cennet annelerin ayağı altındadır

cennet annelerin ayağı altındadır

cennet annelerin ayağı altındadır

cennet annelerin ayağı altındadır

cennet annelerin ayağı altındadır
cennet annelerin ayağı altındadır

hiç düşündünüz mü neden cennet annelerin ayakları altındadır.
cennet gidilecek bir veya ulaşılacak bir yer bir mekan değildir. tamamen bir bilinç boyutunun yaşanmasıdır. yaşama geçmesidir.

bir çocuk rahime düştüğü andan itibaren anne kendinden bir parça oluşturmaya başlar. çocuk büyüyüp doğum aşamasında o kadar acı çeker ki kendi canından vazgeçer. oluşturduğu varlık için kendi canından vazgeçebilir. bunu genelde bilmem kaç kemik kırılması kadar acı çeker vs gibi basit bir şekilde anlatırlar.

bu acı o kadar güçlüdür ki kendi canını hiçe sayıp o canı var eder. bunu sadece rahimiyetiyle anne bedeni ortaya çıkarabilir. doğum bu şekliyle çok sevinilecek bir olay olakla beraber çok büyük bir acı olaydır da.

bir çeşit kopma-kopuş olaydır. yani canından can gider. bu laflar basit gözükebilir ama değildir. lohusalık döneminde anne sebepsiz ağlar sebebi ise bu kopuş olmasıdır. çocuk ta sebepsiz ağlar sebebi yine bu ayrılıktır.

ve bu ayrlığa yani kopuşa ancak anne- rahimiyet bilinci ulaşabilir. bu bilinç ise heresin ulaşmak için amaç edindiği cennet bilincinin üstündedir. onun için cennet annelerin ayakları altındadır.

anneniz sizin için bir şey istiyorsa bilin ki kalpten ister, özünden ister.

annenizi sevin. cennet kapısıdır.

anne olunca iliklerime kadar hissettiğim, anladığım hadistir. (nesâî, cihad, 6)

burada tüm annelerin cennete gideceği değil, allah'ın emirlerine aykırı olmadığı sürece annelere saygı ve sevgi göstermenin cennetin önemli bir anahtarı olduğu mesajı vardır.

cennete giden yolun, annelerin evlatlarından razı olmasından geçer manasında kullanılan önemli bir hadistir. ama tabi ki bütün anne olmuş kadınlar için geçerli değildir. gerçekten anne kelimesinin hakkını vermiş bütün annelerimiz cennetin birer anahtarıdır. o annelerden, annem gibi bir anne olmayı, gönlüm çok ister.

yeğenimin doğumuna girdiğim o muhteşem gün sonrası doğruluğuna milyon kez inandığım önermedir.
allah'ın rahim sıfatının kadına da verildiği yani dişiyi kendi sıfatıyla ödüllendirdiği bu müthiş olayın kahramanlarının ayaklarının altı değil her zerresi cennet olmalı.

deneme