dünür tanışma merasimi

dünür tanışma merasimi

dünür tanışma merasimi

dünür tanışma merasimi

dünür tanışma merasimi
dünür tanışma merasimi

tanışıp, anlaşmış, evlenmeye karar vermiş iki gencin ailelerini bir araya getirip, tanıştırma, kaynaştırma merasimidir.
tabi ki böyle bir merasim yok ama bu özel ve güzel güne daha farklı bir isim bulamadım.
arkadaşımın oğlu uzun zamandır bir kızla çıkıyor, evlenme kararı almışlar.
damat adayımız izmir'de çalıştığı için, annemiz gelininle teknolojik olanakları kullanarak görüntülü görüşme yoluyla tanıştı. baba kuralcıdır, o hiç görmedi.
dolayısıyla geçen hafta izmir'e gidildi, gelin hanım ve ailesiyle tanışma ve kaynaşma yemeği yendi.
-ne yaptın? nasıl geçti? dedik!
-ilk 15-20 dakika hepimiz masa örtüsünün desenlerini inceleyip, sırıtıp durduk. azap gibiydi, dedi. sonra herkes gevşedi. çok tatlı insanlar, diye ilave etti.
çok kolay olabilecek durumları, gerilimli hale biraz da bizler getiriyoruz değil mi sözlükçüm!

evliliğe giden yolda ilk kilometre taşı. . diğer önce annem biliyor yok babana söyleme aşamaları tanışma merasimine göre solda sıfır kalır.

size hemen tören merasimi için yeni evleneceklere taktikler vereyim.
-öncelikle eve gitmeden önce sevdiğinizden evin fotoğraflarını isteyin. kim nerede oturur, kapıya en yakın koltuk, olası sıvışma için tuvaletin yeri gibi konularda elinizde harita bilgisi olsun.
-bilgi her şeydir. ailede tören merasimine kim katılacaksa mutlaka bilgi alın. hepsinin sosyal medyasından kimdir, en sever, neleri like etmiş vs öğrenin. olası bir konu açıldığında ortak konu veya ortak ilgi alanları kime yürüyeceğiniz konusunda mutlaka ön çalışma yapın. kişilerin zayıf noktaları, güçlü durumları vs bilgi sahibi olun.
-potansiyel eşinizden kim ne sever vs bilgi alın. tanışma öncesinde evde açmasını istediğiniz konularda eşinizi bilgilendirin ve konuların mutlaka önceden konuşulduğundan emin olun. iyi kız,- sağlam çocuk onayını önceden alın. unutmayın savaş sadece sahada değil diplomasiyle kazanılır.
- ay taktiği ile saldırın. mutlaka bildiğini ve halim olduğunu konularda ön hazırlık yapın ve sessizlik anlarında ortaya o konularda bir laf atın. aileler ister istemez o konu için yorum yaparken bilginiz ve hazırlığınızla ay'ın çemberini kapatın ve insanlar sizin ne kadar bilgili ve mütevazı olduğunuzu anlamaları için zaman verin. tam konu kalmadı derken bir konu daha patlatın. aynı taktikle düşmana yıldırımlar yaratan bir ceddin ahvali olduğunuzu onaylatın.
-kaleyi gördüğünüzde vurun, iyi orta gol olur.
-yukarıda yazdıklarımı tamamen unutun, savaşa vs gitmiyorsunuz sevdiğiniz kızın-oğlanın ailesiyle tanışacaksınız sadece. rahat olun...

sadece samimiyet her işi çözer. samimiyet her kapıyı açar.

iki farklı ailenin, farklı kültürün bir aile içinde nasıl resmedileceğinin fragmanı olduğu için gergin başlaması muhtemel bir merasimdir.

evlilik iki kişi arasında olsa da ailelerin anlaşmasının, eşinizin ailesi ile anlaşabilmenizin kıymetini evlendikten sonra ya da çocuktan sonra çok net anlıyorsunuz. işte bu merasimde o bağın ilk adımı. temelleri sağlam atmakta fayda var.

deneme