aziz nesin

aziz nesin

aziz nesin

aziz nesin

aziz nesin
aziz nesin

24 yıl önce kaybettiğimiz usta yazar.
vakfında büyüyen evlatlarından ayrılmak istememiş, vakıf bahçesinin bir köşesine gömülmeyi "üzerimde çocuklar koşsun, oynasın" isteğiyle vasiyet etmiştir.
rahat uyu büyük usta, unutmayacağız!

2 temmuz 1993'te sivas'taki madımak otelinden sağ kurtulan, türk edebiyatının önde gelen isimlerinden olan türk mizah yazarı.

asıl adı nusret olmakla birlikte çok önemli bir matematik profesörü olan ali nesin'in de babasıdır.

modern türk edebiyatının en keskin kalelerinden,mizah ustası. türklerin yüzde 65'i salaktır diyerek bütün okları kendine çevirmiş ve yıllarca tartışılacak bir konu ortaya atmıştır.

 spoiler!
biraz araştırma da yaptım sizin için yazmışken yarıda bırakmak olmaz. ne öyle slogan atıp kaçma gibi

1915 senesinde istanbul'da dünyaya gelmiş 1937 senesinde ankara harp okulu'ndan mezun olmuş. bildiğin askeri eğitimi var yani. muhtemelen askeriyeyi bu kadar eleştirmesi de bu yüzden. 1944 senesinde subaylık yapmayı bırakarak gazete yazarlığına millet dergisi ile başlamış.. sonrasında sabahattin ali ile birlikte marko paşa, malum paşa, merhum paşa, (bkz:ali baba) adlı dergileri çıkardı.

kısa sürede dünya çapında tanınan bir mizah yazarı oldu. bunun yanında kendi başına yayınladığı (bkz:zübük) isimli bir dergisi bulunmaktadır. 1956 senesinde bir ara düşün yayınevi'ni kurmuştur.
1972 senesinde nesin vakfı'nı kurdu. bu kurumda her sene 4 kimsesiz çocuğu okutarak, meslek sahibi yapılmıştır. hayatını bağımsız bir yazar olarak devam ettirdi. aziz nesin, 6 temmuz 1995'de geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti
deneme