kumru

kumru

kumru

kumru

kumru
kumru

güvercingillerden bir kuş. çiftlerin aşklarını anlatmak için kullanılan kuş türü. çifte kumrular gibi sevmek diye bir deyim var.

izmir bölgesinde simit hamuruyla yapılmış sandviç. sandviç ekmeğinin arasına domates, biber, peynir, yerine göre yumurta konularak yapılır, afiyetle yenir. gerçek anlamda bir pazarlama dersidir.
kendiliğinden oluşmuş anonim bir marka. düşünsenize kimin aklına gelir bir kuşla özdeşleştirmek ama hem kolay akılda kalıyor hem de kolay markalanıyor. izmir kumrusu başkadır.

bahçemizdeki ceviz ağacının dallarında yaz kış her daim bir çift bulunan güzel mi güzel kuş. tek eşli kuşlardır. ve birbirlerine aşkları, bağlılıkları çok görünürdür. birlikte uçar, birlikte konarlar. erkek bir yem getirir dişiye verir dişi yemi yer ve sonra eşine öpücük verir gagasıyla. - yani yemekten sonra gagasını da erkek kuşa temizletiyorsa onu da bilemem -

yalnız fazla romantizmden aşktan mıdır nedir hep bir sersem halleri vardır bu kumruların. mesela yuva yapmazlar yıllardır gözlemlediğim kadarıyla. ağaç dalına, çatı çıkıntılarına tünerler. dişi yumurtlayacağı zaman bir çiçek saksısı veya benzeri bir küçük alan seçer. nedense korunaklı olup olmamasına hiç aldırmazlar. bu yüzden yumurtalardan yavru çıkma yüzdesi epey düşük. üstüne yağmur yağar çünkü yada kedilerin, çocukların bile ulaşabileceği alanlar olur bazen. bazen yola konarlar, kedi tam dibine kadar gelir yine de uçmaz, araba üstüne gelir yine de uçup çekilmez yoldan.

bir de kışın üzerlerine kar yağarken onlar kondukları dalda birbirine iyice sokulup o dondurucu soğukta uyurken öyle güzel görünürler ki.

deneme