ceren damar şenel

ceren damar şenel

ceren damar şenel

ceren damar şenel

ceren damar şenel
ceren damar şenel

pırıl pırıl bir akademisyen. öldürüldü. çankaya üniversitesi hukuk fakültesinde kopya çeken bir öğrenci tarafından diyorlar ama "öğrenci" yazmaya benim elim varmıyor.
hukuk öğrencisi, mezun olunca, adalet dağıtacak! öyle mi?
ceren'e saldırıyor, bıçaklıyor, ateş ediyor! ne bitmek bilmez bir öfke?
kopya çekerken, hocası kağıdını almış, tutanak tutmuş! o da hocasının canını aldı...
nasıl bir psikolojik travma içindeyiz toplum olarak?
çok üzgünüm, çok kırgınım, çok ümitsizim.

yapay zekanın gerçeğe dönüşmesi. artık bir sebep bile olmadan insanlar birbirlerine şiddet gösterir oldu. sevgi gösteremez oldu.
sebebi ise genel yozlaşma. kim suçlu hepimiz aslında. diziler, oyunlar ve diğer bütün yapay zeka yapıcıların sonucunu yaşıyoruz. sonuç tamamen gerçek.

öğrencileri bu çarpık eğitim sisteminde yarış atı gibi sadece üniversite eğitimi önemliymiş gibi yetiştirirsen ortaya bir sürü psikopatçıklar çıkıyor maalesef. çocuklarınıza, üniversite eğitiminin öneminden çok ''iyi insan'' olmanın daha önemli olduğunu öğretin, lütfen.

öğrencisi tarafından vahşice öldürülen, sanığın duruşması görülmeye başlandığında üstelik bir de iftiraya uğramış akademisyendir.
savunma avukatı "başkent üniversitesi hukuk fakültesi öğretim üyesi prof. dr. vahit bıçak. bıçak, aynı zamanda başbakanlık insan hakları danışma kurulu üyeliği ve başbakanlık insan hakları başkanlığı görevlerinde de bulunmuş eski bir akp milletvekili adayı."
vahit bıçak, ceren'in öğrencisi ile ilişkisi olduğunu, hatta öğrencisini ilişkiye zorlandığını iddia ederek, hukukçuları ayağa kaldıran bir savunmaya imza atmıştır.
adalet herkes için haktır. ama ceren'in ne yazık ki bu şansı yok.
çünkü ceren bir kadın. kadınsa mutlaka bir halt yemiştir değil mi? her türlü olumsuzlukla suçlanabilir. ah ne zormuş bu coğrafyada kadın olmak! nefes almamız bile suç sayılacak yakında sözlükçüm!
(avukat bilgisi : hürriyet gazetesinden alıntıdır.)

genç akademisyenin duruşmasında yeni bir gelişme oldu. gizlilik kararı aldırmak istiyor avukat vahit bıçak. o zaman, ceren damar'ı istediği gibi lekeleyecek. sosyal medyanın gücünden korkuyor, kapalı kapılar ardında konuyu "ceren'in erkek merakına" getirecek.
adaletin tecelli edebilmesi için, tüm kadın sivil toplum kuruluşlarının, ceren damar'ın yanında yer alması gerekli. duruşma mutlaka açık yapılmalı. katili gereken cezayı almalı.

bu tip konularda konunun kadın cinsiyeti özelinden ilerlemesi benim canımı sıkıyor. bir insanın öldürülmesi durumunun, o insanın kadın ya da erkek olduğuna göre anlamlandırılacak olması çok huzursuz edici. öldürülen erkek öğretmenler yok mu yani?

kesinlikle cinsiyetçi bir insan olmadığım için söylüyorum bunu. farzedelim ki ceren erkekti ve katil kadındı...

aynı şekilde bir iftiranın ortaya atılması durumunu hayal edin lütfen.
hiçbir çaba gerektirmeksizin maktül bir sapık olarak yaftalanacak ve katil kadın için imza kampanyaları başlatılacaktı muhtemelen.

çünkü hassas noktamız kadınların gördüğü şiddet. böyle durumlarda kadınları masum, erkekleri suçlu görme eğilimindeyiz her seferinde.

ceren'in öldürülmesi konusunda kadına atılan yakışıksız bir iftira olabilir fakat bunun ceren'in kadın olması ile alakası yok. günümüzde bir kadını yaftalamak erkeği yaftalamaktan daha kolay değil.

kendisine yüz vermeyen bir adamı toplum içerisinde, "beni taciz ediyor." bahanesi ile linç ettirebiliyor bir kadın çok rahat bir şekilde. hatta okuduğum bazı haberlere göre mahkeme bile kadının ifadesini esas alıyor bu konuda.

deneme