adam gibi adam

adam gibi adam

adam gibi adam

adam gibi adam

adam gibi adam
adam gibi adam

efendi, güvenilir, kadına çocuğa yaşlıya hayvana doğaya değer veren, sözünün arkasında, sevgi dolu, nazik, şefkatli, ne istediğini bilen adam (insan). soyları tükenmeye yüz tuttuğu için kadınlarımızın geneli mutsuz, güvensiz, destekten yoksun yaşamlar sürmektedir. özellikle ataerkil toplumlarda penisi olmasını adamlık sayanlar maço kültürün yaygınlaşmasına da zemin hazırlamıştır. bunun yanında oğullarına toz kondurmayan onları yanlış eğiten buldumcuk annelerinde adam gibi adamların soyunun tükenmesine katkılarını atlamamak gerekir.

ataerkil toplumumuzun eril dilinin çok bilinen, çok kullanılan tabirlerinden biri.

erkek çocuğundan adam gibi davranmasını, adam olmasını istemekle başlıyor yanlışlık.

kız çocuk da erkek çocuk da ilk en yakın ilişkisini annesiyle kuruyor, doğal olarak annesinden çok şey kopyalıyor ama rol model alması gereken kişinin annesi olmadığı ona sürekli hatırlatılıyor, dayatılıyor.

misal benim küçük yaşlarda 3 erkek yeğenim var, günün 14 saatini anneleri ile geçiriyorlar. dayıları yok ve bir dolu teyzeleri var, amcaları var fakat babasının değilde annesinin akrabalarıyla daha iç içeler. etraflarında kadına dair çok fazla materyal var, çok fazla kadın duygusu ve bakış açısı var. gel gör ki alışverişte annelerinin onlara pembe rengin kadınlar için olduğunu hatırlatmak gibi bir görevi var, ne yani büyürken pembelerle sarıp sarmalanan kız çocukları büyüdüklerinde mavi renkten nefret mi ettiler? hayır ama erkek çocuklarının büyüdüklerinde pembe renk son tercihlerinden biri oluyor çoğunlukla. çünkü kız çocukları bu konuda daha az örseleniyor. erkek tavrıları takınan kız çocukları tolere ediliyor ama kadın davranışını kopyalanan erkek çocuğun haşatı çıkarılıyor. sonra ileride neden kadınlara kötü davrandığı sorgulanıyor.

bu konuda kardeşimle sürekli tartışıyoruz, eğer yaradılışında yoksa ( hissiyat olarak ) bu çocuklar kadın görünümüne bürünerek yaşamlarını sürdürmeyecekler, bu konuda endişeli davranmamalısın diyorum. zira bir ruju alıp sürmek onun için sadece bir oyun, doğru olan elinden alırken o materyalin erkek çocukları için değil de çocuklar için uygun olmadığını söylemektir.

eğer bu duyguyla doğmamışsa bir erkek çocuğunun cinsel yönelimini bir renkle, oyun için iki dakika ayağına geçirdiği bir topuklu ayakkabıyla, bir makyaj malzemesiyle değiştiremezsiniz. hatta bunlar etik olmayan bazı deneylerle kanıtlanmıştır tarihte. bırakın bulaşık yıkasın, yatağını toplasın, temizlik yapsın, yemek yapmayı öğrensin bunlar bir insanın ileride kendine bakabilmesi için öğrenmesi gerekenlerdir, bunları annesinden kopyalamasının hiç bir sakıncası yok. adam gibi davran demeyin, anne ve baba ve çocuğun etrafında ki diğer kimseler insana yaraşır şekilde davrandığı sürece çocuk sağlıklı bir gelişim gösterecektir. kadının gösterdiğine benzer her tavrını kötülersen çocuk elbette kadına dair pek çok şeyden nefret edecek, tepki gösterecek. adam gibi davran dersen tabi ki yetişkin erkeklerin davranışını kopyalayacak. bugüne kadar yetiştirilmiş erkeklerin genel tavrı meydanda bu mu olması istenen kişi?

adam gibi adam, kadın gibi kadın bunlar gerçekten de irite eden tabirler.

bizi bu tanımlamalar mahvetti.
adam nedir ki adam gibi adam olsun?
toplumumuzun gereksiz dayatma cümlelerinden biri.

aslında olması gerektiği gibi olan kişi.

deneme