kyk borcu sorunu

kyk borcu sorunu

kyk borcu sorunu

kyk borcu sorunu

kyk borcu sorunu
kyk borcu sorunu

kyk (kredi yurtlar kurumu) üniversite öğtencilerine, öğrenim süresi boyunca burs ve kredi olarak, maddi destek sağlıyor. mezun olmalarının ardından iki yıl geçtikten sonra da bu desteğin kredi olanını geri talep ediyor.
buraya kadar garip bir durum yok.
yalnız burası türkiye, gençler işe alınmadan önce mutlaka tecrübe aranıyor. tecrübeniz yoksa, alanları dışında çalışmak zorunda kalan gençler, işleri dışında bir sürü ekstra işle uğraşmak zorunda kalıyor ve emeğinin karşılığını alamıyor. kendi mutlu olamadığı işi devam ettirmiyor. ailesine mahçup oluyor.
sürekli bir işe sahip olamayan gençler kyk borçlarını ödeyemiyor. iş bulamayan gencin stresinin üzerine bir de ailesinin üzerine gencin kyk borcu kalıyor. bu kısır döngünün bir çözümü olmalı. gençler yeterince mutsuz daha da fazla üzmeyelim.

öğrencilik yıllarında kredi ya da burs günü geldiğinde ziraat bankasının önündeki heyecanlı kuyruğa sebep olan, devlet tarafından sağlanan likit.

kyk borçları iki yıl sonrasında ödenmediği takdirde faize girer ancak neredeyse her sene faiz affı gelir. böyle bir durum içerisindeyseniz af haberlerini takip edin.
zira ben beş yıl sonra faiz affı ile ödedim.

okulun ilk heyecanıyla, çocukların gaflete düşüp aldığı okul bittikten sonrada hayata en az 15.000₺ borç ile başlamak zorunda kaldığı bir durum.
kyk kredisi ile ( ki benim zamanımda en yüksek 180₺ idi) bir arkadaşım bir ayını idame ettiriyordu. başka biri bu kredi ile bilgisayar almıştı.
ama herkes onlar gibi amacına uygun kullandı mı yada onlar da öderken keşke almasaydım dedi mi bilmiyorum.
20 yıl öncesine kadar kyk borçları silinenler varken yakın zamanda çıkan torba yasa sebebiyle kamu borcunu ödememe gerekçesiyle maaşı dondurulan memur arkadaşlar oldu.
kıdemli bir öğrenci olarak tavsiyem, kyk borcunuz varsa sakin olun, arkanıza yaslanıp bekleyin. faiz boyunuzu aştığında af gelecek ve küçük bir faizle geri ödeyeceksiniz.

gerçekten ihtiyaç değilse, yani kıt kanaat da olsa öğrenci geçinebiliyorsa, almaması ona daha hayırlı olur. zaten okul bitince hayat bir sürü sorumluluk yüklerken bir de kyk borcu biner sırta.

eşimin öğrenciyken alıp başka şehirde okuyor diye kız kardeşine gönderdiği ama evlendikten sonra birlikte ödediğimiz hiç sevmediğim borçtur.

borcunuz takibe düştüğünde internet üzerinden ödeyemediğiniz, vergi dairelerinde sadece nakit olarak ödeme yapabildiğimiz dert ortağınız.

deneme