paris

paris

paris

paris

paris
paris

fransa'nın başkenti. büyülü romantik bir şehir olduğu yazılır söylenir. benim için paris özellikle yazları çok güzel kokmayan, yankesicilerin çok fazla olduğu, metroda, kafede otururken çok dikkatli olmanız gereken şehirdir.

trafik ışıklarının hiç önemi olmayan şehir. karşıdan karşıya geçerken dikkat etmekte fayda var.

sarı yeleklilerin başlattığı, akaryakıta getirilen vergi yükünü protesto gösterilerine sahne olan şehir. polis şiddetin dozunu fazlasıyla arttırmış diyorlar.

"polis şiddetin dozunu arttırmış" demek pek yeterli değil, ortalığın canına okudular, paris paris olalı böyle zulüm görm... gördü gördü, nazi işgali sırasında da böyle bir durum vardı... (karşılaştırma bile vahim bana sorarsanız...)

truva kralı priamos ile hekabe'nin biricik oğludur. hekabe, paris'in doğumundan önce bir rüya görür; rüyasında bir alev topu doğurur ve bu alev topu bütün şehri sarar.
paris truva savaşında ordunun başındadır. truva savaşını görmüş ve sonrasında turva el değiştirmiş ion denizi hayali sona ermiştir.

nâzım'in da dediği gibi yanmadan yıkılmadan paris sokaklarında el ele dolaşmak lazım

montmartre , paris’te rakımı en yüksek olan, paris manzarasını en iyi izleyebileceğiniz yerdir. gitmeden dönmeyin derim.

paris deyince akla aşk, romantizm ve sarı ışık gelmelidir çünkü her duruma ve olaya hazır olmanız gerekir.

turistik bir aktivite olarak mezarlık ziyareti yapılan dünya üzerindeki bir kaç şehirden biridir. (bkz: pere lachaise)

paris denilince ilk akla gelenler:
eyfel kulesi, şanzelize ve louvre müzesidir.

deneme