ilmek ilmek işlenmiş ve boşluğa yer verilmemiştir. benim için; edebi eserler arasında birinci sıradadır. kutsal kitap niteliğinde dev bir yapıt. insanlık tarihinin nesilden nesile aktarması gereken muhteşem bir eser.

başta da belirttiğim gibi yüzüklerin efendisi orta dünya tarihinin çok kısa, 10 - 20 senelik bir kısmını anlatmakta. normalde orta dünya tarihi, silmarillion romanı ile başlıyor. tek olan eru ve ilk yaratılan ainur'dan, kainatın ve dünyanın yaratılmasına, diğer ırkların nasıl ve kim tarafından yaratıldığına, dünya üzerindeki ilk savaşa kadar her ayrıntı silmarillion'da mevcut.

yüzüklerin efendisi; üç film olarak peter jackson tarafından oldukça başarılı bir şekilde sinemaya uyarlanmış ve romanın aslına kıyasla bazı eksikliklerine rağmen güzel bir özeti olarak defalarca seyredilmeye değer.

ıyıler ve kötüler mücadelesini fantastik bir harmala anlatan efsane film serisi. kaç defa izledim sayısını bilmem. her defasında içine alır yeni filmmiş heyecanıyla.

2001-2003 yılları arasında birbiri ardına çekilmiş 3 filmden oluşan seri.
film john ronald reuel tolkien tarafından yaratılan fantastik edebiyat serisinden beyaz perdeye uyarlanmıştır.
her bir film efsanedir. oscar canavarıdır.
(bkz:yüzük kardeşliği)
(bkz:iki kule)
(bkz:kralın dönüşü)

yaklaşık 11 yıl sonra bilbo baggins'in hayatını anlatan hobbit üçlemesi geldi. ilk seri kadar olmasa da bu seri de keyifliydi...

 spoiler!
bu başlığı benden başka birisinin açmış olmasının vermiş olduğu hüzün ile bildiriyorum. çok kez denedim ama yeterince iyi bulamadığım için yayınlayamadım. açmayanın başlığını açarlar.

gençliğimdir. anılarımdır. bir yığın hayalimdir. hayal gücü gelişikliğimin sebebidir. çok şeydir yüzüklerin efendisi bende.
defalarca kitaplarını, kezlerce serilerini hatim ettim. her karakteri tek tek özümsedim, ezberledim. hala açıp o ilk heyecanla izleyebilirim.
ben anduril'im. msn gerçeğinin olduğu zamandan beri.
saygılar hepsine.

deneme