altıncı hastalık

altıncı hastalık

altıncı hastalık

altıncı hastalık

altıncı hastalık
altıncı hastalık

bir gün eve geldiğinizde çocuğunuzun halsiz olduğunu ve hastaneye gittiğinizde öğrendiğiniz hastalık.
ani başlayan ve 39- 40 dereceye kadar yükselen ateş altıncı hastalığın en önemli belirtisidir. çocukta ateş, hafif burun akıntısı, baş ağrısı ve mide bulantısı diğer belirtilerdir. boynun yan kıvrımlarında, kulak arkalarında ve başın arka kısımlarındaki lenf bezleri şişebilir. bu hastalıkta ateş düştükten hemen sonra vücutta kırmızı renkli kaşıntısız deri döküntüsü oluşur.

çözümü çok basit; bol su. bol su , bol su...
bu hastlaık isimleri çok ilginç son 20 senenin getirmiş olduğu modern beslenme alışkanlıklarının sonucu oluşan bir sürü hastalıktan biri.

herpesvirus type 6 virüsünün sebep olduğu, yüksek ateş ve birkaç gün sonra kendini gösteren döküntü belirtili menem hastalıktır.
ateş aniden ve 38 derecenin üstünde gelişir. birkaç gün sürdüğü için küçük bebeklerde diş ateşi ile karıştırılabilir ancak diş ateşi aslında 38 dereceleri görmez.

hastalıkta ateşi kontrol altında tutmak mühimdir çünkü havaleye çevirebilir.

3 veya 4 gün yüksek ateşlerle seyreden daha sonrasında ateşin düştüğü ama vücutta döküntülere sebep olan toplamda max 10 gün içerisinde çocuğun kendine geldiği çocukluk çağı hastalığıdır. hiç bir eve uğramaması temennimiz ama malesef ki çok yaygın özellikle bahar dönemlerinde ve bulaşıcıdır. bu süreçte çocuğun yanında olan kişiye allah’tan sabır dilemek yapılabilecek tek şey.

deneme